Analiz | Beşiktaş 4-1 Kayserispor

Beşiktaş, Vodafone Park’ta Kayserispor’u ağırladı. 5 gole sahne olan mücadelede ev sahibi Beşiktaş, 3 puanı 4 golle aldı. Burak Yılmaz ve Atiba Hutchinson’ın damga vurduğu mücadelede Kayserispor’da 2004’lü Emre Demir de 90 dakika sahada kaldı. Tabelayı belirleyen bir diğer isim ise Kayserispor’un kalecisi Lung oldu. Beşiktaş için 3 puandan fazlasının kazanıldığı bir maçtı.

Maçı iş ortağımız InStat‘ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş’ta kanatların durumu maç öncesinde merak ediliyordu. Abdullah Avcı; Atiba ve Elneny’nin önünde solda N’Koudou ortada Ljajic ve sağda Diaby ile başlarken Caner Erkin de formda Rebocho’nun yerine sol bekte başladı. Şaşırtan tek tercih bu oldu. Ayrıca Victor Ruiz’in yokluğunda da sol stoperde Enzo Roco forma giydi.

Kayserispor’un 11’ine baktığımızda gözlerimiz Umut Bulut’u aramış olabilir. Özellikle Caner ve N’Koudou ikilisinin savunma zafiyeti göz önüne alındığında kanat organizasyonlarına ağırlık vermiş bir Kayserispor beklenebilirdi ancak öyle olmadı. Merkezde Adebayor’un servis nitelikleriyle ön plana çıkacağı büyük ölçüde kendi yarı sahasına çekilecek bir Kayserispor vardı sahada. Ayrıca 2004’lü Emre Demir’in sahada olması da önemliydi.

Beşiktaş’ta Atiba Hutchinson ve Burak Yılmaz’ın parlamasına karşın Kayserispor kalecisi Lung, 3 gol yenilen bir ilk devreye rağmen sahanın en iyilerinden biriydi. Tabelayı belirleyen isimlerden biri oldu.

Kurgu

Maçı özetleyen karelerden birine bakıyoruz. Kayserispor 3 hatla savunurken Beşiktaş’ta maçın belirleyici etkeni Burak Yılmaz’ın oyun içi katkısı oldu. Savunma arkası koşularıyla kariyerine yön vermiş Burak Yılmaz saha içinde en fazla etkileşime girdiği maçlardan birini oynamış olabilir. Yukarıdaki kurguda da normalde olabileceği yeri ayrıca gösterdim. Beşiktaş’ın hücuma geçişlerinde top kullanan herkese karşı istasyon olmaya çalışan bir Burak Yılmaz vardı ve Beşiktaş’ın kurduğu pas üçgenlerinde belirleyici oldu.

Topun Kayserispor’da olduğu kurguda dam adama eşleşmeler mevcut ve Kayserispor’un pas opsiyonları kısıtlı. Atağın devamında Ljajic’in eşleşmeyi bozması nedeniyle Kayserispor merkezde bir opsiyon bularak oyunu şekillendiriyor. Maçın genelinde ise merkezde kurulan sayısal üstünlük nedeniyle Beşiktaş’ın topa sahip olmadığı anlarda dahi oyuna hakim olduğunu görüyoruz. Kayserispor’un maçı isabetli orta yapamadan tamamlaması ve hiç anahtar pas atamamış olması da oyun üstünlüğünün tamamen Beşiktaş’ta olduğunu gösteren veriler.

Top Kayserispor’dayken Beşiktaş’ta Atiba & Elneny ikilisinin merkezdeki yerleşimi şekillendirdiğini gördük. Kayserispor ilk yarıda %43 topa sahip olurken atakları genelde ikinci bölgede kapılacak geçiş hücumları üzerineydi. Bu açıdan Mensah’ın Atiba ve Elneny’le olan mücadeleleri önemliydi. Mensah ilk yarıda etkili bir şut dışında o geçiş hücumlarında fazla fark yaratamadı.

Kendi yarı sahasına yerleşip ikinci bölgede kaptığı toplarla hücuma geçmesini beklediğimiz Kayserispor bu defansif direnci ortaya koyamazken kendi yarı sahasında da 23 top kaybetti. İlk yarıda kendi yarı sahasında 14 top kaybeden Kayserispor’a karşı Beşiktaş yalnızca 5 top kaybetmişti. Bu geçiş hücumlarını hızlı kanat oyuncuları sayesinde Beşiktaş’ın yaptığını gördük. Diaby ve N’Koudou dinamik profilleri itibariyle rakipleri bolca hataya zorladı.

Beşiktaş’ın rakip yarı sahada 16 topu geri kazanmış olması da önemli bir detay. Abdullah Avcı geldiği günden beri iç saha atmosferiyle topun geri kazanılma süresinden bahsediyor. Buna bu maçta da şahit olduk.

Kayserispor, kanat odaklı bir oyun oynamasa da Caner & N’Koudou kanadının doğal olarak yarattığı hücum zafiyetine karşın ağırlıklı olarak sağ kanadını kullandı. Sağ tarafta Mensah başlasa da ortalama pozisyonlarda da gördüğümüz gibi Emre Demir’in de o kanatta bolca topla buluştuğunu söylemek gerek.

Beşiktaş’ın ilk yarıdaki baskılı başlangıcında; kapılan toplar, geri kazanılan toplar ve hızlı ataklar belirleyiciydi. Atak sonlandırmalarda hatalı tercihler veya Lung engelini aşamamak gibi durumlar söz konusuydu ancak devreyi 3-0 önde kapatmıştı Beşiktaş. Tabelayı arkasına almış bir takımdan bekleneceği gibi ikinci yarıda vitesin düştüğünü gördük. Bu durum mücadelelere de ciddi şekilde yansıdı. Beşiktaş 2 gol attığı 30-45 aralığında %58 ikili mücadele başarısıyla oynarken ikinci yarının tamamında Kayserispor’un net üstünlüğü vardı bu konuda.

Burak Yılmaz

Girizgahta da belirttiğim gibi enteresan bir Burak Yılmaz performansı söz konusuydu. Bugüne kadar bitirici nitelikleriyle ön plana çıkan Burak Yılmaz sahanın her yerinde etkileşime girerek oyun içi katkısını maksimum düzeye çıkardı. Aksiyon haritasında 2. bölgede toplam 26 aksiyonunun %92’sinin başarılı olduğunu görüyoruz Burak’ın. Ayrıca sol kanatta da ciddi bir yığılma var. Beşiktaş’ın oyununu sol kanattan şekillendirdiğini de az önce belirtmiştim. Burak Yılmaz o bölgedeki aksiyonların çoğunda rol üstlendi. O aksiyonların bazılarına bakalım.

Sol kanada yığılmış oyunda belki de Ljajic’ten beklenen istasyon rolünü üstlenmiş bir Burak Yılmaz görüyoruz. Kırmızı alanla belirttiğim bölgede 7 Kayserisporlu 4 Beşiktaşlı var. Bu yığılmanın bir sonucu olarak da sağ kanatta ciddi bir boşluk var. Burak Yılmaz bu 7 v 4 eşleşmesine karşın top alarak oyunun yönünü Gökhan Gönül’e pas atarak değiştiriyor.

Ljajic’in markaj altında olduğu başka bir sekansta da yine merkeze hareketlenip top isteyen bir Burak Yılmaz görüyoruz. Sayısal üstünlüğün Kayserispor’da olduğu bir bölge ancak Burak Yılmaz’dan bu istekli oyun içi katkısı beklenmediğinden olsa gerek ikinci bölgede Burak’a karşı Ljajic’e uygulandığı gibi bir markaj söz konusu değil.

Bu sefer de Burak’ın merkezden sağ kanada hareketlenerek Elneny’le oynadığı ikili oyunu görüyoruz. Beşiktaş’ta Elneny’nin hücumda sorumluluk aldığı pek çok sekansta benzer pas alışverişlerini gördük. Bu ikili oyundan sonra atağın devamında Beşiktaş ceza sahasına girmeyi de başarıyor.

Burak asist, Atiba gol

Beşiktaş’ın ilk golüne baktığımızda yine soldan şekillenen bir atakta Burak Yılmaz’ın geriye hareketlenerek oyuna katkı çabasında olduğunu görüyoruz. Merkezde sayısal üstünlük doğal olarak Kayserispor’da. Kayserispor merkezde kalabalık olsa da işlevi olmayan oyuncular söz konusu. Örneğin topa iki kişiyle baskı yapılmış. Bu kalabalığa rağmen ortada bırakılan boşluk Burak Yılmaz için bir fırsat. Karede gözükmeyen Beşiktaşlı ise Atiba Hutchinson ve hiç de kendinden beklenmeyecek bir rolü üstlenmiş durumda.

 

Topu aldığı gibi hızla (kamera için de yetişmesi zor) yüzünü dönen Burak Yılmaz, savunma arkasına koşu yapmış Atiba’ya anahtar pasını atıyor. Atiba ise kalecinin üzerinden aşırttığı şık bir dokunuşla topu ağlarla buluşturuyor. Burak Yılmaz’ın oyun içi katkısından söz ettik. Peki Atiba Hutchinson’ın orada ne işi vardı?

Atiba Hutchinson

Beşiktaş, Kayserispor’dan agresif bir yarı saha baskısı görmedi. Oyunu kendi yarı sahasında kabullenmiş bir Kayserispor vardı ancak ikinci bölgedeki baskı da Ljajic’e yapılan markajla sınırlı kaldı. Doğal olarak Beşiktaş orta ikilisinde de buna bir reaksiyon gördük.

Beşiktaş’ta savunmadan sonra topu kullanmasını beklediğimiz iki isim var: Atiba veya Elneny. Bu ikiliden hangisi ilk topu kullanma çabasına girerse diğer ismin hücuma ekstra adam olarak koşu attığını gördük. Amaç: Ljajic’e uygulanan markajı geriden ekstra bir hücumcuyla kırmak. Buna ek olarak merkeze hareketlenen bir de Burak Yılmaz katkısı var.

Yukarıdaki sekansta Beşiktaş’ın saha içindeki lideri Atiba’nın, Elneny’e geride kalması gerektiğini söyleyerek öne bir koşu attığını görüyoruz. Bahsettiğim şey de tam olarak bu.

Başka bir atakta yine Elneny’nin top kullandığı bir kurguyu görüyoruz. Atiba olabildiğince öne çıkmış durumda. Kayserispor merkezde yine kalabalık ancak Elneny’nin bir ters topuyla merkezdeki sayısal üstünlük işlevini yitiriyor. Buna ek olarak Burak Yılmaz da Atiba’nın merkezde olmasının rahatlığıyla oyunun yönlendiği kanada destek için hareketlenecek durumda.

Atiba Hutchinson, üçüncü bölgedeki 23 aksiyonunun %87’sinin başarılı olmasıyla hücumdaki ekstra adam rolünü layığıyla yerine getirirken Beşiktaş’ın ilk golünde attığı koşu ve yaptığı temiz vuruşla bu performansı süslemiş oldu. Beşiktaş için bir futbolcudan fazlası olduğuna her maç şahit olduğumuz Atiba için en doğru cümleyi de “Oynayabilirim dediği sürece oynayacak.” diyerek Abdullah Avcı kurmuş oldu.

Elneny & Burak

Beşiktaş’ın üçüncü golünde ligde uzun süredir görmediğimiz bir ikili oyuna şahit olduk. Top Elneny’de ve Beşiktaş kendi yarı sahasında ancak Burak Yılmaz merkezdeki boşluğa mükemmel hareketlenerek Elneny’le girebileceği en iyi ikili oyunlardan birine giriyor. Burada Elneny’nin de Burak’ın da kafasında gol olduğu aşikar. Tek toplarla ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçen Beşiktaş’ta Elneny hareketlenmeye devam ediyor ve yine bir ikili oyunla Burak’a güzel bir açıdan şut şansı tanıyan pası bırakıyor.

Atağın başından sonuna kadar iki kişinin bir takıma karşı nasıl gol atabileceğini uygulamalı olarak gösteriyor Elneny & Burak ikilisi.

Sonuç

beşiktaş abdullah avcı ile ilgili görsel sonucu"

Kayserispor zor günler geçiriyor. Yönetim ve hoca değişikliği yaşadılar. Ayrıca maçtan sonra takımdan ayrılan Adebayor da kağıt üzerinde büyük bir kayıp. Başakşehir ve Trabzonspor maçlarının henüz oynanmamış olması da fikstürün olumsuz bir tarafı. Zor günler daha zor günlere mi dönüşecek, bunu zaman gösterecek.

Beşiktaş için değerli bir 3 puan ancak 3 puanın değerine değer katan bir başka unsur ise Beşiktaş tribünlerinin ve camianın; takımı ve özellikle de Abdullah Avcı’yı sahiplenmiş olması. Son 7 haftada 6 galibiyet 1 beraberliğe ek olarak Beşiktaş’ın yalnızca 2 gol yemesi ve 11 gol atması da takımda bazı taşların oturduğunu gösteriyor. Yönetim değişikliği sonrası saha dışı sorunlarını büyük ölçüde çözen Beşiktaş’ta işler saha içinde de fena gitmiyor. Fikstür kanatlanmaya müsait gözükse de bu yükseliş ne kadar sürecek?

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş