Analiz | Atalanta 2-1 Roma

İtalya Serie A’da 24.hafta, Şampiyonlar Ligi mücadelesi veren iki takımın karşılaşmasına sahne oldu. Atalanta, Bergamo’da Roma’yı konuk etti. Roma, ilk yarının sonlarında Dzeko’nun ayağından bulduğu golle devreyi önde kapatan taraftı. İkinci yarıya hızlı başlayan taraf ise Atalanta oldu. İkinci devrenin ilk çeyreğinde Palomino ve Pasalic ile bulduğu gollerle Atalanta sahadan 2-1 galip ayrılarak 3 puanın sahibi oldu.

İlk 11’ler

Yaklaşık son bir senedir çıkış trendini sürdüren Atalanta, bu aralıkta daima sadık kaldıkları 3-4-3 formasyonu ile bu maç özelinde de sahada yer aldılar. Atalanta’nın savunma hattı Toloi, Palomino ve Djimsiti’den oluştu. Merkezde Freuler ve De Roon yer alırken sağ kanat bekinde Hateboer, sol kanat bekinde son zamanların formda oyuncusu Gosens forma giydi. Atalanta ileri üçlüsü maç genelinde mobil bir görüntü sergiledi. En uçta Zapata ve Ilicic yer alırken onların hemen arkasında ise Papu Gomez oynadı.

Roma maça 4-3-3’e benzer bir yapıda maça başlasa da bu formasyon, oyun içerisinde 4-1-4-1’e evrildi. Bu durumun temel nedeni, Roma’nın çift 10 numara (Pellegrini-Mkhitaryan) tercihi olarak görülebilir. Roma teknik direktörü Fonseca, çoğunlukla stoper ikilisi olarak tercih ettiği Mancini ve Smalling’i bozarak bu maçta stoper ikilisinde Fazio ve Smalling ikilisine görev verdi. Mancini ise dörtlü savunma kurgusunun hemen önünde merkezde şans buldu. Fonseca’nın Mancini’yi bu pozisyonda oynatmasında temel etkenin Gomez’in bağlantı oyununu kesmek olduğu düşüncesindeyim. Fonseca’nın diğer bir radikal tercihi ise çift 10 numara ile sahaya çıkmak oldu. Burada da Fonseca’nın düşünesinin, merkezde kalabalık bir şekilde rakibini karşılayan Atalanta savunmasını kreatif merkez oyuncularıyla aşmak olduğu kanaatindeyim.

Genel bakış

Atalanta maç genelinde topa ve oyuna hükmeden taraf oldu. Oyunun her iki yönünde de istediklerini gerçekleştiren Gasperini’nin öğrencileri bu üstünlüklerini maç sonuna kadar korumayı başardılar. Atalanta maça üçlü savunma ile başladı ancak maç içerisinde özellikle topsuz oyunda kanat beklerinin geriye gelmesi ile birlikte beşli bir savunma hattı yapısına büründüler. Savunmadan başlayan oyun kurulumunda ise Gomez, derine gelerek hem merkezi üçledi hem de orta saha bloğunu beşlemiş oldu. Böylece Atalanta, toplu oyunda sahaya 3-5-2 şeklinde yayıldı.

Atalanta topsuz oyunda alan merkezli değil de adam merkezli savunma yapmayı tercih etti. Top rakibe geçtiği anda Atalanta forvet ikilisi rakip stoper ikilisi ile, kanat bekleri rakip bekler ile, bağlantı oyuncusu olan Gomez, Mancini ile, merkez orta sahalar 10 numaralar ile ve üçlü savunma da rakip ileri üçlü ile birebir eşleşti. Bu görüntü maçın sonuna kadar böyle devam etti.

Maçın kritik eşleşmelerinden biri de Gomez-Mancini eşleşmesi oldu. Roma Teknik direktörü Fonseca, stoper orijinli olan Mancini’ye Gomez’in bağlantı oyununa önlem almak için ön libero mevkisinde görev vermişti. Bu ikili maç boyunca sık sık karşı karşıya geldi. Mancini, Gomez’e olan markajını maç genelinde 2.bölgede başlattı. Gomez ise bu markajdan kurtulabilmek adına 1.bölgeye kadar gelerek takımının oyun kurmasında ve hücuma çıkmasında katkı sağlamış oldu.

Atalanta bu maç özelinde sahayı çok iyi parselledi. Oyun kurulumunda hücum oyuncuları derine gelerek hem pas opsiyonu oldular hem de merkezde sıkışan oyunu açmaya yardımcı oldular. Aşağıdaki sekansta sağ stoper Toloi, kendi yarı sahasında topla çıkarken kanatta marke durumda bulunan Hateboer’e oynamak durumunda kalmışken, Ilicic derine gelerek hem üçgenin oluşmasını sağlıyor hem de niceliksel üstünlüğü kendi takımı lehine değiştiriyor.

Atalanta maç boyunca topa sahip olan oyunu istediği gibi yönlendiren taraftı. Bu durum Atalanta’nın set hücumlarına da yansıdı. Oyun içerisindeki üstünlüğünü rakibine kabul ettiren Atalanta, rakip ceza sahasına sık sık çok adamla girmeyi başardı.

Atalanta’nın hücumda en etkili olduğu anlar ise ön alan baskısı ile kazanılan toplar ve beraberinde gelen hücum geçişleri oldu. Ilicic ve Zapata maç genelinde rakip stoper ile bek arasındaki alana sıklıkla koşu attılar. Bu ikiliye Gomez de eklendiğinde hücumda en etkili pozisyonları hücum geçişlerinde ürettiler.

Roma maç genelinde oldukça sinik bir performans sergiledi. Rakibinin aksine alan odaklı bir savunma tercih eden Fonseca, rakip hücum oyuncularının mobil oyunları karşısında bir çözüm üretemedi. Orta saha kurgusunda çift 10 numara tercihi ise oyunun her iki yönün de de olumsuz etkiledi. Pellegrini ve Mkhitaryan savunmada eşleştikleri oyuncuları marke etmekte oldukça zorlanırken hücumda da savunmadan başlayan oyun kurulumunda hem Mancini’yi yalnız bıraktılar hem de savunma ve hücum arasında köprü olmayı başaramadılar. Roma net bir şekilde box to box oynayabilecek bir oyuncu yokluğunun sancılarını çekti. Mancini’nin de Gomez’i alan odaklı savunması başarılı olmadı. Kısacası Roma maç özelinde ne savunmada ne de hücumda istediklerini gerçekleştiremedi.

Maç Verileri

Şut istatistiklerin Atalanta, 7’si isabetli 13 şut çekerken Roma 2’si isabetli 6 şut çekebilmiş. Maçın 45-60 dakikaları arasında Atalanta 5 şut girişiminde bulunurken Roma bu aralıkta şut şansı yakalayamadı. İkinci yarıda 6’sı isabetli 8 şut çeken Atalanta karşısında Roma, tek şut girişiminde de isabet sağlayamadı.

Atalanta maç genelinde topa sahip olan taraftı. Topla oynama oranlarında beklendiği üzere Atalanta, Roma karşısında %52’ye %48’lik üstünlük sağladı. Atalanta’nın iki gol bulduğu ikinci devrenin ilk çeyreğinde Atalanta %65 ile topla oynarken Roma bu aralıkta %35 ile topa sahip oldu. Ayrıca rakip ceza sahasına girme sayılarına baktığımızda ise Atalanta’nın 19-6’lık üstünlüğü göze çarpıyor.

Pas istatistiklerine baktığımızda Atalanta, 552 pas girişiminin 490’ında isabet sağlayarak %89 pas başarı oranı yakalamış durumda. Roma ise 418 pas girişiminin 347’sinde başarılı olarak %83 pas başarı oranı yakalamış. Ayrıca Atalanta 9 anahtar pas girişiminin 7’sinde isabet sağladı. Roma ise 8 anahtar pas girişiminin 4’ünde isabet sağladı.

Maçın oyuncusu

 

 

İş ortağımız İnstat İndex verilerine göre maçın yıldızı Arnavut savunma oyuncusu Berat Djimsiti oldu. Djimsiti, 102 toplu aksiyonun 92’sinde başarılı olarak bu alan takımının en iyi oyuncusu oldu. Arnavut oyuncu girdiği 17 ikili mücadelenin 16’sını kazanarak takımını savunmada rahatlatan isim oldu. Hava toplarında da etkili olan Djimsiti, 4 hava topunun hepsini kazanarak bu alan güven veren isim oldu. Ayrıca Djimsiti, %90 pas isabet oranı ile oynayarak oyun kurulumunda da hatasıza yakın bir oyun sergiledi.

Sonuç

Atalanta Şampiyonlar Ligi hedefi doğrultusunda çok önemli bir 3 puan ile sahadan ayrıldı. Bu galibiyetin aynı zamanda Şampiyonlar Ligi potasındaki en yakın rakibi olan Roma’ya karşı olması daha da kıymetli. Atalanta, oyuncu rollerinin oldukça belirgin olduğu ve oyuncu grubunun oynanan oyuna ikna olduğu bir takım. Çok büyük bir sürpriz ile karşılaşmadıkları sürece Şampiyonlar Ligi potasında kalacakları düşüncesindeyim.

Roma’da ise işler iyi gitmiyor. Bu yenilgi ile Şampiyonlar Ligi potasındaki en yakın rakibi olan Atalanta ile olan puan farkı iki maça çıktı. Oynanan oyun olarak da rakibinin oldukça altındalar. Şampiyonlar Ligi iddialarını devam ettirmeleri için daha güçlü bir oyuna ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş