Analiz | Arsenal 0-2 Manchester City

Premier Lig’de şampiyon yeni sezonu Arsenal ev sahipliğinde açtı. Yıllar sonra ilk kez başka bir teknik direktörle sahaya çıkan Arsenal, City’ye 2-0 mağlup oldu.

Dünya Kupası’ndan gelen de Bruyne ve David Silva’yla birlikte Sane’nin de ilk onbirde olmadığı maçta yeni transfer Mahrez ilk onbirde sahaya çıktı. Bernardo Silva ise orta sahada forma giydi. Arsenal’da ise sol bekte sakatlıklar sebebiyle orta saha menşeili Maitland-Niles oynarken geçtiğimiz sezon Fransa 2.Ligi’nden transfer edilen genç Guendoizi, defansif orta saha olarak ilk onbirdeydi.

Maçın öne çıkan sayı ve istatistiklerini Instat verileriyle inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

City kağıt üzerinde 4-3-3 ya da Instat verilerinde belirtildiği gibi 4-4-2 oynamış gibi gözükse de ortalama pozisyonlar City’nin sahaya yayılış tercihini çok daha net şekilde açıklıyor.

Walker’ın süratine güvenerek 3lü savunmanın sağında oynar gibi oynadığı City’de Mendy bir sol bekten ziyade false-back olarak sürekli hakf-space koridorundaydı. Üstelik sadece hücum kurulumunda değil, takım Arsenal kale sahasında gol ararken de iç koridordaki bindirmelerini sürdürüyordu.

Maça sağ açıkta başlayan Mahrez de Arsenal’in sakatlıklar sebebiyle zayıf karnı olarak gözüken sol beki iyi değerlendirdi. Kyle Walker ve Bernardo Silva’yla birlikte bu kanadı oldukça iyi işledi. City rölantide geçirdiği ikinci yarıyı bir kenara koyarsak ilk yarıda neredeyse tüm hücum kurulumunu sağ kanattan gerçekleştirdi. Gol Sterling’le soldan gelse de o atak da sağ kanatta Mahrez-Walker-Silva tarafından inşa edilmişti.

Yine de City sadece tek bir kanattan Arsenal’ı zorlamadı. Özellikle ilk yarıda galibiyeti ararken üçüncü bölgeyi enlemesine her açıdan kullanmaya çalıştı. City’nin atak yönleri de bunu gösteriyor.

Atak

Arsenal’ın zorlandığı ve hücum etmekte güçlük çektiği maçta etkili bir savunma da yapamadı. City özellikle ikinci yarıda rahat ve düşük tempoda bir maç geçirdi. Arsenal’ın sadece 3 şutu kaleyi bulurken City 10 net gol pozisyonu yarattı. City’nin 8 korneri de dikkat çekici.

Bir diğer dikkat çekici nokta ise City’nin topladığı 70 başıboş top. Arsenal ortadaki 46 topu kaparken City sadece rakip yarı sahada 32 başıboş topu topladı.

Maçta dikkat çekici olan Arsenal’ın sanki yeni biraraya gelmiş bir takım gibi ortaya koyduğu dağınık futboldu. Unai Emery yönetiminde ilk Premier Lig maçına çıkan Arsenal’da Mesut Özil, Mkhitaryan, Aubumeyang özellikle birbirinden kopuk bir görüntü çizdi.

Mesut’un arkadaşlarını hareketlendirme ve pozisyona sokma çabaları da karşılıksız kalırken Mesut da tüm konsantrasyonuyla sahada değil gibiydi. Yine de 7 anahtar pas veren Mesut 3 isabet sağladı ama arkadaşları bu pasları ya beklemiyordu ya da etkili şekilde kullanamadı. Genel olarak Arsenal takım olarak hareket etme kabiliyetinden yoksun dağınık bir görüntü verdi.

Mahrez de ilk maçında başarılı bir performans ortaya koydu. Sol kanatta rakibinin mevkisi dışında oynamasının da avantajıyla rahat kalan ve Walker ve Silva’nın katkısıyla kendine alan açan Mahrez üçüncü bölgede 20 pasla City’de en çok ileri pas deneyen ve isabet sağlayan oyuncu oldu. Ki 90 dakikayı tamamlamadığını da hatırlatmak lazım.

Sterling’in maç boyu düşmeyen performansı ve sahaya yansıyan etkinliği de kaldığı yerden devam edeceğinin göstergesi. Instat indexinde de maçın her anında yüksek ve şaşılası derecede istikrarlı performansı göze çarpıyor.

Pas Bağlantıları

Buna karşılık Arsenal’ın azami pas bağlantıları rakip yarı sahadaki etkisizliklerini ve sonuçsuz oyun kurma çabalarını gösteriyor. Arsenal maç genelinde orta sahada ve rakip kale etrafında etkili pas bağlantıları kurmaktan uzaktı. Birçok pozisyon pas hatası ya da top kaybı nedeniyle kaybedildi. Takımda uyumdan ve total bir performanstan bahsetmek güç.

City ise Mendy’nin hücuma katkısı ve false-back rolündeki performansıyla Sterling üzerinden hücumlar gerçekleştirdi. Sağ kanattan Mahrez ile birlikte üçüncü bölgede etki sağladığı gibi azami pas bağlantılarında ise topu İlkay ya da Mendy üzerinden hücuma çıkarmayı tercih etti.

Mendy ve Sterling’in üçüncü bölgedeki paslaşmaları ve alan yaratımları da bu ikilinin sezon boyunca tehlikeli olacağının sinyallerini verdi.

Son söz

Şampiyon bıraktığı yerden devam etti. Yıllar sonra yeni bir yola çıkan Arsenal içinse henüz zamana ihtiyaç var. Ligin ilk maçında City karşısında etkileyici bir performanstan uzaktılar. Takım olarak maça dair bir beklentileri ya da kazanma arzuları yokmuş gibi oynadılar. City ise görece eksik kadrosu ve düşük temposuna rağmen zorlanmadan Arsenal deplasmanını geçip lige galibiyetle giriş yaptı. Yine de iki takım açısından da ölçü olmayan bir maç izledik; Premier Lig daha fazlasını vaad ediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.