Analiz | Almanya 2-1 İsveç

2018 FIFA Dünya Kupası’nda Almanya, F Grubunun ikinci maçında İsveç’i Reus ve Kroos’un golleriyle 2-1 yendi ve turnuvaya tutunmayı başardı. Biz de sizler için bu maçın analizini yapacağız.

Almanya maç boyunca oyuna tamamen hakim oldu ve İsveç’i kendi yarı sahasından çıkarmadı. İsveç’in oyun tarzının da bunda etkisi büyük. Ortalama pozisyonlardan göreceğimiz üzere dokuz Alman oyuncu maçı rakip sahada oynarken, sadece iki İsveçli oyuncu rakip sahada kalabilmiş.

İSVEÇ’İN HÜCUM PLANI: ALMANLARIN ZAYIF NOKTALARINA HÜCUM

İsveç’in hücum planı, kalabalık savunma ile Almanya baskısını üstüne çekip hızlı hücumlarla tehlike yaratmak üzerineydi. Turnuva öncesi Almanların dikkat çeken zayıflıklarından biri geçiş savunmasını yapamamasıydı. İsveç bu zaafı iyi değerlendirdi ve Toivonen ile skoru da buldular.

Bu maçta bireysel hatalar neticesinde İsveç hızlı hücum şansları yakaladı. Yukarıda gördüğümüz üzeri Rüdiger’in pas hatası sonrası İsveç, Berg ile çok net bir fırsat buldu.

İsveç’in golünde ise Kroos’un pas hatası sonrası, Alman savunması geri koşarken zorlandı ve İsveç hızlı hücumda Toivonen ile golü buldu.

Almanya’nın zayıf olduğu bir diğer nokta ise sol kanat savunmasının zayıf olması. İsveç bu zayıflığı kullanmak istedi. Ataklarının yüzde sekizini bu kanattan gerçekleştirdi. Gol de bu kanattan gelen topla oldu.

İsveç’in en çok topla oynadığı dakikalarda golü bulması, Almanya savunması için bir diğer zayıf noktayı gösterdi.

ALMANYA’NIN HÜCUM PLANI

Almanya kapanan takımlara karşı kanat oyuncularına çizgiye çıkartıp iç bölgelerden hücum yapmayı deniyor. Burada İsveç’e karşı da aynı senaryoyu gördük.

Sol kanatta Reus-Draxler kanatlara açılıp sol bek Hector içeri doğru bindirmeler yapıp İsveç savunmasını açmayı denedi.

Sağ kanatta ise Kimmich çizgiye açıldı, Reus ve Müller iç bölgelerden ceza sahasına atak yapmaya çalıştı. Bu tip oyunla sürekli İsveç ceza sahasına girmeye çalışan Almanya, rakibini yoğun bir baskı altına aldı.

Atılan çoğu anahtar pasın da bu iç bölgelere doğru olduğunu görüyoruz.

MAÇIN OYUNCUSU

Maçın oyuncusu bir gol, %75 ikili mücadele kazanma, dört top kesme, iki şans yaratma, yedi top kazanma, %90 pas başarısı, 93 atak pası ve 406 InStat Index’i tutturan Toni Kroos oldu.

SONUÇ

Almanya maç boyu çok zorlandı; katı İsveç savunması da işlerini oldukça zorlaştırdı. Panzerler yine de geriye düşmelerine ve 10 kişi kalmalarına rağmen Kroos’un son saniyede attığı golle turnuvaya tutunmayı başardılar. Bu gol Almanya’ya yeni bir güven ve moral kazandıracak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş