Analiz | Manchester City 2 – 1 Liverpool

Sezon sonu geldiğinde bu maç kesinlikle tekrar hatırlanacak. Ön alan baskısının belirleyici olduğu ancak Manchester City’nin pas oyunuyla Liverpool’un direncini kırdığı maçta City zirveye biraz daha yaklaştı. A.Becker’in harika kurtarışı, Lovren’in hataları, Bernardo Silva’nın zirveye çıkışı ve Salah’ın etkisizliği maça damga vurdu.

Maçı InStat verileriyle inceleyelim:

Ortalama pozisyonlar

İki takımın en net farkı, orta saha oyuncularının konumu ve görevleri. Liverpool orta sahası daha çok savunma görevlerini kusursuz yapmaya çalıştılar. Hücuma çıkışlarda pas opsiyonu olamadıkları için, top savunma oyuncularından hızlı şekilde Salah-Mane-Firmino üçlüsüne atılmaya çalışıldı. Aynı dizilişte farklı görevleri olan M.City orta sahasında ise pas bağlantılarını kurma görevini özellikle Bernardo Silva çok iyi yaptı. Liverpool’un ön alan baskı şiddetini düşürdüğü sırada, B.Silva-Fernandinho-D.Silva üçlüsü biraz daha topu koşturabildiler. Özellikle savunmadan seken topları iyi toplayan M.City, ilk golü de böyle bir pozisyonda buldu. Golde B.Silva’nın üstün çabası ve Lovren’in pozisyon hatası belirleyici oldu. Fabinho’nun oyuna girişinden sonra 4-2-3-1’e dönen Liverpool, golü de bu dakikadan hemen sonra buldu. 57. dakikada gelen değişiklik sonrası Liverpool topla daha çok oynadı ve pozisyonlar da buldu ancak gol dışında kaleye etkili şut çekemediler.

Topla oynamalar

 

Maçın başlarında iki takım da çok fazla top kaybı yaptılar. Alıştığımız pas oyunlarını göremedik. Birazdan pas bağlantılarında da göstereceğim gibi iki takım da yoğun şekilde kendi 1. ve 2. bölgelerinde pas yaptılar. Bunun nedenlerinden bir tanesinin mental baskı olduğunu düşünüyorum. Liverpool lider çıktığı maçta M.City gibi bir takıma kaybetmek istemiyordu ve bu baskı oyuncuları biraz etkilemiş gibiydi. M.City’li oyuncular ise bu baskıyı biraz daha kontrol edebildiler. 45 saniye veri üzerinde topla oynamalarda iki takım da sezon ortalamasının altında kaldılar. Bu da iki takımın daha çok hücumda baskı oyunu oynamak istemesi nedeniyle ortaya çıktı.

Pas bağlantıları

M.City de pas bağlantı haritasında iki tane hücum özelliği olan oyuncu görebiliyoruz. B.Silva ve Sane hücuma geçişlerde doğru pasları alıp verebildiler. Aldıkları topları hızlı şekilde 3. bölgeye aktarabildiler. İki takımın da kalecileri pas bağlantılarında yoğun şekilde görünüyorlar. Ön alan baksının bir sonucu daha!

Liverpool’da maçın en iyisiyle en kötüsü kendi aralarında en çok pas yapan ikili. Alison yoğun baskı nedeniyle fazlasıyla pas yapmak zorunda kaldı. Liverpool adına bu istatistikte olumsuz olan konu, hiç bir hücumcu oyuncunun yoğun pas bağlantılarında bulunmamış olması. Mane-Salah genelde topla koşular denediler. 1-2 pozisyon dışında pas opsiyonlarını kullanmayı düşünmediler.

Anahtar paslar

M.City’de Bernardo Silva hariç anahtar pas veren tüm oyuncular sezon ortalamalarının üzerinde anahtar pas ve isabeti yakaladılar. Ancak burada önemli konu diğer oyuncuların bu pasları vermeden öncesinde mutlaka Bernardo Silva nın topun oraya gelmesinde bir dokunuş yapmış olması. Bu paslar kaleye şut olarak yansımadı ancak Liverpool savunmasını bir hayli yordu. Lovren bu yorgunlukta en çok aksayan taraf oldu.

Liverpool’da ise Henderson hariç tüm anahtar pas yapan oyuncular sezon ortalamalarının altında kaldılar. Kaleye yaklaşmakta sorun yaşadılar. Böyle olunca da Mane ve Salah’ın toplu koşuları belirleyici oluyor. Onlar da günlerinde olmadıkları zaman Liverpool hücumda ciddi verim eksikliği yaşayabiliyor.

Top toplama

 

İki takım da top toplama konusunda sezon içerisinde iyiler. Ancak böyle maçlarda bunun gibi detaylar belirleyici oluyor. M.City ilk golü bu şekilde kazandığı bir topta buldu ve oyunun gidişatı değişti.

Bernardo Silva

 

Oyun içerisinde kendini göstermeden nasıl bu kadar etkili olabiliyor gerçekten merak ediyorum. Koşu mesafesi rekoru kırması beni şaşırtmadı çünkü maçın büyük bölümünde hücum görevini aksatmazken savunma görevinde de alan savunmasını kusursuz yaptı. Pas opsiyonu olan oyuncuya yaklaşarak rahatsız etmesi rakipleri için gerçekten büyük sıkıntı. Topu aldıktan sonra kafasında oluşturduğu en iyi opsiyonu kullanması saf yetenek ve çalışmanın birleşimi olduğunu gösteriyor.

Lovren ve Dijk

 

İki savunmacı bu kadar farklı oyunlar oynayabilirdi herhalde. Lovren yenilen iki golde de en net hataları yapan kişiydi. İlk golde topa hamlede gecikmesi yüzünden Agüero golü buldu. İkinci golde de ofsaytı bozarak skoru belirleyen oyuncu oldu! Dijk ise her geçen gün biraz daha Liverpool efsanesi olma yolunda ilerliyor. Çok net şu an dünyanın en iyisi.

Son söz

Liverpool kazansaydı belki de gidişat biraz daha netleşecekti ve İngiltere’de heyecan azalacaktı. M.City sabırlı oynadığı maçtan 3 puan çıkartabildi ve puan farkını 4’e düşürebildi. Yeni nesil futbol anlayışının geliştiricilerinden olan iki koçun karşılaşması izleyenlere fazlasıyla keyif verdi. Sezon son sürat devam ediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş