Maç Analizi | Beşiktaş – Fenerbahçe

Beşiktaş için 2. lik şansını sağlamlaştırma, Fenerbahçe için ise Şampiyonluk maçı olan önemli bir derbiyi geride bıraktık. Görünen o ki iki takıma da yenilmemek yeterli geldi. Beşiktaş, Galatasaray ile puan farkını 2’ye çıkartırken Fenerbahçe’nin 1 puan alması şampiyonluk için yeterli olacak.

Peki derbi nasıl geçti?
Genel hatlarıyla derbideki oyun kalitesi yüksek değildi. İki takım da kendi sezon içi topla oynama oranlarının (iki takım da %54) altında kaldılar; Beşiktaş %50.40, Fenerbahçe ise %49.60.
Yine aynı şekilde iki takımda kendi sezon içi orta ve hücum bölgesi topla oynama oranlarının aşağısında kaldı.
Top kullanımlarında bölge olarak iki takım da benzerlik gösterdi;
Görseli büyütmek için üzerine tıklayın
Rakibi karşılama mesafeleri de iki takımın sezon ortalamalarının altında, rakiplerini kalelerine daha yakın karılamışlar bu derbide. Beşiktaş’ın 43.7 metre olan sezon ortalaması bu derbide 42.72 metre, Fenerbahçe’nin 46.4 metre olan sezon ortalaması ise 40.56 metreye kadar gerilemiş. Beşiktaş yaklaşık 2 metre kadar daha önde karşılamış rakibini.
Oyun kalitesini rasyonel olarak etkileyen en büyük etkenlerin bu olduğunu düşünüyorum.
Oyuncuların saha içi dağılımlarına bakacak olursak;
Görseli büyütmek için üzerine tıklayın
Beşiktaş kanatlarının beklerinin öne doğru olduğu bir 4-2-3-1’i benimserken, Fenerbahçe’nin orta alana sıkıştırmaya yönelik bir 4-3-3- oynadığını görebiliyoruz. Kanat bindirmelerini ise iki bekin yaptığını sezon başından beri çok sık gördük.
İki takımın pas bağlantılarına bakacak olursak;
Görseli büyütmek için üzerine tıklayın
Beşiktaş’ta özellikle Dany’nin topla en fazla oynayan oyuncu olduğunu görüyoruz. Ana pas bağlantıları çoğunlukla iki stoper Dany- Motta ve sağ bek Hutchinson üzerinden Jones’a olduğunu görüyoruz. Fenerbahçe’de ise bu durum biraz daha farklı işliyor; iki kanat beki Caner ve Gökhan’ın ana pas bağlantılarını kurduğunu görüyoruz. iki oyuncu da orta alana doğru  Meireles, Kuyt, Sow ve Topal ile pas alışverişi içinde oldular. Bu noktada Emenike’nin ileriye dönük bağlantıda kopuk olan nokta olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.
Son olarak kat edilen mesafelere bakacak olursak;
Beşiktaş’ın eksik kalmasına karşı Fenerbahçe ile aynı mesafeyi kat etmiş olması dikkat çekici.
Fenerbahçe yüksek ihtimal ile haftaya şampiyonluğunu ilan etmiş olacak. Bu noktada heyecan daha çok 2. lik ve düşme hattında yaşanacak gibi görünüyor.
İvan Kile
Veriler Matchstudy tarafından sağlanmıştır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş