2016 – 2017 sezonunda 5 şampiyonun forma göğüs sponsorlukları

Ligimizde yeni sezonun başlamasına az bir süre kala, seneler sonra şampiyonluk yaşamış 5 takımımızın kurdukları kadrolar kadar, imzaladıkları yeni forma göğüs sponsorluğu antlaşmaları ile de bir yarışa girdiğini görüyoruz.

Geçen sene, bu dönemlerde aktardığım bir yazımda, İngiltere Premier League’de, biten sezonun tamamlanması ile beraber kulüplerin bir sonraki sezon giyecekleri formalarda hangi markalar ile beraber olduklarını açıkladıklarını ve buna bağlı olarak yeni sezon formalarının basım ve satış işlemlerine başladıklarını belirtmiştim.

Ülkemiz futbolu bu noktada halen geri kalmış ve sezonun başlamasına günler kala marka birlikteliklerini açıklamaktadır. Bu açıklamaların özellikle yeni sezon formalarının lanse edilip, satışa çıkmasından sonra yer almasının markaların pazarlamaları için negatif etki yarattığını düşünsemde, bu seneye en azından 5 şampiyon takımımızın göğüslerinde yer alacak markalarla başlamasını bir başarı olarak görüyorum.

Premier League demişken, 2016 – 2017 sezonunda bu ligdeki formalarda boy gösterecek markalar ve değerlemelerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.  Bu sene sayı bakımından bahis sektörü ön planda olsada, değerleme bakımında otomobil, lastik, banka ve havayolu firmalarının büyük finansal yatırımlarda bulunduğu görülmektedir.

Picture1

Ülkemizde bu sene, formalarda yer alacak markaların başında Vodafone geliyor. Beşiktaş ile 2014 – 2015 yılından başlamak üzere 3 + 2 yıllık antlaşma yapan marka, toplamda 29 Milyon USD ( yıllık 5.80 Milyon USD ) aktaramı ile ön planda gözüküyor.

Picture2

Galatasaray ise bu seneye, geçen sene ortalarında formasında gördüğümüz bir inşaat markasından, farklı bir inşaat markasına geçiş yaparak başlıyor. NEF İnşaat ile 2+1 yıllık yapılan antlaşmanın 3 yıl sonunda olası primlerle 52 Milyon TL tutarında bir gelir yaratacağı öngörülse de, net olarak yıllık bazda 9.5, 10.5 ve +1 opsiyonu kullanılırsa 11 Milyon TL olarak Galatasaray’ın kasasına girecek.

Bu sene, forma sponsorluğu konusunda atılım yapan kulüplerimizin başında Trabzonspor geliyor. Dünyaca ünlü bir finans markası olan QNB ile göğüs sponsorluğunu açıklayan Trabzonspor, 3 yılda bu antlaşmadan 7.5 Milyon USD kazanacak.

Türkiye’de 5. şampiyon olarak yer alan Bursaspor ise, geçen sene başlattığı forma gelirlerindeki atılıma bu senede devam ediyor. Formasındaki tüm alanları pazarlamayı başaran kulüp, ayrıca bu senede forma göğüs sponsorluğunu ilk açıklayan takım oldu. Bir Bursa markası olan Warmhaus ile 2 yıllık antlaşma yapan kulüp, yıllık 3.5 Milyon TL kazanacak.

gs

Picture3

 

fb

Bu sene, ligin başlamasına 1 hafta kala lig ve kupa maçlarında giyeceği formalarda yer alacak sponsorunu açıklayan Fenerbahçe ise Nesine.com ile anlaştı. 1 yıl üzerinden yapılan antlaşma Fenerbahçe’ye 8.5 Milyon TL kazandıracakken, ayrıca kulüp Avrupa maçları için de Borajet ile yaptığı antlaşmadan uçak kullanımlarını sağlayacak.

2016-2017 sezonu kapsamında, 5 kulübümüz alacakları net ücretler kapsamında;

1.Beşiktaş: 5.8 Milyon USD

2.Galatasaray: 3.24 Milyon USD

3. Fenerbahçe: 2.9 Milyon USD

4. Trabzonspor: 2.5 Milyon USD

5. Bursaspor: 1.19 Milyon USD formalarındaki göğüs reklamlarından kazanç sağlayacaklardır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş