Analiz | Bayern Münih 5-0 Schalke 04

Bundesliga’nın 19. haftasında Bayern Münih evinde Schalke’yi ağırladı ve 5-0’lık rahat bir galibiyete ulaştı. Goller Lewandowski, Müller, Goretzka, Thiago ve Gnabry’nin ayağından gelirken Leipzig’in de kaybetmesiyle zirve ile olan puan farkını 1’e indirdi Bayern Münih. Schalke’de 33 puanla 6. sıraya geriledi.

Baskı şemaları

Hans Dieter Flick takımını sahaya 4-2-3-1 düzeni ile çıkardı. Savunma önünde Thiago ve Kimmich gibi iki pasör oyuncu kullanırken onların önünde de hem ileriyi çiftleyip hem derinde top alabilecek Goretzka’yı tercih etti

David Wagner ise takımını diamond 4-4-2 olarak sahaya sürdü. Milli futbolcumuz ilk 11’de maça başlarken orta saha dörtlüsünü Omar Mascarell, Serdar Taşçı, Caliguiri ve Amine Harit’ten oluşturdu Alman hoca. İleri ikili ise Matondo ve Gregoritsch’den oluşurken 58. dakikada hoca direkt olarak ileri ikiliyi yenileme tercihinde bulundu.

İki takımda maça ön alanda baskı yaparak başladı. Bayern Münih bunu maç geneline yayabilirken Schalke açıkçası pek fazla sonuç alamadı. Sonuç alabildikleri nadir durumlarda da Bayern Münih oyuncularının kötü tercih yapması ana neden oldu. Burada da Neuer rahatça Boateng’e verebilecekken daha zor pası tercih ediyor ve topu kaptırıp kalelerinde tehlikeli bir şut görüyorlar.

Bayern Münih ise rakip geriden kısa paslarla çıkmaya çalıştığı çoğu zaman agresif bir şekilde baskı uyguladı. Top kaleciye döndüğünde hiçbir şekilde kaleciye baskı yapmadan pas açılarını kapatıp uzun vurdurmaya zorladılar. Schalke ilk pası verebildiğinde ise sonraki pasın merkeze verilmesinin önüne geçip rakibi kenarlara ittirdiler. O noktada da genellikle uzun vurmak durumunda kaldı Schalke ve bu topları kazanmakta da başarılı oldu Bayern Münih.

Bu pozisyonun başında da ilk görselde gördüğümüz gibi kalecinin üzerine bir baskı uygulanmıyor. Kalecinin Ozan’a pası atmak için vücut pozisyonunu ayarladığını fark eden Lewandowski pas arası yapmaya çalışmak yerine direkt olarak Ozan’a doğru koşmaya başlıyor. Bu esnada Ozan topu aldığında yakınında bir pas opsiyonu vermemek için diğer oyuncular da baskı yapıyor ve ikinci görselde gördüğümüz gibi Lewandowski Ozan’ı çizgiye doğru gitmek zorunda bırakıp uzun vurmaya zorluyor. Pozisyonun sonunda da topu kazanıyor Bayern Münih.

Sadece rakip geriden pasla çıkmaya çalışırken başarıyla baskı uygulamadı Bayern Münih. Schalke zaman zaman rakip sahaya yerleşmeyi başardığında da rakibi geriye itmek konusunda oldukça başarılıydılar. Schalke rakip sahaya yerleştiğinde ve geriye doğru bir pas vermek durumunda kaldığında bunu baskının şiddetini tetikleyen bir unsur olarak kullandı Bayern Münih. İlk geriye pastan sonra o kadar agresif bir şekilde geriye itti ki rakibini Bayern Münih bu durumlarda Schalke kalecisine kadar dönmek durumunda kaldı. Bu pozisyon özelinde de 4-5 saniyelik şiddetli bir baskı sonucu kendi sahasına yerleşmiş Schalke’yi en geriye kadar dönüp oradan da uzun vurmak durumunda bırakıyor Bayern Münih.

Bence Bayern Münih’i Schalke’den ayıran en önemli taktiksel fark oyuncuların kendilerinin ne zaman presi agresifleştirip ne zaman pas arasını savunması gerektiğini bilmesiydi. Schalke’li oyuncular topu yüzü kendi kalesine dönük olarak istediğinde bunu hep cezalandırmaya çalıştılar ve topu aldıktan sonra rahatça kullandırtmadılar. Dördüncü gol öncesi de Ozan’ın pasını fark ediyor Thiago ve Kimmich, ikisi de baskı uygulayıp topu kazanıyorlar. Pozisyonun devamında da golü buluyor Bayern Münih.

İki takımın top kayıplarını yaptığı yerlere baktığımızda da iki takımın baskı şemasının başarısını görüyoruz. Bayern Münih ilk yarıda 4 ikinci yarıda ise 2 top kaybetti kendi yarı sahasında. Schalke’de ise bu rakam ilk yarıda 12 ikinci yarıda 17.

Schalke baklava orta saha savunma problemleri

Schalke savunmada görselde gördüğümüz şekilde dizildi. Orta sahanın baklava düzeninde dizilmesi bazı problemlere yol açtı. Temel olarak da Bayern Münih’in beklerini kullanarak rakip sahaya ilerlemesinin hiç önüne geçemediler.

İlk görselde gördüğümüz gibi Bayern Münih çizgideki oyuncusunu kullanarak rakip sahaya çok rahat bir şekilde ilerliyor. Top oraya gittikten sonra ise Schalke’nin ters taraftaki iç oyuncusunun (Serdar) merkezi kapatmak için daralması lazım ama bu gerçekleşmiyor ve Müller çok rahat bir şekilde tehlikeli bir alanda topla buluşuyor.

Bir başka Bayern Münih’in çok rahat bir şekilde kenarı kullanarak rakip sahaya geçtiği durum. Schalke dört merkez orta sahasını lineer bir çizgide dizmeyi tercih etmediğinden dolayı rakibin oradan kendi sahasına yerleşmesinin önüne geçemediler. Bayern Münih rakip sahaya geçtikten sonra kenarları 2v2 haline getirebildi Schalke ama Bayern Münih gibi kaliteli takımları sahanıza bu kadar rahat geçirmek büyük problemlere yol açabiliyor.

Bayern Münih’in pas bağlantılarına baktığımızda da takımın kenarları üzerinden rakip sahaya ilerleme eğilimini görebiliyoruz. Alphonso Davies’in ortalama pozisyonunun da bir bekten ziyade bir kanat oyuncusu gibi olduğunu görüyoruz.

Joshua Kimmich

Bayern Münih geriden çıkarken Joshua Kimmich’i zaman zaman stoperlerinin arasına sokarak zaman zaman da onlardan ilk topu alan oyuncu olarak görevlendirilmişti.

Genç oyuncu 137 aksiyonunun 125 tanesinde başarılı oldu. Yüzde 92 başarı oranıyla 97 başarılı pas attı. 1 başarılı anahtar pas attı, 4 top çaldı, 2 başarılı dripling yaptı ve 6 pas arası yaptı. Ama rakamların da ötesinde takımın toplu oyunda dengesini, temposunu belirleyen oyuncu olarak çok iyi bir maç çıkardı.

İstatistikler

 

Bayern Münih’in hücum girişimlerine baktığımızda 92 denemenin 43 tanesinin sol kenardan geldiğini görüyoruz. Sol bek Davies’in ortalama pozisyonunun bu kadar rakip kaleye yakın olması ve sürekli olarak o kenarı kullanarak rakip sahaya geçmelerinin etkisini burada da görüyoruz. Ceza sahasına atılan başarılı pas sayılarına baktığımızda Münih cephesinde bu arakm 24 iken Schalke cephesinde 4. Yüzde 41 başarı oranıyla 13 isabetli orta yaptı Bayern Münih, Schalke ise 2 denemede başarıya ulaşamadı. Üçüncü bölgede yapılan başarılı pas sayılarında da 254’e 28 gibi ütopik bir fark var.

Son

Bayern Münih baştan sona üstün olduğu maçı kazanarak Leipzig’in kaybettiği haftada puan farkını bire indirdi ve morallendi. Schalke cephesinde ise David Wagner muhtemelen skordan bağımsız olarak takımın pres yaparken olan keskinliğinden ve orta sahada kompakt durma çabasından memnun olmamıştır. Bunları düzeltip yollarına devam etmek isteyecekler.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş