Analiz | FC Salzburg

Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Avusturya temsilcisi Salzburg’un analizini yapacağım.

(Dün oynanan Napoli-Salzburg mücadelesi istatistiklere ve yorumlara dahil edilmemiştir.)

Kadro yapısı

Salzburg 23 yaş ortalamasına sahip bir takım. Kadrolarında potansiyelli birçok genç oyuncuyu barındırıyor. Belli bir sistem içinde uyumlu ve enerjisi yüksek bir takım görüntüsü veriyorlar. Takımın teknik direktörü Jesse Marsch her fırsatında sonuçtan bağımsız olarak performanslarını arttırmalarını ve güçlü bir oyuna sahip olmaları gerektiğini söylüyor.  Jesse Marsch daha önce 18/19 sezonunda Leipzig’de antrenör olarak görev yaptı. Gençlerle iletişimi ve geniş oyuncu havuzunu kullanması yönüyle dikkat çekiyor. Birden fazla formasyonda aynı oyun anlayışını benimsiyor.

Dizilişler

Salzburg genelde 4-4-2 dizilişi ile sahada yer alıyor. Şampiyonlar Ligi maçlarında Liverpool ve Napoli’ye karşı 4-2-3-1 dizilişi ile maça başladılar. Ligde ise sahada zaman zaman 5-3-2 dizilişi ile yer aldıklarını gördük.

Oyun yapısı ve istatistikler

Salzburg direkt oyunu tercih eden ve yüksek tempoda oynayan bir takım. Geçiş oyununu çok iyi oynuyorlar. Hücumda oldukça etkililer ve rakiplerini çok zor durumda bırakıyorlar.

Salzburg maç başına toplam 15 şut çekiyor. Şampiyonlar Ligi maçlarını mercek altına alırsak ;

Genk – 27 şut 15 isabet

Liverpool – 10 şut 5 isabet

Napoli – 16 şut 5 isabet

Aynı zamanda rakip ceza sahasında topla buluşma sayılarına baktığımızda ;

Genk – 30 kez

Liverpool – 10 kez

Napoli – 24 kez

Anahtar pas denemelerinin fazlalığı ise çok dikkat çekiyor. Oldukça hareketli bir hücum dörtlüsü ile savunma arkasına koşu denemesinde bulunan Salzburg rakiplerini oldukça zor durumda bırakıyor.

Orta saha ve hücum oyuncularının hepsinin anahtar pas denemesinde bulunduğunu ve yüksek yüzde ile başarılı olduklarını görüyoruz. Bu başarı hem hücum oyuncularının hareketliliğine hem de doğru pozisyon alınmasına bağlanabilir.

Şampiyonlar Ligi maç özelinde baktığımızda ise ;

Genk – 24 anahtar pas denemesinde 19 isabet

Liverpool – 13 anahtar pas 8 isabet

Napoli – 16 anahtar pas denemesinde 9 isabet

Savunma kurgusu

Salzburg 4-4-2 dizilişi ile oynarken 4-1-3-2 gibi bir savunma kurgusunu tercih ediyor. Çok fazla kendi yarı alanında karşılamayı sevmeyen bir görüntüdeler. Genellikle 3. ve 2. bölgede rakibe baskı uyguluyorlar. En öndeki hücum 2’lisinin arkasında 3’lü bir blokla merkezi savunuyorlar. 3’lü savunmanın arkasında ise rakibin olası half-space koşularına engel olmak için bir oyuncu yer alıyor. Savunmada öncelikleri merkez bölgede rakibin top almasına engel olmak.

4-2-3-1 dizilişi ile sahada yer alırken savunmada da aynı dizilişi koruyorlar.  Bu sistemde ön libero kullanmıyorlar. Genelde 3.bölgede rakibe sık sık baskı uygulayarak topu kazanmayı hedefliyorlar.

Hücum kurgusu

Salzburg 4-4-2 dizilişi ya da 4-2-3-1 dizilişi farketmeksizin kanat oyuncularını çizgiye değil daha çok forvet gibi ceza sahası içine yönlendiriyor. Set hücumunda bekler kanatlara açılırken 4 hücum oyuncusu ile ceza sahası içinde yer alıyorlar.

Kanatları da etkili kullanan Salzburg merkezden gerçekleştirdikleri hücumlarda ekstra başarılı bir görüntü sergiliyorlar. Salzburg bu sezon akan oyunda 49 golün 25 tanesini merkezden attı.

Genk maçından bir görüntü. Kanat oyuncularının forvetlerle birlikte merkezde 4’lü bir hat oluşturduğunu görüyoruz.

Özellikle tüm hücum oyuncularının birbirlerine alan açması ve sonrasında defans arkasına atılan toplar Salzburg’un en etkili hücum organizasyonu.

Duran toplar

Salzburg duran topları da çok sistemli ve yararlı kullanan bir takım. 7’si penaltı olmak üzere toplam 21 gol buldular.

Korner organizasyonlarında ana planları  Junuzovic’in penaltı bölgesine attığı toplar. Ana hedef ise stoperleri Ramalho Silva. Duran top sonrasındaki topların takibini çok iyi yapan Salzburg duran top sonrası gelişen pozisyonlardan 7 gol buldu.

Penaltı atışlarında ise Haaland’ın ve Szoboszlai’nin son 4 senede kullandıkları bütün penaltıları gole çevirdiğini görüyoruz. Penaltı atışlarını çok başarılı kullanan iki oyuncuya sahipler.

 

Öne çıkan oyuncu

Gol ve asist katkılarına da baktığımızda genelde süre alan 4 hücum oyuncusu ( Haaland,Hwang,Minamino,Daka) skora katkı sağladığını görüyoruz. Skor yükü hücum oyuncuları arasında paylaşılıyor. Fakat Haaland performansıyla takım içinde sıyrılan, yıldız oyuncu olma potansiyeline sahip olan forvet oyuncusu olarak öne çıkıyor. Yakın bir zamanda çok büyük bedelle büyük takımlara transferine kesin olarak bakılıyor. Birden fazla özelliğe ortalama üzerinde sahip olan Haaland komple bir forvet oyuncusu görünümünde.

Zayıf yönleri

Bu kadar yüksek tempolu ve rakip yarı sahada baskıyı tercih eden bir takım olan Salzburg savunmada ciddi sorunlar yaşıyor. Baskı altındayken yeteneğiyle adam eksiltebilen oyunculara sahip ya da çok iyi pozisyon alan hareketli takımlara karşı oldukça fazla pozisyon veriyorlar.

Merkez savunmasını iyi yapsa da hücumcu beklere sahip ve kanatları etkili kullanan takımlara karşı zayıf yönleri daha fazla ortaya çıkıyor. Salzburg set hücumlarında yedikleri 11 golün 9 tanesini kanat hücumlarından kalesinde gördü.

Yorum

Salzburg’u izlemek bir futbolsever olarak çok zevkli. Oynadıkları maçlarda tempo çok yüksek ve pozisyon üretme konusunda sıkıntı çekmiyorlar. Adından bu sezon çok daha fazla söz ettireceğine inanıyorum. Bu kadar genç bir kadroya sahip olsa da 3-0 geri düştüğünde oyundan düşmeyen sağlam bir takım karakterine sahipler. Bütün futbolseverlere Salzburg’un maçlarını izlemeyi tavsiye ediyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş