Analiz | Alanyaspor 1-1 Galatasaray

Galatasaray, Spor Toto Super Ligin 20. haftasında deplasmanda Alanyaspor ile 1-1 berabere kalarak şampiyonluk yarışında kritik 2 puan bıraktı. Goller,  Djalma Campos (45+3) ve Feghouli (52) ‘den geldi.

Ortalama pozisyonlar

Oyuncuların maç içerisindeki durdukları ortalama pozisyonlara baktığımızda Alanyaspor’un takım halinde rakip yarı sahada olduğunu görüyoruz. Maçın şifresini oluşturan bu durumu  birazdan detaylı analiz etmeye çalışacağız.

Galatasaray’da ise önceki maçlara göre ortasaha kanat dengesinin kurulamadı gözüküyor. Feghouli’nin daha çok içeride oluşu, Linnes’in ileri çok çıkamamasına neden oldu. Ancak oyunda kaldığı kısa sürede Mariano’nun daha önde durduğunu görüyoruz yine.

Galatasaray’da 2 yeni transfer Luyindama ve Mitroglou ilk 11’de başladı.

İlk yarı

Alanyaspor maça takım halinde uyguladığı mutlak hücum pres ile başladı ve Galatasaray geriden top çıkartmakta bir hayli zorlandı. Özellikle ilk yarının özetini bu durum içeriyor. Ortalama pozisyon haritasında da gördüğümüz gibi Alanyaspor takım halinde Galatasaray yarı sahasında. Aşağıda görüyoruz, Galatasaray kendi yarısahasında taç kullanıyor, karedeki Alanyaspor’lu oyuncu sayısı 7.

Devamında topu Alanyaspor alıyor ve rakip yarısahada tam 8 oyuncu ile atak yapıyorlar. Geriye 2 stoper kaldı sadece.

Sergen Yalçın takımını ileride tutabilmek için kenarda bir hayli efor sarfetti açıkçası. Özellikle Fernando’nun geriden oyun kurması engellendi.

Mitroglou, Feghouli, Belhanda ve Ndiaye pas istasyonu kuramadılar. bu da defans ve ileri hattının kopuk olmasına neden oldu. Özellikle Mitroglou, hiç bir şekilde oyuna giremedi ve ileride pas istasyonu olamadı. Galatasaray hem topu ona getiremedi hiç, hem de ortasaha ile onun bağlantısını kurup pas istasyonu olarak da kullanamadı. Zaten ağır da bir oyuncu olduğundan iyice sırıttı ilk yarıda. Mitroglou’nun bu tip deplasmanlarda kullanılmasının doğru olmayacağı daha ilk maçta ortaya çıktı bence. Yeni gelmesi, sadece bir idmana çıkması bence bu oyuna ters olmasından bağımsız bir konu.

17.dakikada Mariano’nun sakatlanıp yerine Ömer Bayram’ın girmesiyle zaten geriden top çıkartmakta zorlanan ve top yapamayan Galatasaray için bir pas istasyonu daha oyundan düşmüş oldu. Linnes sağa, Ömer Bayram sola geçti. Bu tip durumlarda Mariano tecrübesi ve teknik kabiliyeti ile takımı rahatlatıyordu, ancak o da olmayınca bu zorluk devam etmiş oldu Galatasaray için.

Galatasaray’ın yapması gereken, Alanya bu kadar önde iken, topu arkada Onyekuru ile buluşturmasıydı, fakat bu da yapılamadı.

İlk yarı Galatasaray adına 0-0 ile tam ucuz atlatılacakken Djalma Campos’un Muslera’nın hatasıyla attığı müthiş gol geldi ve ilk yarı 1-0 Alanyaspor’un üstünlüğüyle sonuçlandı. Muslera bu tip hataları çok yapmaya başladı, onun forma girmesi şampiyonluk yarışı için bir hayli kritik.

Djalma Campos’un Instat verilerine yakından bakalım. Attığı gol başarılı oyununu taçlandırdı, takımının en iyisiydi Campos.

İkinci yarı

Galatasaray, ikinci yarıya saha içerisinde bir taktik değişiklik ile başladı. Geriden top çıkarılamadığını ve hiç bir şekilde oyun kurulamadığını gören Fatih Terim, Ndiaye’yi Fernando’nun yanına aldı. Aşağıda görüyoruz, Fernando yine markajda, ancak Ndiaye gelip topu çıkartıyor.

Belhanda’nın da ikinci yarıda Feghouli ile birlikte oyun kurmaya yardımcı olduğunu söyleyelim. Yalnız burada Sergen Yalçın’ın da bir değişiklik ile başladığını söyleyelim. Skor üstünlüğünü alınca ilk yarıdaki gibi tamamen rakip sahada basmayı bıraktı ve daha geride karşılamaya başladı. Bunda hem Galatasaray’ın daha baskılı oynayacağını bilmesi, hem takımın çok koştuğu ilk yarıdan sonra fiziksel olarak düşmemesini istemesini düşünebiliriz. Hücum presi 2.yarıda sadece dönem dönem uyguladılar.

Galatasaray’da ikinci yarının en etkili ismi şüphesiz Belhanda’ydı. Belhanda, oyun kurmada ve attığı anahtar paslarla bir hayli etkili oldu.

Belhanda’nın maç boyu istatistiklerine aşağıdaki tablodan bakabiliriz. Instat verilerinde takımın en iyi ismi olduğu gözüküyor.

52. dakikada Feghouli’ye çok güzel bir asist yaptı ve Feghouli iyi bir gol vuruşu yaptı. Yine bireysel becerisi ile Sinan’a 55’te attığı gol pası çok iyidi ancak Sinan bunu değerlendiremedi.

3 kişinin arasından Sinan’a verdiği pas ve Sinan’ın müsait pozisyonu. Sinan burada bir şut dahi çekemedi. Fatih Terim’in oyunun gidişatı Alanyaspor yarı sahasına yıkılırken Mitroglou’nu tutup 70’lerde Sinan’ı alması bence daha mantıklı olurdu. Bu değişikliği hemen golden 3 dakika sonra 55’te yaptı Fatih Hoca.

Oyunun devamında maç iki takıma da gelebilirdi açıkçası. Alanyaspor, Fernandes ile etkili şutlar buldu ve özellikle Djalma orta sahada rakiplerine üstünlük kurdu.

Topla oynama ve şut sayıları

Galatasaray’ın maç boyu %57 ile daha fazla topa sahip olduğunu görüyoruz. Ancak alandaki özellikle %61’lik ilk yarı verisi oyunun gerçeği ile örtüşmüyor.

Rakip yarı sahaya, 3. bölgeye ve rakip ceza sahasına giriş istatistiklerinde Alanyaspor’un bariz üztünlüğü göze çarpıyor.


Şut istatistiklerinde de yine Alanyaspor’un bariz üstünlüğü var. İlk yarıda Alanyaspor 9 şut atmış ve bunların 6’sı isabetli olmuş. Buna karşın Galatasaray’ın ise ilk yarıda bulduğu şut sayısı sadece 1. İkinci yarıda şut sayılarının 4/1 ve 4/2 ile dengelenmiş olduğunu görüyoruz.

Son söz

Galatasaray,  bir hayli çalkantılı ve mutlu sonla biten transfer döneminin ardından çok kritik 2 puan bırakarak devam etti şampiyonluk yarışına. Diagne’ın ilk 11’deki yerini bulması işleri ne kadar değiştirecek göreceğiz. Özellikle bu maç savunma tandemi yeniydi. Marcao ve Luyindama ikilisinin birbirlerine ve takıma alışması gerekiyor. Yalnız ikisi de hava toplarında etkili, ayağı düzgün, topla çıkabilen etkili defans oyuncuları. Luyindama da ilk maçında gayet pozitif oynadı. Hırsı ve arzusu hemen göze çarpıyor. Fiziği gerçekten de çok üst seviyede.

Alanyaspor cephesinde ise işler yolunda gidiyor. Sergan Yalçın geldiğinden beri yukarı doğru giden bir performans grafikleri var. Bu maçı kazanamamaları onlar adına şüphesiz hayal kırıklığı yaratmıştır ancak ilerisi  adına umut vadeden bir maçı geride bıraktıklarını söylemeliyiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş