Analiz | Bursaspor 0-0 Göztepe

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında küme düşmeme mücadelesi veren Bursaspor ile Göztepe 0-0 berabere kaldı. Bursaspor 33. hafta sonunda 34 puanda kalırken Göztepe ise haftayı 35 puanla kapadı. Göztepe’nin Alpaslan ve Halil Akbunar’la attığı 2 gol, ofsayt gerekçesiyle geçerlilik kazanmazken bu pozisyonlara ek olarak Deniz Kadah da penaltı kaçırdı.

Ortalama pozisyonlar

Kümede kalma mücadelesi veren iki takım da sahada cezalı oyuncuları hariç beklenilen diziliş ve oyuncu kadrosuyla yer aldı. Bursasporda Umut Meraş, Göztepede ise Wallace Reis cezası nedeniyle kadroda yer almadı. Tamer Tuna cezalı Wallace Reis yerine stoperde Alpaslan Öztürk’e görev verdi. İki takım da dizilişlerinde maç boyu çok büyük değişiklikler yapmadı.

Maçın genel yorumu

Gerek maçın ligde kalma konusunda kritik olması gerekse de takımların oyun kalitelerinin yüksek olmaması sebebiyle göze hoş gelen bir futbol oynandığını söyleyemeyiz. Bugün size her zamanki gibi görüntülü bir analiz yerine sadece veriler üzerinden maçın analizini yapmaya çalışacağım.

Yorumuma top kayıpları ile başlamak istedim. İki takım toplam 179 top kaybı yaptı. Bunların sadece 21 tanesinin kendi sahasında olmasının temelde iki sebebi var. Birincisi yukarıdaki istatistikte de görüldüğü gibi iki takımın da rakip yarı sahada baskı yapmayı tercih etmemesi. İkincisi ise risk almak istemeyen takımların uzun toplarla rakip yarı sahaya yerleşme çabası olduğunu söyleyebiliriz.

Bursaspor maç boyu %62 gibi yüksek bir yüzdeyle topa sahip olurken bunun sebebinin Göztepe’nin oyun anlayışı olduğunu söyleyebiliriz. Göztepe rakibini daha çok 2.bölgede karşılayıp kaptığı toplarla hızlı hücumlara çıkmaya çalıştı. 0-10 saniye aralığındaki topla oynamalardaki fazlalık aslında maçı özetler nitelikte. Top kayıplarının fazlalığı, iki takımın hücum tercihleri ve paslardaki kalitesizlik oyunun kalitesini bir hayli düşürdü.

Bursaspor iki hücum organizasyonu üzerinde yoğunlaştı. Bunların birincisi topu kanatlara aktarıp daha sonra ise ceza sahasına yapılan ortalarla golü bulmaktı. Pas tercih haritasına baktığımızda da net bir şekilde görülüyor ki Bursaspor Shehu ve Lima’nın bulunduğu sağ kanadını kullanmayı tercih etmiş.

Yapılan orta sayısına baktığımızda Bursaspor’un toplam 26 orta yaptığını fakat bunların 8 tanesinde isabet sağladığını görüyoruz. İsabet sağladığı ortalarda ise aslında çok net vuruşlar yapamayan Bursaspor oyuncuları yapılan ortalarla iki ciddi pozisyona girdi.

Özellikle Alpaslan Öztürk’ün hava topu mücadelelerindeki başarısı dikkatimi çekti. Hava toplarında Wallace Reis’in eksikliğini hissettirmeyen Alpaslan, toplam 13 hava topu mücadelesinin 12 tanesini kazanarak Bursaspor kanat ortalarının etkili olmasına engel oldu.

Bursaspor’un ikinci hücum planı ise Lima’nın driplingleri ile rakip savunmanın dengesini bozmaktı.


Lima’nın bireysel istatistiklerine baktığımızda toplam 12 dripling denemesinde bulunduğunu görüyoruz. Bu dripling denemelerinde aslında başarısız olmayan ve %58 başarı yüzdesi sağlayan kanat oyuncusu bu driplingleri başarılı anahtar paslarla sonuçlandıramadı. Takımının en önemli hücum silahı olan Lima maç boyunca sadece 1 anahtar pas atabildi.

Göztepe ise özellikle Deniz Kadah ve Jerome merkezli kontra atak organizasyonları üzerinde durdu. Jerome ve Deniz Kadah hem kuvvetli duruşlarıyla hem de hızlı kanat oyuncularına yaptığı servislerle hücum organizasyonlarında kritik rol aldı. Pas tercih haritasına baktığımızda Beto’nun sıklıkla Jerome ve Deniz Kadah’a uzun toplar attığını görüyoruz. Deplasman ekibi bu iki hücum oyuncusunun indirdiği toplarla rakip yarı sahada etkili olmaya çalıştı.

Göztepe hücum planının doğru olduğunu düşünüyorum fakat pas istatistiklerine baktığımızda genel olarak %67 pas isabet oranı ve 3.bölgede yaptığı paslarda da %52 pas isabet oranı sağladığını görüyoruz. Göztepe bu oyunu geliştirmek istiyorsa ilk önce pas isabet oranını arttırmak zorunda. İlk olarak Başakşehir maçında dikkatimi çeken bu maçta da devam eden 3.bölgedeki paslardaki beceriksizlik Göztepe’nin çok daha etkili bir Kontra atak takımı olmasını engelliyor. Yine de maçı alacak pozisyonları bulan Göztepe’nin 2 golü VAR incelemesi sonucu iptal edildi. Bu pozisyonlardan kontra atak diğeri ise duran top sonucu geldi. Ayrıca Göztepe etkili bir kontra atak sonucu Jerome ile rakip ceza sahasına girdi. Jerome’un düşürülmesi sonucu penaltı kazanan deplasman ekibi bu penaltı atışından Deniz Kadah ile yararlanamadı.

Dikkat çeken oyuncu

Sezon boyunca iyi bir performans sergileyerek dikkatleri üzerine çeken Bursaspor’un 24 yaşındaki kalecisi Okan Kocuk’a bu maç analizimde değinmek istedim. Bir penaltı atışını kurtaran Okan genel olarak da maçta güven verici duruşuyla takım arkadaşlarını rahatlattı. Ayrıca başarılı file bekçisi attığı 30 pasın 27’sinde isabet sağladı. Modern bir kaleci portresi çizen Okan Kocuk’un çok değerli potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş