Analiz | Alanyaspor 3-1 Fenerbahçe

Milli maç arasına lider giren Alanya sahasında konuk ettiği Fenerbahçe’yi de puansız gönderirken, sarı-lacivertli takım bu sezonki ilk mağlubiyetini yaşadı.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçeli futbolcuların ortalama pozisyonlarına göz attığımızda yeni transfer Luiz Gustavo’nun Jailson-Zanka ikilisine oldukça yakın oynadığını görüyoruz. Sezonun ilk üç haftasında bu bölgede Emre-Ozan ve Emre-Tolga ikilisiyle oynayan sarı-lacivertli takım bu üç oyuncuyu da stoperlerine bu denli yaklaştırmayı tercih etmemişti. Gustavo’nun takıma katılması ya da Emre’nin yokluğu bu noktada Fenerahçe’nin saha içi dizilişinde bir farklılığı da beraberinde getirdi.

Topa sahip olma

Ersun Yanal yönetiminde bu sezon topa daha fazla sahip olmayı planyan ve ligin ilk üç haftasını da bu şekilde geçen Fenerbahçe, bu anlayışını Alanya karşısında da sürdürdü. Özellikle ilk 30 dakikada topla oynama konusunda rakibine büyük üstünlük kuran Fenerbahçe’nin bu oyun tarzında rakibinin topu kendisine bırakmasını sağlayan oyun anlayışı da etkili olsa da Yanal’ın takımının bu oyundaki ısrarı dikkat çekici. Öte yandan Alanyaspor’un maç boyunca topa 20 saniyeden daha uzun sahip olduğu sadece 6 pozisyonun var olması Erol Bulut’un oyunda topa sahip olmaktan daha fazla önemsediği birçok şeyin olduğunu ortaya koyar nitelikte.

Alanya merkezi kapadı

Maç boyunca Fenerbahçe’nin stoperleri Jailson ve Zanka’ya pres yapmaktan kaçınan ancak ikinci bölgedeki Fenebahçeli oyunculara rahat top aldırmamaya dikkat eden Alanyaspor bu hedefini büyük oranda gerçekleştirmeyi başardı.

Özellikle Tolga ve Gustavo’ya top aldırmama üzerine kurulu bu anlayış her iki oyuncunun da hücuma katkısını sınırlarken, bu durum Fenerbahçe’nin hücum aksiyonlarına da yansıdı. Alanya öncesinde oynadığı ilk deplasman maçında Başakşehir karşısına Emre-Tolga ikilisiyle çıkan Fenerbahçe’de Emre’nin başarılı hücum pası/toplam pas oranı 0.62’yi bulmuştu. Alanya karşısında bu mevkide oynayan Gustavo ise aynı istatistikte 0.38’de kaldı. Başakşehir karşısında bu istatistikte 0.60’ı gören Tolga’nın Alanya karşısındaki başarılı hücum pası/toplam pas oranı ise 0.46’da kaldı. Alanya bu bölgedeki savunmasıyla Fenerbahçe’nin sezon başından bu yana oldukça etkili olduğu merkezden hücumlarını da sınırlamış oldu.

Alanya’nın orta alandaki bu oyun anlayışı Fenerbahçe’nin bu sezon merkezden geliştirdiği atakları şutla sonuçlandıramadığı ilk maçı da beraberinde getirdi.

Fenerbahçe’nin merkezden yaptığı ender hücumlardan birinde Kruse Alanyaspor orta sahasının arkasında konumlanıyor ve uygun durumda top alarak takımını atağa kaldırıyor. Ligin ilk üç haftasında oldukça sık gördüğümüz bu organizasyonu Alanya deplasmanında pek fazla gerçekleştiremeyen Fenerbahçe, gol beklentisi (xG) istatistiğinde de 1.12’de kalarak bu alanda sezonun en kötü maçını oynadı.

Bu noktada birçok teknik adam oyunu geriden kurma çabasına son verip Muriqi’ye atılacak uzun topların ribaundlarıyla gol arayışına girebilirdi ama Ersun Yanal böyle bir tercihte bulunmadı. Bu durum da Fenerbahçe’nin bu oyunu geliştirme ve bu yolda devam etme konusundaki kararlılığını ortaya koydu. Maç boyunca daha çok orta ve kısa mesafeli pasları tercih eden Fenerbahçe uzun topa ise sadece 31 defa başvurdu.

İkinci gol

Alanyaspor’un ikinci golünde Fenerbahçe’nin ön alandaki prese rağmen savunmadan kısa topla çıkmaya çalışması sıklıkla eleştirildi. Birçok futbol eleştirmeni Altay’ın Jailson’a attığı pası yanlış olarak nitelendirse de golün bir kısa pasın değil Jailson’un topu uzun vurarak uzaklaştırmaya çalışmasının ardından yendiği görülüyor. Jailson bu pozisyonda uzun vurmak yerine Altay’a dönmeyi tercih etse, genç kalecinin de sağda uygun durumda bulunan Zanka’ya oynamasıyla bu pozisyonda tehlikeli bölgeden çıkılabilirdi. Dolayısıyla hatanın kısa oynamaktan ziyade gelişigüzel yapılmaya çalışılan bir vuruş tercihi olduğunu söylemek daha doğru olabilir.

Plan değişmedi

Öne geçmesinin ardından savunmadaki direnci iyice artan Alanya’nın ilk yarıdaki Tolga ve Gustavo’ya kolay top kullandırtmama planı öne geçmesinin ardından da devam etti.

Alanya savunması ve orta sahasının arasına oyuncu sokup konumsal üstünlük elde edebildiği hemen her pozisyonda rakip kaleye kalabalık gitme konusunda başarılı olan Fenerbahçe’nin bunu önceki maçlara nispeten pek sık yapamaması yenilgiyi getiren nedenlerden biri olarak öne çıktı.

Vedat Muriqi

Sezon başından bu yana sergilediği futbolla Fenerbahçe’nin çıkışında önemli rol oynayan Muriqi, Alanyaspor karşısında ilk üç haftadaki performansının gerisinde kaldı. Maç boyunca girdiği 18 ikili mücadelenin sadece altısından galip ayrılan Kosovalı futbolcunun en çok pas aldığı isimlerin takımın iki beki Dirar ve Ozan olması da orta saha tarafından yeterince iyi beslenmediğini ortaya koydu.

Max Kruse

Fenerbahçe formasıyla çıktığı dört maçın üçünde asist yapan ve skora katkı konusunda şimdilik sınıfı geçmiş gibi görünen Alman oyuncu, Alanyaspor karşısında da takımının tek golüne yaptığı tek dokunuşla hayat verdi. Instat Index puanı maç boyunca takım ortalamasının altında seyreden Kruse’un kendi yarı sahasında fazla top almaması dikkat çekti. Alanyaspor’un Gustavo ve Tolga’ya yakın oynaması nedeniyle merkezden hücum yapmakta zorlanan Fenerbahçe bu bölümde bu iki oyuncuyu biraz rahatlatmak için üçüncü merkez oyuncusu olarak Kruse’u biraz geriye çekmeyi deneyebilirdi ama Ersun Yanal’ın böyle bir tercihte bulunmaması oyuncunun rolünün sezonun geri kalan bölümünde de değişmeyeceği şeklinde okunabilir.

 

Luiz Gustavo

Maç boyunca yüksek pas yüzdesiyle dikkat çeken ve stoperlere yakın oyunuyla 2013-2014 sezonundaki Mehmet Topal’ı anımsatan Gustavo, gerektiğinde stoper de oynayabilen 6 numara arayışını sonlandırmış gibi görünüyor.  Oyunun özellikle Fenerbahçe yarı sahasındaki bölümünde etkin bir rol alan Gustavo’nun takımın ilk üç haftadaki lideri Emre ve Isla’nın dönüşünün ardından yeniden merkeze dönmesi beklenen Ozan ile uyumu da sezonun geri kalan bölümü için belirleyici faktörlerden biri olacak.

Jailson

Trabzonspor maçında top sürerek yaptığı çıkışlarla bordo-mavili takımın savunma dengesini birçok pozisyonda bozan Jailson, birçok fırsata rağmen Alanya karşısında bunu tercih etmedi. Ersun Yanal oyuncusundan bu maçta daha güvenli bir oyun talep etmiş olabilir ama Jailson’un gerideki önceki maçlara göre durağan oyunu Fenerbahçe’nin hücumlarının tıkanmasını da beraberinde getirdi. Özellikle ilk yarıda orta alanda çok az dribbling yapan Fenerbahçe, boş alan bulmakta da oldukça zorlandı. Maçı 94 isabetli pasla tamamlayan ve Fenerbahçe’nin topa sahip olma oranın bu sezonki yükselişinde başrolü oynayan isimlerden biri olan Jailson’un önümüzdeki haftalarda Rami ve Serdar gibi alternatiflere rağmen bu mevkide devam edip etmeyeceği de Yanal’ın bu oyun tarzındaki ısrarı konusunda belirleyici olabilir.

Sonuç

Fenerbahçe ilk mağlubiyetini alırken, ilk haftaki gösterişli Gazişehir maçı kadrosuna göre üç önemli eksik vardı ve bu eksikler o gün orta saha oynayan Ozan Tufan’ın da sağ bekte görev yapmasına neden oldu. Buna rağmen kendi oyununu sahaya yansıtmayı başaran ve özellikle ilk yarının büyük bölümünde bunu başaran sarı-lacivertli takımı yenilgiye götüren temel sebep ise bireysel hataların neden olduğu üç goldü. Farkın ikiye çıktığı 60-75 arasındaki bölümdeki ikili mücadelelerinin çok büyük bölümünü ev sahibi takımın kazanması takımın iki farklı geriye düşmesinin ardından oyundan düştüğü şeklinde yorumlanabilir ki Ersun Yanal da maç sonu basın toplantısında bu konuya değinmişti. Bu durumun bir daha tekrarlanmayacağını ifade eden Yanal bunu başarabilirse Fenerbahçe’nin sakatlığı nedeniyle oynayamayan oyuncuların da dönüşüyle yeniden ilk haftalardaki ritmini bulmaması için bir neden yok gibi görünüyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.