Analiz | Atletico Madrid 2-0 Real Sociedad

Cumartesi günü Atletico Madrid ve Real Sociedad karşı karşıya geldi. Savunmaların maçı diyebileceğimiz bir maç gerçekleşti. Atletico Madrid Godin ve Filipe Luis’in golleriyle maçı 2-0 kazandı.

Ortalama Pozisyonlar

Simeone hafta içi oynanan Dortmund maçından sonra bu maçın kadrosunda rotasyona gitti. Dortmund maçında stoperde görev alan Lucas Hernandez bu maça sol bek olarak başladı. Filipe Luis’in yerine ise stoperde Savic görev aldı. Orta sahada ise Dortmund maçında sahada olan Thomas Partey ve Lemar yerine Rodri ve Correa ile sahaya çıktı.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman dikkat çekmek istediğim nokta Atletico Madrid’in bek oyuncularının rakip yarı sahada konumlanması.

Bunda etken olan ilk faktör ise Real Sociedad savunmasının derinde beklemesi ve dar şekilde dizilmesi. Real Sociedad 4-4-2 dizilimiyle Atletico Madrid’i ikinci bölgede karşıladı ve topu rakibine bıraktı.

Real Sociedad sadece derinde bekleyip rakipten topu almak yerine onların hatasından faydalanmak istedi ve maç boyunca hiç takım presi denemediler.

Durum böyle olunca maçın topla oynama grafiğine de baktığımız zaman maçın başından sonuna kadar topla oynamada üstün tarafın Atletico Madrid olduğunu görüyoruz.

Atletico Madrid aslında maça 4-3-3 dizilimiyle merkezden pozisyon bulmaya yönelik bir oyun anlayışla başlamıştı ancak özellikle ilk yarıda Real Sociedad savunmasından dolayı istediklerini yapamadılar. İlk yarıda Real Sociedad’ın dar kapalı savunmasına çözüm bulamayınca Atletico Madrid’in atakları sadece orta yapma anlayışına döndü.

Yukarıdaki pozisyonda Real Sociedad’ın dar savunmasını görüyoruz. Real Sociedad Atletico Madrid’in merkezdeki 3 oyuncusuna da gelebilecek pas yollarını kapattığı için Rodri topu sol kanattaki Lucas Hernandez’e gönderiyor.

Başka bir pozisyonda Real Sociedad savunmada gene dar bir şekilde dizilmiş Lucas Hernandez’in topu göndereceği merkezdeki üç opsiyona atabileceği pas yollarını kapatmış ve bunun Atletico Madrid’in en uçtaki oyuncusunu iki tane stoper tarafından marke etmiş. Lucas Hernandez pas atacak kimseyi bulamayına pozisyonun devamında sol kanada penetre ederek orta açıyor.

Yukarıdaki atak yönü grafiğine baktığımızda maçın genelini gösterdiğini söyleyebiliriz. Kanat organizasyonlarıyla –genellikle orta- gerçekleşen bir maç izledik.

İlk yarıda yaratıcılık anlamında sıkıntılar yaşayan Atletico Madrid toplamda 19 orta açtı ve bu ortalardan sadece 4’ü hedefi buldu. Bu durumla ilgili olarak Simeone ikinci yarıya başlarken Lucas Hernandez’i çıkartıp oyuna Filipe Luis’i aldı. Bu değişikliğin altındaki sebep Filipe Luis’in Lucas Hernandez’e kıyasla daha yaratıcı olması ve daha iyi bir ayağa sahip olması diyebiliriz. Bu değişiklik ikinci yarıda amacına ulaştı diyebiliriz ve Filipe Luis’in oyuna girmesiyle ikinci yarı sadece 2 orta açtılar. Bunun yerine bekleri sadece oyunu genişletmek ve Real Sociedad’ın dar savunmasını açmak için kullandılar.

Atletico Madrid ilk yarıda toplamda 5 şut çekti ve kaleyi bulan tek şutu Real Sociedad savunmasında Navas’ın yaptığı bireysel hatadan gelen Godin’in golü oldu. Filipe Luis değişikliği burada da etkisini gösterdi ve Atletico Madrid ikinci yarı 7 şut çekti ve 3’ü isabetli oldu. Bu arada belirtmekte fayda var Atletico Madrid’in ikinci isabetli şutu Filipe Luis’in attığı gol oldu.

Atletico Madrid Savunması

Atletico Madrid maça üçüncü bölge baskısıyla başladı. Maçın ilk 15 dakikalık bölümünde topun hakimiyetini kazanana kadar üçüncü bölge baskısını gerçekleştirdiler.

Atletico Madrid alışık olduğumuz dar savunmasını bu maçta da gösterdi. Bu durum Real Sociedad’ın oyunu kanatlardan oynamasına sebep oldu. Yukarıdaki atak yönünü gösteren grafiğe de bakınca bu durum daha net bir şekilde anlaşılıyor.

Atletico Madrid’in kenar savunmasında yaptığı şok presler Real Sociedad’ın kanatlardan da atak yapmasına da engel oldu. Yukarıda grafiğe tekrar baktığımız zaman Real Sociedad’ın maç boyunca sadece 2 orta yaptığını ve hiç hedefi bulamadığını görüyoruz. Bunun yanında Atletico Madrid savunması karşısında hiç kilit pas atamadılar.

Real Sociedad toplamda 7 şut çekti. Atletico Madrid’in dar savunması ve kenar savunmasının etkisiyle bu şutlardan hiçbiri kaleyi bulmadı ve bu şutların 6’sı ceza sahasının dışından geldi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş