Adım adım Blatter-Platini almanağı

fifa-familiendrama

Futbolun iki büyük (eski) patronu 8 yıl futbolla ilgili her türlü organizasyondan uzaklaştırıldı. Birisi Uefa Başkanı birisi ise FIFA başkanı olan iki büyük haklarında açılan soruşturmalar neticesinde özellikle Platini’nin 2milyon Franklık danışmanlık ücreti nedeniyle bu cezayı aldılar.Bizler de adım adım gelinen bu noktayı almanağa dönüştürdük.

r1

27 MAYIS
İsviçreli yetkililer bu tarihte sabah bir operasyonla FIFA’nın başında bulunan 7 önemli ismi tutukladı. Bu isimlerin içinde başkan vekilleri Jeffrey Webb and Eugenio Figueredo bulunuyordu.

Söz konusu operasyonun iddası; FIFA gelirleri, rüşvet ve Dünya Kupalarında şaibeli teklifleri içeren geçmişte ki 20 yılın incelemesine dayanıyordu. Saatler sonra İsviçreli savcılar 2018 ve 2022 Dünya Kupaları ile ilgilide takip başlatmıştılar.

Bu tarihte yaşananların ardından aynı günlerde FIFA üyesi ve CONCACAF genel sekreteri Chuck Blazer’de 2013 Amerika’da 100 milyon doların üstünde rüşvet döndüğünü itiraf etmişti.

FIFA başkanı Blatter ise cevap olarak; ”zalimlerin kökü kazınacak” demişti.

29 MAYIS
Futbolun iki büyük (eski) patronu 8 yıl futbolla ilgili her türlü organizasyondan
Prens Ali Bin Al Hüseyin’in FIFA başkanlık seçimleri ikinci turunda seçimden çekilmesi ile Blatter 1998’den beri sürdürdüğü saltanatına devam etti. FIFA başkanını nasıl seçiyor?

1 HAZİRAN

Amerikan muhabirlerin ortaya attığı iddiaya göre; FIFA sekreteri Jerome Valckle’nin FIFA icra kurulu  üyesi Jack Warner’a 2010 yılında gerçekleşecek dünya kupası için Güney Afrika lehine oy kullanması adına 10 milyon dolar ödemişti.

2 HAZİRAN

Seçimden sadece 4 gün sonra Blatter soruşturmalar nedeniyle istifa edeceğini ve 26 Şubatta ki Olağanüstü kongre ve seçime kadar vekil olarak kalacağını söyledi.

3 HAZİRAN

Blazer Amerika’da görülecek olan davada kendisinin ve diğer şüphelilerin Güney Afrika Dünya Kupası için rüşvet aldığına ilişkin ifadeler olduğunu açıkladı. Ayrıca Fransa 98’in de rüşvetlerle Fransa’da yapılmasının kolaylaştırıldığını açıkladı.

4 HAZİRAN

Thierry Henry’nin 2009 Dünya Kupasında elle atığı gol sonrası elenen İrlanda için 5 milyon dolar “sus payı “ verildiği ortaya çıktı.

10 HAZİRAN

FIFA 2026 Dünya Kupası için duyurulan adaylık başvuru sürecini ertelediğini açıkladı.

15 HAZİRAN

Blazer’in FIFA icra komitesi üyesi iken FBI için 18 ay gizli ajan olarak çalıştığı konuşuldu.

20 TEMMUZ

Süreci en iyi şekilde yansıtan protesto; İngiliz komedyen Simon Brodkin tarafından Blatter’ın basın toplantısında Blatter’in kafasından döktüğü sahte paralar ile yapıldı.

 

24 TEMMUZ

Valcke FIFA genel sekreteri olarak Şubat ayında istifa edeceğini açıkladı.

29 TEMMUZ

UEFA başkanı Platini FIFA başkanlığına aday olacağını duyurdu.

7 AĞUSTOS

FIFA yaşanan bu olaylar üzerinde itibarı düşen organizasyonun temizlenmesi için iç soruşturma başlattığını açıkladı.

9 EYLÜL

Prens Ali yeniden başkanlık için aday olduğunu duyurdu.

14 EYLÜL

ABD başsavcısı Loretta Lynch genişleyen soruşturmada yeni iddianameler olabileceğini öngördüğünü açıkladı.

16 EYLÜL

Platini skandallara boğulmuş yönetimin istifa etmesi gerektiğini açıkladı.

17 EYLÜL

Sekreter Valcke daha öncede karıştığı bilet skandalları nedeniyle görevden men edilir.

25 EYLÜL

İsviçreli savcılar zimmete para geçirme ve kötü yönetim suçundan Blatter hakkında cezai takip başlattı. Blatter ABD’li avukatları aracılığı ile kendi savundu.

7 EKİM

FIFA etik komitesi Blatter’e başkanlığının askıya alınması için öneride bulundu.90 gün hak mahrumiyeti cezası öngördü ama yine de bu kararı onaylanması gerekenin hakim HANS JOACHİM ECKERT olduğunu belirtti.

8 EKİM

FIFA etik komitesi BLATTER,PLATİNİ ve VALCKE’ye 90 gün hak mahrumiyeti cezasını onayladı.FIFA adaylarından CHUNG’da 6 yıllık uzaklaştırma cezası aldı.

9 EKİM

Blatter 90 günlük mahrumiyet cezasına itiraz etti.

Aynı tarihte İsviçre Adalet Bakanlığı, Amerika’nın CONCACAF eski yardımcısı WEBB hakkında ki ifade isteğini kabul etti.

14 EKİM

FIFA 2010 Dünya Kupası öncesindeyapılan dostluk maçında şike görüşmeleri nedeniyle Güney Afrika Futbol Federasyonu yetkilisi Lindile KİKA’ya 6 yıl men cezası verdi.

r2

16 EKİM

Blatter Platini’ye ödediği 2 milyon Frank kadar paranın bir centilmenlik anlaşması olduğunu FIFA etik kurulunda ki savunmasında söyledi.

20 EKİM

FIFA 26 Şubatta ki olağan üstü kongrenin yapılacağını ama Blatter’ın adaylığının belirsizliğini koruduğunu açıkladı.

10 KASIM

FIFA Etik kurulu bu seferde Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko’nun Olimpiyatlarda ki doping skandalı ile ilgili rolünü incelemeye alacağını açıkladı.

11 KASIM

Blatter Zürih’te rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

12 KASIM

FIFA, başkanlık adaylıklarını inceleyerek Liberya Futbol Federasyonundan Musa Bility’nin başvurusunu reddederek 5 adayı kabul ettiğini açıkladı.

16 KASIM

All – Nepal FA ve eski Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanvekili Başkanı Ganesh TAPA FIFA etik kurulu tarafından rüşvet nedeniyle 10 yıl men cezası aldı.

18 KASIM

Platini ve Blatter aldıkları 90 günlük cezanın temyizini kaybettiler.

r3

1 ARALIK

FIFA 5 önemli sponsoru FIFA’yı bağımsız, basiretli ve itibarı yüksek bir yönetim için uyarı açıklaması yayınladı. Bu açıklama Blatter’ın resmen gitmesini istediklerini kastediyordu.

21 ARALIK

Blatter ve Platini FIFA Etik Kurulu tarafından 8 yıl futboldan men cezası aldı.FIFA Etik Komitesi özellikle Platini’nin başkan olmadan önce Blatter’dan “danışmanlık” ücreti altında aldığı 2 milyon Frank’ın hiçbir şekilde resmiyetinin olmadığı gerekçesiyle bu kararı aldığını açıkladı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Çağrı Sefa Şen

Yazar | cagrisen@futbolakademi.net

Paylaş