Analiz | Arsenal 4-2 Tottenham

Premier League’in 14.haftasında Kuzey Londra derbisi oynandı. Arsenal, Aubameyang ile 1-0 öne geçmesine rağmen, Tottenham, Dier ve Kane ile geri dönmeyi başardı ve devreyi 1-2 önde kapattı. İkinci yarıyı ise Arsenal domine etti. Aubameyang, Lacazette ve Torreira’nın attığı goller Arsenal’e 3 puanı getirdi.

Ortalama pozisyonlar

Arsenal 3-4-3 ile maça başladı. Çift kanat oyuncularıyla oynadılar. Ortalama pozisyonlardan gördüğümüz üzere kanat hücumlarına ağırlık verdiler. Xhaka-Torreira ikilisi ise genellikle pozisyonlarını korudular. İlk yarıda tutucu olarak oynayıp, daha çok top kazanma görevleri ön plandaydı. İkinci yarıda ise Torreira’yı daha çok ileride gördük. Orta saha ile hücumu bağlayan oyuncu oldu ve 3.adam koşularıyla da Tottenham savunmasını rahatsız etti. Aubameyang ve ikinci yarıda oyuna giren Ramsey-Lacazette ise sürekli savunma arkasına attıkları koşularla Tottenham savunmasını aşmayı başardılar.

Tottenham ise 4-3-1-2/4-4-2 elmas şeklinde sahada yer aldı. Arsenal’dan yüksek baskı bekledikleri için merkezi kalabalık tutmaya çalıştılar. Bekleri ise hücumda genişlik katmaları için kullandılar. Ancak, Pochettino’nun bu düşüncesi başarılı olamadı. Arsenal baskısının katkısı olsa da Tottenham’ın kolay topları kaybetmeleri oyunu tutmalarına engel oldu. Eriksen ise oyunun içine girmekte zorlandı, tempoyu kontrol edemeyince Tottenham oyunu kaybetti. Pochettino bolca ikili mücadele olacağını ön görerek Dier-Sissoko ile başlayıp, Winks’i yedek başlattı. Bu aslında mantıklı bir seçim gibi görünse de Tottenham’ın sahaya yansıtmak istediği oyun için ters tepki yarattı.

Arsenal başlangıç oyunu

Arsenal maça çok daha iyi başlayan taraftı. Tottenham çok basit hatalar yaparak, Arsenal’a birçok kontra atak fırsatı verdi. İlk 10 dakika da Davies-Foyth-Vertonghen çok büyük hatalar yaptılar. Vertonghen’in elle oynaması sonucu penaltı ile Arsenal öne geçti.

İlk 25 dakika Arsenal önde baskısı ve geriden iyi oyun kurması sonucu oyuna hakimdi. Tottenham da Arsenal gibi önde baskı yapmaya çalıştı. Arsenal bu baskıyı ekstra savunmacısı ve biraz derinde pozisyon alan Bellerin-Kolosinac ile aşmayı başardı. Bu baskısı kırılan Tottenham’ın takım boyu uzadı. Takım boyu uzayınca Arsenal için orta saha ve savunma hattı arasında kanallar açılmaya başladı.

Arsenal hücumda sürekli kanatlar üzerinden gelmeye çalıştı. Tottenham’ın kanatları sadece beklerle savunmasından yararlanmaya çalıştılar. Bellerin-Kolosinac üzerinden 2. ve 3. bölgeye geçen Arsenal bu alanlarda Mkhitaryan ve Iwobi üzerinden ataklarını geliştirdiler.

Yukarıda gördüğümüz üzere Iwobi, Tottenham orta sahasının arkasında topla buluştuğunda bindirme yapan Kolosinac önünde alan ve zaman bulabiliyor. Arsenal ilk yarıda Tottenham bekleri üzerine hücum ederek oynamaya çalıştı.

Pas bağlantıları net şekilde Arsenal’in oyun planını gösteriyor. Stoperler topu ilk önce beklere ulaştırıyor. Bekler 2.bölgeden 3.bölgeye geçişi sağlıyor. Kanat oyuncuları üzerinden hücum şekilleniyor.

Tottenham üstünlüğü

Tottenham ilk 25 dakika oyunun içine hiç giremedi. Bu 25 dakikada sürekli Son’un driplingleri üzerinden oyunlar geliştirdiler. 25.dakika sonrası Tottenham, Arsenal beklerine daha agresif basmaya başladı. Bu baskı maç içinde dönüm noktalarından biriydi. Bu baskı sonucu Arsenal’in oyun planı devre dışı kaldı. Bu dakikadan itibaren Tottenham oyun içinde üstünlüğü ele almaya başladı.

2.bölgede daha çok kazanmaya başlayan Tottenham pas oyunuyla tempoyu eline aldı. Goller duran toplardan geldiyse de 25-40 arası Tottenham daha iyi olan taraftı. Bu iyi oyun sonucunda Dier ve Kane ile skorda üstünlüğü aldılar.

Görselde göreceğimiz üzere Tottenham’ın en çok topa sahip olduğu dakikalar 30-45 arası ve bu dakikalarda Tottenham 2 gol bulmayı başardı.

Oyunu değiştiren hamle

Unai Emery ikinci yarının başında Lacazette ve Ramsey’i oyuna alıp Iwobi ve Mkhitaryan’ı oyundan aldı. Bu değişiklikler ayrıca formasyon değişikliğini getirdi. 3-4-3’ten 3-4-1-2’ye geçen Arsenal orta saha ile hücum arasında ekstra bir hat yarattı. Tottenham baskısı sonrası orta saha-hücum bağlantısını kaybeden Arsenal, Ramsey değişikliği ile bu bağlantıyı tekrar kazanmış oldu.

Aslında Arsenal oyun içinde hücum planını değiştirdi. Tottenham beklere agresif basmaya başlayınca stoperler ve bekler Aubameyang’a uzun toplar göndermeye başlamıştı. Emery’nin burada bir başka hamlesi oyunu çözmesini sağladı. O hamle ise Bellerin-Kolosinac’ın topla buluşma noktalarını geriye çekmesiydi. Bu hamleye Tottenham cevap veremedi. Aurier-Davies’ı daha ileri çekip baskı yapamadılar. Orta sahadan biri Bellerin-Kolosinac’a baskıya geldiğinde ise orta sahada üstünlükleri gitti. Tottenham bu ayarlamaları yapamadı ve Bellerin-Kolosinac’a agresif baskı yapmayı bıraktılar. Bu durumda özellikle Bellerin’in derinden oyun kurmasını sağladı.

Görselde gördüğümüz üzere Davies artık Bellerin’e baskıya çıkamıyor. Bunun sebebi Lacazette’in aldığı pozisyon. Vertonghen de Lacazette’in koşusunu kontrol edebilmek için dar pozisyon alamıyor. Bunun sonucunda iki stoper arası kanal açılıyor. Ramsey ise bu kanala koşu yaparak savunma arkasına hücum edebiliyor.

Arsenal’ın ikinci yarıdaki etkili futbolunun sebebi ise Tottenham savunmasını enine genişleterek savunma hattı arası kanalları açmalarıydı.

Arsenal’in 4.golünde de yine kanallara hücumunu görüyoruz. Savunmayı yine enine genişletip, kanallara hücum ediyor. Aubameyang, güzel pasla savunma arkasına topu gönderdi. Dier’in yanlış hamlesi sonucu top Torreira’ya geldi ve Arsenal golü buldu.

Pochettino aslında bu kanalları kapatmak için hamlesini yaptı. Orta sahada başlayan Dier’i geriye çekti. 3 stoperin bu kanalları kapatacağını umdu. Ancak, Tottenham’lı oyuncuların bireysel performansı çok kötüydü.

Paslara baktığımızda anahtar paslarda, ceza sahasına atılan paslarda ve 3.bölgeye atılan paslarda Arsenal’in büyük üstünlüğü var. 14 anahtar pas oyunun çözülmesinde büyük etkene sahipti.

Anahtar pas haritasında Arsenal’in kanat odaklı oyununu görebiliyoruz. Tottenham savunmasını genişleten Arsenal kanallara anahtar paslarla hücumda etkiliydi.

Maçın oyuncusu

2 gol ve 1 asist ile oynayan Aubameyang maçın oyuncusu olmayı haketti.

Sonuç

Arsenal için büyük bir zaferdi. Sezona 4-2-3-1 ile başlayan Arsenal’e sistem değişikliği iyi geldi. Emery teknik direktör olarak kendini geliştirdiğini gösterdi. Güçlü bir iç saha oyunu ortaya koydular. Özellikle ikinci yarıdaki oyunlarıyla pozitif sinyaller verdiler.

Tottenham da ise zorlu fikstürün getirdiği yorgunluk çok net görüldü. Basit top kayıpları ve çok net bireysel hataların faturası ağır oldu. Pochettino maç içinde gerekli hamleleri yapsa da oyunculardan gerekli geri dönüşü alamadı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş