Analiz | Chelsea 3-2 Arsenal

Londra derbisinde Chelsea ve Arsenal karşı karşıya geldi. Chelsea’nin ev sahipliğinde oynanan maçta Pedro, Morata ve Alonso’nun golleriyle karşılaşmayı 3-2 kazandı. Arsenal’in golleri ise Mkhitaryan ve Iwobi’den geldi.

Ortalama Pozisyonlar ve Kadrolar

Sarri Huddersfield’a karşı sahaya sürdüğü ilk 11’i bu maçta da bozmamış. Hücumda 4-3-3 formasyonu ile dizilirken savunmada 4-5-1 formasyonu ile dizildiler. Emery ise Manchester maçında ilk 11 başlattığı Ashley Maitland-Niles yerine Monreal ile başladı. Zaten ilk hafta performansından memnun kalmadığı Maitland-Niles’i 35. dakikada çıkarmıştı. Bunun yanında ilk haftadaki kadrosundan farklı olarak Ramsey yerine Iwobi sahadaydı. Arsenal hücumda 4-2-3-1 formasyonu ile dizilirken savunmada 4-4-2 olarak dizildiler.

Başlangıç Vuruşu

Maçın başlangıç vuruşu ile birlikte Arsenal’in geriden oynamasına izin vermek istemeyen Chelsea ileride birebir baskısıyla Arsenal’i uzun oynamaya zorladı. Yukarıdaki görselin devamındaki pozisyonda Arsenal savunması baskıdan dolayı uzun oynamak zorunda kalıyor ve topu Chelsea kazanıyor.

Pozisyonun devamında Chelsea savumasının önde olduğunu görüyoruz. Artık günümüz futbolunda kalecinin oyunun ne kadar içinde yer aldığını ve ayağının iyi olmasının sağladığı avantajlar ile ilgili her gün farklı şeyler okuyoruz. Bu noktada  değinmek istediğim bir husus var: Kalecinin hızı. Kalecileri genellikle ceza sahasının içerinde gördüğümüz için hızları hakkında genelde bir fikrimiz olmuyor. Ancak Chelsea savunmasının bu kadar önde dizilmesinin sebeplerinden biri de Kepa’nın hızı. Hazırlık maçlarında Chelsea savunması önde dizildiğinde savunma arkasına atılan toplarda savunmanın yetişemeyeceği zamanlarda Kepa çok hızlı bir şekilde kalesinden çıkıp topu arkadaşlarına gönderiyor. Savunmanın önde dizilmesinin sebeplerinden bir diğeri de savunma oyuncularının hızlı olması. Savunma arkasına atılan toplarda savunma oyuncuları yavaş olmasının doğuracağı sonuçları geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi’nde Liverpool – Roma maçında gördük.

Chelsea ile aynı düşüncede olan Arsenal de Chelsea’yi geriden çıkmasını engellemek için üçüncü bölge baskısıyla başladı. Geçen hafta Huddersfield’ın da yaptığı ancak hem Huddersfield’ın hem de Arsenal’in ihmal ettiği şey ise Kepa’nın ayağının kalitesi ve yüksek yüzdeli uzun pas atabilmesi. Bu yüzden Chelsea kendisine yapılan üçüncü bölge baskısından Kepa sayesinde sıkıntı yaşamadan topu ikinci bölgeye taşıyabiliyor.

Chelsea 1.golü ve Tehlikeli Atakları

Oyunun başında Arsenal Chelsea’yi adam adama savundu. Pozisyonun devamı adam adam savunmalarda savunmanın nasıl kırılacağını bize gösteriyor. Alonso topu Willian’a gönderiyor. Willian Bellerin’i kendi üzerine çekerek Alonso’ya boş bir koridor oluşturuyor. Daha sonra topu Jorginho’ya veriyor. Jorginho da Alonso’nun önündeki boşluğa topu gönderiyor ve devamında Pedro’nun golüyle Chelsea 1-0 öne geçiyor.

Chelsea’nin ilk golünde de gördüğümüz üzere Arsenal adam adama savunma yaparken konsantrasyonunu sürekli kaybediyor ve adam paylaşımında sürekli sıkıntı yaşıyor. Chelsea’nin hemen hemen tüm tehlikeli atakları Arsenal’in adam adama savunmasının zaaflarından ve half-space bölgelerinden gerçekleşti. Özellikle Xhaka’nın geçen sezondan beri devam eden eşleştiği rakibini takip etmemesini bu maçta da gördük. Barkley sürekli Xhaka’nın baskısından kurtulup half-space bölgesinden savunmanın arkasına koşular yaptı.

Adam adama savunma yapan takımlara karşı savunmanın arkasına atılan uzun pasların ne kadar ciddi tehlike yaratabileceğini bu hafta hem Ederson’un yaptığı asistte hem de Azpilicueta’nın Morata’ya yaptığı asistte gördük.

Arsenal’in Golleri ve Tehlikeli Atakları

Arsenal’de bahsettiğim konsantrasyon kaybını Chelsea’nin de yaşadığını gördük. Aslında bu sıkıntının kaynağının her iki takımın da yeni bir teknik direktör ve yeni bir sistemle oynamaya çalışmasından kaynaklandığını ve sezonun ilerleyen haftalarında bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Chelsea savunmasının savunma yerleşiminde yaşadığı sıkıntıları Arsenal ataklarında görebiliriz. Savunma yerleşimindeki adam paylaşımında yapılan her hata Arsenal için gol tehdidi oldu. Arsenal Chelsea’nin yaşadığı adam paylaşımından faydalanarak kale çizgisine indirdi topları penaltı noktasına göndererek bulduğu ciddi iki pozisyondan yararlanamazken attığı iki gol de gene aynı bu şekilde gerçekleşti.

Yukarıdaki pozisyonda Chelsea önce adam paylaşımında hatasından dolayı Bellerin’i savunmanın arkasına kaçırıyor ve daha sonra içeri koşu yapan Aubameyang hiçbir markajla karşılaşmadan ceza sahası içerisinde boş pozisyonda topla buluşuyor.

Topla Oynama Yüzdeleri

Maçın başından sonuna kadar her iki takım da topun sahibi olmaya yönelik bir anlayışla oynadılar. Bu anlayıştan yola çıkarak her iki takımın da gollerinin topla daha fazla oynadığı zamanlarda geldiğini görüyoruz.

Jorginho ve Kante

Geçen hafta Huddersfield maçında olduğu gibi bu hafta da Chelsea’de ilk önlem alınan isim Jorginho oldu. Chelsea oyunu geriden kurarken Arsenal topun Jorginho’ya gelmesini engelledi. Bu durum sürekli Kante’nin derine gelip top almasına sebep oluyor. Chelsea’nin yaptığı pas kombinasyonlarına baktığımız zaman en çok pasın Kante ve Azpilicueta arasında yapıldığını görüyoruz.

Ancak Chelsea hücum ederken Jorginho’ya herhangi bir baskının yapılmaması sonucu Chelsea’nin her atak başlangıcında Jorginho’nun etkisi bariz belli oluyor. Community Shield maçında Manchester City’nin Jorginho’ya yaptıkları baskı onu devre dışı bırakmış ve Chelsea ataklarının başlamadan bitmesine sebep olmuştu. Jorginho sadece top ayağındayken değil top takım arkadaşlarındayken de takımın beyni görevi görerek kimin pası nereye atması gerektiğini ve nereye koşması gerektiğini eliyle de gösteriyor. Sezonun devamında takımların Jorginho’ya sürekli önlem alacağını düşünürsek Chelsea’nin Jorginho’suz bir B planına ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Oyuncu Değişikliklerinin Oyuna Etkisi

Arsenal ikinci yarının başında Xhaka yerine Torreira ile başladı. Bu değişiklik ile birlikte orta sahada üstün taraf Arsenal oldu. Torreira hem hücumda takımın pas merkezi olurken hem de ilk yarıda Xhaka’nın yapmış olduğu savunmaya dayalı hatalara çözüm oldu. Chelsea kanadı bu duruma çözüm olarak 60.dakikada Willian ve Barkley yerine Hazard ve Kovacic’i aldı. Hazard ve Kovacic’in oyuna girmesi ve Hazard’ın sorumluluk almasından sonra 60-75 dakikaları arasında Chelsea’nin topla oynama yüzdesi %86’ya ulaştı. Topa sahip olmasındaki bu üstünlüğü 81.dakikada golü oyuna sonradan giren Hazard’ın asistiyle Alonso’nun ayağından bularak maçı 3-2 kazandı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş