Oyuncu İnceleme | Oscar Borg

Ülke: İngiltere

Doğum tarihi: 5 Eylül 1997 (17 yaşında)

Doğum Yeri: Sutton/Londra (İngiltere)

Kulübü: West Ham United U18

Pozisyon: Sol Bek/Sol Kanat

Tercih ettiği ayak: Sol

Piyasa Değeri: 300000 €

Şubat ayı FİFA Dünya Sıralaması geçen hafta açıklandı. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) elemelerinde oynadığı 4 maçta 4 puan toplayabilen Türkiye, 4 basamak gerileyerek 52. sıraya düştü. Çoğu medya kanalında da durumun ne kadar vahim olduğunun anlaşılması açısından Türkiye’nin sıralamada 49. sıraya yerleşen küçük Afrika ülkesi Ekvator Ginesi’nin bile gerisine düştüğünün üzerinde çokça duruldu. Son yıllarda ülke futbolundaki düşüşün Milli Takım performansına da yansıması kaçınılmaz oldu ancak Türkiye bir an önce toparlanmak adına hızla çeşitli adımlar atmaya başladı. Fatih Terim önderliğinde başta yabancı kuralı olmak üzere Milli Takım için dünyanın dört bir yanında Türk kökenli futbolcuların bulunması adına gönüllü gözlemcilik sistemi gibi bir çok proje geliştirildi. Yıllardır gurbetçi Türk asıllı oyuncuların yaşadıkları ülkelerin Milli Takımları’nı tercih etmeleri Türkiye için can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı. Bu durumu tersine çevirmek isteyen Türkiye Futbol Federasyonu ise çalışmalarını hızlandırdı ilk hedef ise büyükannesi İstanbul doğumlu İngiliz medyasında Yeni Bale olarak adlandırılan süper yetenek Oscar Borg.

borg

Oscar Borg 5 Eylül 1997 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’nın güney sınırındaki Sutton semtinde dünyaya geldi. Futbola Londra’nın güçlü ekibi West Ham United’ın 13 Yaş Altı takımında başlayan oyuncu genç yaşında gösterdiği etkileyici performansla dikkatleri üzerine çekmeye başladı. 2013-2014 sezonunda 16 Yaş Altı Takımı’na katılan genç yetenek bazı haftalar U18 takımında kendisine şans buldu. Sezon başında ise U18 takımına yükselen oyuncu West Ham 18 Yaş Altı takımıyla ilk maçına 8 Eylül 2014’te Aston Villa karşısında çıktı ve ilk golünü de bu maçta kaydetti. 18 Yaş Altı takımında düzenli olarak forma giymeye başlayan Borg hızlı dribbingleriyle sağladığı kanat akınları ve raket gibi kullandığı sol ayağıyla yaptığı isabetli ortalarla takımının gol yollarında etkili olmasında büyük paya sahip. Ayrıca duran toplardaki başarısı da ona ayrı bir artı katıyor. West Ham United 18 Yaş Altı takımında gösterdiği etkileyici performansla birçok İngiliz kulübü scoutunun radarına takılan yetenekli oyuncu henüz hangi Milli Takım seçeceğinin kararını vermemesi üzerine de özellikle İngiltere ve Türk Milli Takımı’nın iştahını kabartıyor.

Ocak ayının sonunda ünlü İngiliz gazetesi Daily Mail yaptığı haberde Fatih Terim’in babaannesi İstanbul doğumlu olan Borg’un Türk Milli Takımı’na katılması için özel bir çaba sarfettiğini belirtti. West Ham United’ın da resmi sitesi bu teklifi doğrulurken Türkiye Futbol Federasyonu İngiltere Sorumlusu Kazım Şengönül ise Oscar’ın kendisi ve ailesiyle yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek Oscar’ın Türk Milli Takımı formasını giymesinin yakın olduğunu belirtti. Son dönemde Türkiye’de ünlü İtalyan teknik direktörlerinin görev alması ve Roma’nın Salih Uçan transferiyle birlikte Türk futboluna ilgili olan Çizme basını da Borg’un Türk statüsünde oynama ihtimalinin 3 büyüklerin de dikkatini çektiğini belirtti ve hızlı kanat futbolunu benimseyen Galatasaray’ın Bruma’ya benzer bir yetenek aradığını bu yüzden Oscar Borg’la özel olarak ilgilendiği üzerinde durdu.

Sezon başlamadan önce Dünyaca ünlü İngiliz devi Manchester United scoutları tarafından beğenilen ve takım tarafından denemeye alınan Oscar Borg Kırmızı Şeytanlar’ın 18 Yaş Altı takımıyla her yıl Kuzey İrlanda’da düzenlenen ünlü gençlik kupası Milk Cup’a katıldı ve sol bekte kendine sürekli olarak şans buldu. Etkili oyunuyla tüm dikkatleri kendinde toplayan oyuncu Manchester ekibinin kupayı kazanmasında önemli katkıda bulundu. Manchester United tarafından beğenilmesine rağmen yetiştirme bedeli olan 220000 Sterlin’in ödenmemesi üzerine Oscar Aston Villa,Chelsea ve Fulham gibi ünlü takımların da teklifini reddederek yetiştiği kulüpte kalmaya karar verdi.

Oynadığı Pozisyon:

borg4

Sol bek ve sol açık olarak oynayabilen Oscar sürati ve fizik yapısıyla Real Madrid’in Galli yıldızı Gareth Bale’ye benzetiliyor. Genç yaşına rağmen top sürmedeki başarısıyla dudak ısırtan oyuncu sol ayağını ustaca kullanıyor. Duran toplarda da etkili olan oyuncu isabetli ortalarıyla forvetlere gol yollarında oldukça yardımcı. Ayrıca toplara çok sert vurabilen oyuncu umulmadık anlarda kaleye de sert şutlar göndererek tehlike yaratıyor. Defansif yönü de oldukça kuvvetli olan Borg’un kayarak yaptığı müdahaleler topu kazanmasında ona oldukça büyük bir avantaj sağlıyor.

Artıları:

 • Top Sürme
 • Pas
 • Hız
 • Müdahale
 • Şut
 • Yetenek
 • Duran Top
 • Top Kontrolü

Eksileri:

 • Bencil
 • Hava Topları
 • Liderlik
 • Zıplama

Potansiyel: (9/10)

Oscar Borg potansiyeliyle tek kelimeyle göz kamaştırıyor. Sol kanatta Dünya yıldızı bir futbolcu olmaya aday yıldızın Malta ve İsveç kökleri de buluyor. Ancak yetenekli futbolcu İngiltere ve Türkiye arasındaki savaşta Milli Takım olarak Türkiye’yi seçmek üzere. Southampton başta olmak üzere bir çok İngiliz takımının kadrosuna katmak istediği oyuncunun yapacağı seçimler onunda geleceğini önemli ölçüde etkileyecek. Yeteneğine göre komik kalan yetiştirme bedeli çoğu kulübün iştahını kabartıyor ancak Borg’u ikna etmek kolay olmayacaktır nitekim sezon başında reddettiği teklifler ortada ayrıca Milli Takım olarak İngiltere gibi bir devi reddetmeye yakın olması da üne değer vermediğinin bir göstergesi. Sonuçta ne karar verirse versin Oscar Borg’un kalitesi ve Dünya futbolunda gelebileceği yerler ortada.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş