27 Nisan | United’ın küme düşüşü

2013-14Èü¼¾ÂüÁª¶Ó·þ±ÚÖ½

Başlığı okuduğunuzda, bunun tık almak için atılmış saçma sapan bir başlık olduğunu düşünebilirsiniz. Veya United’ın kaybetmesi durumunda takımın şampiyonlar ligi hayallerinin de suya düşmesinin onlar için küme düşme anlamına gelebileceği gibi bir anlam çıkartabilirsiniz. Hatta alternatif bir evrende Manchester’ın kırmızılılarını küme düşürdüğüm bir fantezimi anlattığımı düşünebilirsiniz. Aslında burada konuştuğumuz şey tarih. 27 Nisan 1974’te Old Trafford’da Manchester City’nin galibiyetiyle biten ve Manchester United’ı 36 yıl aradan sonra ikinci kademeye indiren maçtan bahsediyoruz. Artık tarihin cilvesi mi yoksa FA’in United’ı trollemesi mi bilmiyoruz. (The Football Association’dan bahsediyoruz yemin ederim Futbol Akademi’nin bu işte bir parmağı yok) Ama sonuç şu ki Manchester City’nin şehrin diğer büyüğüne attığı büyük kazığın tam da 33. Yıl dönümünde kırmızı-mavi kapışmasının bir kez daha yaşanacağı.

Manchester United’ın tarihinin hep şanlı olduğunu düşünenlere, sadece tarihi Sir Alex Ferguson dönemiyle başlatırsak hak verebiliriz. Bahsettiğimiz 1873-74 sezonu oynanırken, Kırmızı Şeytanların tarihini değiştirecek olan Ferguson, Ayr United’da futbolculuk kariyerinin son sezonu oynuyordu. O sezonun Manchester United’ını düşündüğümüzde son şampiyonluğunu 1966-67 sezonunda kazanmışlardı ve İngilizler tarafından kainatın en büyük kupası olarak nitelendirilen FA Cup’ta son zaferlerini de 1962-63’te kazanmışlardı. Özetle, o dönemler Manchester United vasat bir takımdı ve kader onları o sezonun son iki haftasında şöyle bir duruma itmişti:

Manchester City’yi yenmek zorundalardı ve son hafta Stoke ile oynayacaklardı. Lige tutunmaları için bu iki maçı da kazanıp biraz da rakiplerinin maçlarının işlerine gelecek şekilde bitmesini beklemek zorundalardı. Ancak yine de United’ın kuponu ilk maçtan yattı ve 27 Nisan 1974’te United, ikinci klasmana düştü.

Denis-Law-after-the-Manch-003

İşleri daha ilginç yapan şey ise United’ın bu maçta yediği goldü. Bu gol, 1962’den 1973’e kadar Manchester United forması giymiş ve bu süreçte 404 maçta 237 gol atarak kulübün tarihinde Bobby Charlton ve Wayne Rooney’den sonra en golcü üçüncü durumundaki Denis Law’dan gelmişti. Kariyerinin son yılında Manchester’ın mavililerine geçen Law, günümüzün eksantrik futbolunda bile ender görülen gollerden birini attı ve bir kulüp efsanesine yakışacak şekilde gole sevinmedi. Maçın geneline baktığımızda ise taraflarların sahayı defalarca işgal edilmesi nedeniyle maç tamamlanmadı ancak United sonuç itibari ile küme düştü.

Sonrasında  Denis Law son bir Dünya Kupası’na katıldı ve attığı bu gol onun Old Trafford’ta attığı son gol oldu. Bu gol hakkında Law’ın yaptığı açıklama da şu şekildeydi: “Hayatımda çok az sefer o haftasonu hissettiğim kadar canı sıkkın hissettim. 19 yıl boyunca gol atmak için elimden gelen herşeyi yaptım ve son onunda neredeyse hiç atmamış olmayı istediğim bir gol attım.”

asd

Denis Law ve golden sonra yapmadığı kutlama

2017’de, United’ın düşüşünün 33. Senesinde City taraftarı nasıl bir şey yapmayı planlıyor onu maç günü göreceğiz. Ancak aylar önce oynanması gerekirken bu maçın ertelenmesi ve bu özel güne konulması bir şeylerin habercisi gibi desek bunun kulağa paranoya gibi gelmediğini düşünebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş