Analiz | Alanyaspor 1-0 Trabzonspor

Trabzonspor, Alanyaspor’a konuk olduğu maçta Merih Demiral’ın golüne karşılık veremeyince sahadan 1-0 yenik ayrıldı. Bu sonuçla Trabzonspor dış sahada kazanamama serisini 3 maça çıkardı.

Trabzonspor teknik direktörü Ünal Karaman bu maçta 4. haftada Galatasaray karşısında galip gelen kadronun dışında yalnızca sakatlıktan dönen Zargo Toure’ye ilk 11’de yer verdi. Milli takımdan hafif sakatlıkla dönen Hosseini ve henüz hazır olmayan Burak Yılmaz deplasman kafilesinde yer almadı.

Karşılaşmayı InStat verileri ile inceleyeceğiz.

Ortalama topla buluşma noktaları

Ortalama topla buluşma noktalarına baktığımızda Alanyaspor’un orta alanda daha kalabalık oyuncu grubuyla yer aldığını görüyoruz. Onazi-Sosa ikilisini durdurup Trabzonspor’un 3. bölgeyle bağlantısını kesmek isteyen Mesut Bakkal, Sackey-Maniatis-Ceyhun ile istediği sonucu aldı.

Trabzonspor, yine bir duran top zaafiyetiyle maça adeta 1-0 yenik başladı. Fakat ilerleyen dakikalarda özellikle Pereira’nın hücuma çıkışlarıyla pozisyonlar bulan Trabzonspor, Rodallega ve Olcay’ın bu fırsatları değerlendirememesiyle skora denge getiremedi.

Karşılaşmanın ikinci yarısına Olcay-Abdülkadir Ömür değişikliğiyle başlayan Ünal Karaman, maçın en önemli kırılma noktalarından birine imza attı. Sosa’nın yoğun markaj altında olduğu ve Yusuf’un 2. bölgeyle kopuk oynadığı maçın devre arasında Olcay’ın kenara gelmesi, hücum geçişleri ve topu tutma konusunda Trabzonspor’a sıkıntılar yaşattı.

Alanyaspor’un erken skor bulduğu maç başlangıcının ardından daha çok oyuncuyla savunma yapmasıyla Trabzonspor, oyunu rakip ceza alanına yıkamadığı için Nwakaeme’den de verim alamadı. Ayrıca Alanyaspor, Nwakaeme’nin geri koşu yapmayan bir oyuncu olmasından da faydalanarak sağ kanattan hızlı hücumlarla Trabzonspor savunmasını fazlasıyla zorladı.

Deplasman maçları özelinde dripling yeteneğiyle öne çıkan ve takım boyunu kısaltabilecek oyuncularına daha uzun süreler vererek bu sorunu minimize edebilme kapasitesi ise Trabzonspor kulübesinde saklı. Oyuna sonradan dahil olup yalnızca 30 dakika sahada kalan Vahid Amiri’nin takımın en çok dripling yapan oyuncusu olması da bunun bir göstergesi.

Alanyaspor’un orta alandaki sert oyunu istatistiklere de yansımış durumda. Trabzonspor’un hızlı hücum geçişlerine engel olma çabasının faul sayılarında fark oluşturduğunu görüyoruz.

Pas bağlantıları

Olcay-Pereira tekrar karşımıza çıkıyor. İkili 45 dakika birlikte oynamasına rağmen en sık pas bağlantısı kuranlar arasında yer aldı. Geçtiğimiz haftanın aksine en çok paslaşma orta alan ile hücum oyuncuları arasında değildi. Trabzonspor’un oyunu rakip yarı alanına yıkamaması paslaşmaların yoğunlukla stoperler ile Onazi arasında gerçekleşmesine neden oldu.

Alanyaspor’un maç boyunca Papiss Cisse’nin indirdiği toplarla etkili olduğunu pas bağlantıları ve sayılarından da görüyoruz.

Verilere baktğımızda en çok dikkat çeken detay oyuna ikinci devrede dahil olmalarına karşın dripling sayıları en yüksek isimlerin Amiri ve Abdülkadir olması. Sıkışan oyunlarda topu ileri taşıma konusunda Amiri ve Abdülkadir Trabzonspor’un elini fazlasıyla güçlendirecektir. Ünal Karaman’ın da maç sonu söylemlerini dikkate alarak bu hatanın farkında olduğunu düşünüyorum.

Trabzonspor duran top savunması

Alanyaspor’un golle sonuçlanan pozisyonu.

Trabzonspor kadrosunda bulunan 4 stoper de 1.83 metre boyunda fakat bu durum kesinlikle yaşanan hava topu zaafiyetlerinin tam olarak karşılığı değil. Pozisyona baktığımızda adam adama savunma yapılmasına rağmen Mustafa Akbaş’ın Merih’i marke edemediğini ve ayaklarını yerden dahi kesmediğini görüyoruz. Maçtaki diğer duran topların birçoğunun da Sosa ve Nwakaeme tarafından karşılandığının altını çizmek lazım.

Joao Pereira

Joao Pereira; hırsı, yeteneği, çalışkanlığıyla her zaman takımın en kilit isimlerinden biri.

Pereira’nın maç boyunca yaptığı pasların istikametlerine bakarak her iki yarıda da sağ çizgiden ceza alanına kat ederek pozisyonların içinde yer aldığını görüyoruz.

İlk yarıda Pereira’nın ceza sahasına girip Rodallega’nın koşu yoluna ortaladığı pozisyon.

İkinci yarının hemen başında sağ çizgiden ceza sahasına girerek Onazi’nin defans arkası uzun topuyla buluşan Pereira, orta alana sıkışan oyunda tekrar Trabzonspor adına gol pozisyonlarının kilit ismi.

Trabzonspor – bölgeler arası kopuk oyun

Sosa ve Onazi maç boyunca Alanyasporlu oyuncuların kıskacı altında kalmasına rağmen Yusuf Yazıcı’dan yeterli desteği alamadı. Bu görselde de maç içerisinde sıkça karşılaşılan ve Trabzonspor’un topu 3. bölgeye taşımakta güçlük çekmesinin temel sebebini görüyoruz.

Sonuç

Trabzonspor, iç sahada arka arkaya oynayacağı Göztepe ve Kasımpaşa maçları öncesinde zirve ile arasındaki puan farkını 2’ye indirme şansını değerlendiremedi.

Ligin ilk haftasında oynanan Başakşehir maçı gibi Alanyaspor karşısında alınan mağlubiyet de saha içi yanlış tercihler ve hamlelerden dönülmesi adına Ünal Karaman’a yol gösterici nitelikte.Yaşanan kayıplar iyi analiz edilir ve nispeten kolay fikstür değerlendirilirse Alanya’da bırakılan 3 puan için avantaj kaybedildi diyebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş