Analiz | Bayern Münih 1-3 Liverpool

Şampiyonlar Ligi son 16 turunda 0-0 biten ilk maçın rövanşında Bayern Münih evinde Liverpool’u ağırladı. Mane’nin 2 gol atarak yıldızlaştığı maçı Liverpool kazandı. Ben de sizlere Liverpool’a galibiyeti getiren taktiksel hamleleri analiz edeceğim.

Bayern Münih 4-2-3-1 dizilişi ile sahaya çıktı. Geride çok adamla oyun kurarak, kanatlarda Ribery ve Gnabry üzerinden hücum aksiyonlarını geliştirmeye çalıştılar. Hatta James bile çok geriye geldi. Ortalama pozisyonlardan Ribery , Gnabry ve Lewandowski’nin çok izole olduklarını görebiliriz. Bayern kollektif olarak oynamak yerine bireyselcilik üzerinden oynadı.

Liverpool 4-3-3 dizilişi ile sahada yer aldı. Liverpool’un kullandığı pres şemaları ile bu diziliş saha içinde değişime uğradı. Zaman zaman 4-4-2, 4-3-3 ve 4-5-1 dizilişlerini gördük. Liverpool’a maçı kazandıran en büyük faktör ise uyguladıkları presti. Liverpool bu maçta 3 farklı pres uyguladı ve bu pres sayesinde Bayern Münih’i oyunda devre dışı bıraktı.

Tam pres

Tam pres veya tam saha pres olarak adlandıracağımız bu pres şeklinde Liverpool, topu kazanabilmek ve rakibin geriden oyun kurmasını engellemek için Bayern stoperleri ve kalecisine kadar bir pres uyguladı. Savunma çizgisini çok öne çıkararak oyun alanını daralttılar.Bu pres Bayern’in geriden oyun kurma oyununu bozdu. Thiago ve Martinez oyunu 3.bölgeye taşıması gereken isimler bu pres yüzünden 1.ve 2. bölge arasında kaldılar. Böylece Bayern topla oynarken ilerleme kaydedemedi ve şans üretemedi.

Yukarıda gördüğümüz üzere Liverpool tam saha pres uyguladı. Liverpool bu preste rakibi ile sayısal eşitlik yakaladı. 5v5 durum söz konusu. Bayern’in ana oyun kurucusu Thiago topu ilerletecek bir durumda değil. Liverpool, Bayern’in geriden oyun kurmasını engelleyerek onları istemedikleri uzun toplara yöneltti.

Yine Liverpool rakip sahada 6v6 ile sayısal eşitlik sağlamış durumda. Hummels’in kullanabileceği tüm pas opsiyonlarını Liverpool kapatmış durumda. Thiago ve Martinez kontrol altında. Alaba ile baskıdan kaçış yapma fırsatını Salah engelliyor. Mane yan pas opsiyonun kesiyor. Rafinha’ya uzun top durumda da Milner orayı kapatıyor. Firmino da tüm bu pas opsiyonları kullanacak zamanı engelliyor. Hummels için uzun top oynamaktan başka çare kalmıyor.

Kısmi pres

Kısmi pres rakibe pres yaparken sadece belirli bölgelerde yapılan presi tanımlıyor.Çoğunlukla takımlar 2.bölgenin bölgelerinde uyguluyorlar. O yüzden bu prese orta saha presi ve 2.bölge presi de diyebiliriz. Liverpool, Bayern’e karşı çoğunlukla bu presi kullandı. Takdir edersiniz ki 90 dakika tam saha pres yapmak gerçekçi bir senaryo olmaz. O yüzden Liverpool’u çoğunlukla bu presi kullanırken gördük. Liverpool, Bayern stoperlerinin topu almasına izin verdi. Ancak, Bayern’in anahtar bölgelerine girmesi izin vermedi. Bu preste kilit nokta ise takımın boyu ve darlığı.

Topa pres tam saha presinde olduğundan daha az. Önemli olan nokta anahtar bölgeleri kontrol edebilmek. En önemlisi Orta saha ile defans hattı arasındaki bölge. Liverpool 4-5-1 şeklini almış durumda. Firmino topa pres yaparken, dar kalabilen Liverpool orta saha hattı arkasına pas atılma opsiyonunu ortadan kaldırıyor. Bayern ise 8 kişi ile kendi yarı sahasında kalınca topla ilerleme fırsatı kalmıyor.

Bir diğer kısmi pres şeması. Thiago ve Martinez kontrol altında. Dar orta saha hattı anahtar bölgelere girişi engelliyor. Bayern’in topu ilerletme şansı sadece uzun toplar ile var. Bu da tam Liverpool’un istediği bir durum.

Derin pres

Liverpool tam saha ve kısmi presin ardından bir de derin pres uyguladı. Bu preste takım derin bloka yerleşiyor. Ancak, pres burada da devam ediyor. Takım boyu ve eni olabildiğince dar. Anahtar bölgelerin kontrolü yine Liverpool’da. Bayern bu derin presi aşmakta da zorlandı ve bu prese karşı bir oyun geliştiremedi.

Liverpool’u derin blokta görüyoruz. 4-5-1 şeklini aldı. Stoperlerin arkası, orta saha ile defans hattı arası , Beklerin arkası ve önü , orta sahanın önündeki tüm alanları kontrol eden Liverpool. Bu preste önemli bir nokta var o da rakibinizi geri oynamaya zorlamanız. Bunu yapmak içinde tüm bu alanları kontrol etmelisiniz. Liverpool bunu çok iyi yaptı ve Bayern’i geri oynamaya zorladı.

Derin blokta Liverpool takım boyu kısa ve takımın eni dar. İdeal bir savunma duruşu. Anahtar alanlar kapatılmış, topa pres hafif ancak kaymalar çok düzgün yapılıyor. Bayern Münih topu anahtar bölgelere sokamayınca şans üretemiyor.

Peki bu pres istatistiklere nasıl yansıdı?

En önemlisi Bayern Münih ikinci yarıda isabetli şut atamadı. 2 isabetli şutu da ceza sahası dışından geldi.

Topa %57 ile sahip olan Bayern Münih 3.bölgeye 41 kez girebildi. Liverpool %43 ile topla oynamasına rağmen 3.bölgeye 44 kez girdi. Bayern Münih 45 saniye üzeri 5 kez topa sahip olurken, Liverpool hiç 45 saniye üzeri topa sahip olmadı. Bayern topla zaman geçirirken, Liverpool şans üretti.

Liverpool’un tam saha ve kısmi presi Bayern’in oyun kurmasını ne kadar zorlaştırdığını görüyoruz. Bayern pas bağlantılarında sadece Alaba-Ribery ile rakip sahaya geçebildi. Martinez ve James tamamen oyun dışı kaldılar.

Bayern Münih presi

Liverpool yaptığı pres ile oyunu kontrol eden taraftı. Bayern’in geriden oyun kurmasını bozdular. Peki, onlar şans üretebildi mi? Bu soruya hayır desek yanlış olmaz. Bunun nedeni de Bayern’in yaptığı presti. İki takımda birbirlerinin oyunlarını bozmayı başardılar.

Bayern Münih pres yaparken kısmi presi tercih etti. Tam sahaya çok yerleşmediler. Ancak, burada bir ufak nokta var. O da Lewandowski, Liverpool geriden oyun kurarken Van Dijk’ı birebir markaja alması. Bayern ilk topları Matip’in almasını istedi. Bunun için Van Dijk’a adam markajı verdiler. Bu aslında oyun içinde Liverpool’un geriden oyun kurmasını sekteye uğrattı.

Lewandowski, Van Dijk’ı aldı. James ise Fabinho’yu aldı. Bu pres Liverpool’un rahat çıkmasını engelledi. Lewandowski bir pozisyonda Van Dijk’a pres uygulamadı. O pozisyonda da Van Dijk uzun topla Mane’yi buluşturdu ve Liverpool golü buldu.

Maçın oyuncusu

Sadio Mane attığı iki golle takımının çeyrek finale yükselmesinde büyük pay sahibi oldu.

Sonuç

Niko Kovac’ın yanlış taktiksel yaklaşımı Bayern’in silik bir oyun ortaya koymasına neden oldu. Skora ihtiyacı olan maçta sadece rakibe önlemler alarak çıktılar. Topa sahip olma oyununda çok kötüydüler. Bu yenilgi biraz sakinleşmiş Bayern’i tekrar karıştıracaktır. Maç sonunda Lewandowski ve maç içinde James’in yaptıkları bunun sinyalini verdi.

Jurgen Klopp bir büyük maçtan daha zaferler ayrıldı. Takımının en güçlü olduğu yönü öne çıkardı. Bayern’e neredeyse şans vermediler. Liverpool pres oyunu ile maça hakim olarak turu geçmeyi başardı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş