Analiz | Fenerbahçe 2-0 Alanyaspor

Fenerbahçe, ligin 12. haftasında kendi evinde Alanyaspor’u konuk etti. İlk yarıda attığı 2 golle rakibini yenen Fenerbahçe, Anderlecht galibiyetinden sonra lige de galibiyet ile devam etmiş oldu.

İlk yarı ve ikinci yarı olarak ayrılması gereken yazılardan biri olacak.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe’de Jailson’un cezalı, Mehmet Topal’ın da henüz kısıtlı dakikalar alabilecek durumda olması sebebi ile teknik Direktör Kouman, Cocu’nun aksine orta alanda daha önce o bölgede oynama pratiği olan Isla ile başlamayı tercih etti. Fenerbahçe’deki en büyük değişiklik belki de buydu. Önceki haftalarda benim de üzerinde çokça durduğum “belirli 9-10 oyuncu” olma durumu gerçekleşiyor gibi gözüküyor. Bundan sonra yine hocanın dediği gibi, bir arada daha fazla oynamaya ihtiyacı olacak Fenerbahçe’nin. 53. dakikada sağ bek bölgesine dönen Isla, ortalama topla buluşma noktalarında yine orta alana yakın çıkmış. Isla ile ilgili yazı içinde bir paragraf açacağım.

Çok zaman sonra Fenerbahçe’nin iki bekinin bu kadar geride topla buluştuğunu gördüm. Bunun en önemli sebebi Valbuena’nı, Frey ve Slimani’nin çok hareketli olmasından dolayı 3. bölgede etkili işlerin yapılabilmiş olması. Bekler, nadiren hücum aksiyonlarına katıldılar. İlk 5 dakikada Şener’in iki bindirmesi etkili olmuştu.

Slimani’nin de ortalama olarak Frey’den daha geride topla buluşmuş olması, son dönemlerde sıkça tartışma konusu olan “etkinliği” üzerine bizi daha fazla düşünmeye itebilir. Son vuruş becerisi 1. sınıf değilken ne yapıp edip 3. bölgede daha fazla topla buluşmalı.

Alanyaspor ise ilk 35 dakikada Maniatis, sonrasında da Filipe’nin top almak için 1. bölgeye gelmesinden dolayı 3’lü bir diziliş gibi bir tablo çıkmış ortaya. Özellikle ikinci yarı risk alan Alanyaspor’da bek oyuncularının topla ortalama olarak rakip yarı sahada buluştuğunu görüyoruz.

Genel veriler

Maçın genel verilerine kısaca değineyim; İlk yarıda Fenerbahçe topa sahip olan taraftı. İkili mücadelelerdeki üstünlüğü ile birlikte 3. bölgede hareketli bir oyun yapısı olunca, biri duran toptan olmak üzere 2 gol buldu. İkinci yarıda, 45-75. dakikalar arasındaki ikili mücadele kazanma düşüklüğü Fenerbahçe teknik heyetinin, sonrasındaki Alanyaspor dramatik düşüşünün ise Alanyaspor teknik ekibinin üzerinde duracağı konulardan biri olacaktır.

Fenerbahçe, bulduğu 12 şutun ortalama mesafesini yine 17.6 metre gibi yakın sayılabilecek bir mesafede tutarken, Alanyaspor’un 11 şutunda ortalama uzaklık 22.3 metre oldu. Fenerbahçe’nin ilk yarıda 9 şutta 5 isabet sağlarken, ikinci yarı sadece 3 şut attı.

Alanyaspor’da ise özellikle etkili olmaya çalıştıkları 45-75. dakikalarda 6 şut buldu.

İlk yarı

Fenerbahçe, ilk yarıda topa sahip olan, yön veren, güçlü bir oyun oynadı bana göre. Kaleci Harun’un forması kirlenmemiştir. Bazı pozisyonlara bakarak bu düşüncemi güçlendirmeye çalışacağım.

Dk 8. Maçın henüz başı, özellikle Valbuena sürekli alan değiştirerek 3. bölgede etkinlik yaratan isimlerden biriydi.

Toplam aksiyon sayısı 63, ama daha önemlisi bu aksiyonların başarıya ulaşma oranı %86, daha önceki karşılaşmalarda bu rakamların -özellikle oynayıp oynamaması çokça tartışma konusu olduğu dönemlerde- zaman zaman %60’lara kadar gerilediğini söylemem lazım. “Bakın Valbuena bu işte, boşuna oynatmadılar adamı” söylemi bana göre biraz taç çıkıyor. Oyuncu iyiyse ve oyun formatı, oyuncu grubu ile olan etkileşimi uygunsa fayda sağlar ve yüksek ihtimalle de hocası tarafından oynatılır. Bu takımdaki en yetenekli oyuncu söylemine katılmakla birlikte oynamadığı dönemlerde hocalarının yanlışları, eksikleri olabileceği kadar kendisinin de şapkayı önüne koyması gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle 3. bölge aksiyonlarının başarı oranı %88, %90 pas isabeti (ilk yarıda 29 pasta sadece 1 top kaybı!), 1 asist, 3 anahtar pas, ceza sahasına 6 pas gibi veriler oyunun içinde kaldığı 64 dakikada ne kadar etkin olduğunu gösteriyor. Buna karşılık yaptığı 8 top kaybı makul seviyede.

Valbuena’nın golde yaptıkları malum, ama değinmeden edemeyeceğim. Fenerbahçe’nin 1. bölgesinde topla buluşuyor. O anda Fenerbahçe’de 7 oyuncu 1. bölgede. Alanyaspor ise 6 oyuncusu ile hücum bölgesinde.

Ayew”in gol vuruşunu yaptığı sırada ise Fenerbahçe’den 6 oyuncu ceza sahası içinde ve Valbuena yine pozisyonun içinde. Alanyaspor da 7 oyuncu ile savunmaya çalışıyor.

Dk. 25, Valbuena sol çizgiye basıyor. Fenerbahçe oyunu enlemesine olarak açmış durumda, 8 oyuncu ile hücumda.

2V1’lerle ciddi bir alan kat edip sağ çizgide koşusunu sürdüren Şener’e etkili bir pas atıyor.

Şener’in ortasında topla buluşan Frey’in vuruşu rakipten dönüp tekrar önünde kalıyor. 4V3 durumdalar, Frey’in santrafor olması nedeniyle kaleye vurmak istemesi elbette anlaşılır, ancak önü dolu. Biraz soğukkanlı kalabilse, anlık olarak da olsa çevre kontrolü yapabilse, arkasından gelen Elif’in çok uygun olduğunu görebilir, ya da Slimani’nin inanılmaz uygun pozisyonunu sezebilirdi. Mutlaka kolay kararlar değil bunlar, anlık gelişiyor herşey, ancak farklı tercihlerle fark yaratabilirdi.

Dk.11, Frey önce orta alana gelip Skrtel’den top alıyor, sonrasında bek ile stoper arasına, popüler tabir ile “half space” bölgesine yüksek tempo bir koşu yapıyor. Atak etkili olamadan sona erse de Fenerbahçe’nin ilk yarıda bu hareketliliği dikkat çekiciydi.

Frey ile ilgili de şunu söylemeliyim, evet faydalı oynadığını düşünüyorum, özellikle topsuz oyunda çok fazla iş yapıyor. Ayrıca işin savunma yönünde de yine çok özverili denebilir. Ben yine de takım kurgusunun, oyun pratiğinin, oyuncu kişisel performanslarının yukarı çıkacağı bir dünyada Frey’in hamle oyuncusu olarak kullanılacağını düşünüyorum, bekleyip göreceğiz.

Bu karşılaşmada da özellikle 3. bölgede %59’luk bir aksiyon başarısı ile oynadı. Ön bölge oyuncularından %70 ve üzeri görmek her zaman mümkün olmasa da topla birlikte daha fazla katkı bekliyorum doğrusu. Düşük aksiyon başarı oranını da  14 top kaybı biraz olsun açıklıyor.

Dk 20, korner kullanılıyor, Frey’in kafa vuruşunda Alanyasporlu oyuncular pas arası yapıp kontra atağa çıkıyor.

Ancak Frey müthiş bir takip yapıyor, topu 1. bölgedeki arkadaşına kazandırıyor.

Fenerbahçe’nin hareketliliği dedik; Dk. 23, Elif savunma hattından top istiyor, alamayınca sol kanada hareketlenen top sonrası o da koşusunu sürdürüyor.

Elif, etkili bir oyun ortaya koyamayan Slimani’nin boşalttığı alana yaklaşık 35-40 metre yüksek tempolu bir koşu yapıyor. Valbuena’da hiç vakit kaybetmeden koşusunu yapan arkadaşına iyi bir pas atıyor.

Yine Elif’e bakalım, Dk. 40, Şener, Slimani’nin koşusuna cevap olarak iyi bir packing pas atıyor. Elif orta yuvarlakta. Slimani, Frey ve Ayew’in paslaşmalarıyla top Valbuena’ya geliyor, o da yine yüksek tempo koşu yapan Elif’in önüne bırakıyor.

Fenerbahçe yine 6 kişi ile 3. bölgede. Elif’in önü dolu olmasına rağmen vuruş  yapıyor, oyunu hemen yana açsa, Hassan Ali diğer arkadaşlarını çok daha rahat bir şekilde topla buluşturabilir ya da kaleye vurabilirdi. Sağ çizgide başlayan atak, sol kanatta finalize olabilirdi.

2. Yarı

İkinci yarıda Alanyaspor daha hareketli, öne doğru oynama çalışan ve oyun yönünü diagonal paslarla değiştirmeye çalıştı. Ancak yine de iki pozisyon hariç çok üretken bir görüntü çizemediler. İlk net gol pozisyonları 61. dakikada geldi. Fenerbahçe’nin sezon başı kronik hastalığı diye düşünüyorum, temas-sertlik azalıyor, mesafeler açılıyor, takip problemleri yaşanıyor. Bu karşılaşmada ilk yaşandığında Alanyaspor’un en etkili pozisyonu oluşmuş oldu. Harun yerinde bir müdahale ile golü önledi.

Yine başka bir pozisyon, dakika 76. dakika; Junior Fernandes, diagonal bir pasla topla buluşuyor.

Topu kontrol ettikten sonra ortaya oynuyor. Fenerbahçe’nin bu pozisyonda ciddi yerleşim problemleri gözüküyor. Solda ciddi bir boşluk var. İsmail ve Elif de ortada gerekli sertliği göstermiyor ve top tekrardan Fenerbahçe sol kanadına geliyor.

Frey’in iyi niyeti de bu pozisyonda yeterli olmuyor, geri dönmekte çok geç kalıyor. Ayrıca savunma hattının da rakiple mesafesi düşündürücü. Kafa vuruşunu yine Harun kornere atıyor.

Fenerbahçe, maçın ikinci yarısında daha kontrollü bir oynamayı, kendi yarı alanında beklemeyi tercih etti. Bu da bir yöntem mutlaka, 2-0 öndeyken, henüz kırılgan bir takımın yüksek hücum organizasyonları sergilemesini beklemedim. Ancak bu oyun da daha akıllıca oynanabilirdi.

Verilere baktığımızda Fenerbahçe’nin ilk yarıdaki %88’lik pas oranının %78’e düştüğünü görüyoruz ki üst seviye bir takım için düşük bir oran. 37 olan ilk yarıdaki top kaybı ikinci yarı 44 çıktı, kaldı ki 13 tanesi de kendi yarı alanında. Alanyaspor ise tüm maç boyunca toplam 12 top kaybı ile oynadı. Fenerbahçe teknik ekibi çok daha fazlasını detaylı şekilde analiz edecektir.

Son bir paragrafı da Isla’ya açmak istiyorum. orta alanda oynadığı ilk 51 dakikada temposu yüksek, özgüvenli oynadı. 53 dakika sonunda %87 pas isabeti sağladı.

10 ikili mücadeleye girdi, bunlardan 7’sinde takımına fayda sağladı.

Sonuç

Ben Fenerbahçe’yi genel olarak beğendim. Çoğunlukla doğru işler yapıldı. Kendimce eksiklere değinmeye çalıştım, takımın daha fazla birbiriyle oynamaya ihtiyacı var. Benzia’nın mutlaka takıma dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sadece şu pası paylaşarak, bu oyuncunun ciddi bir potansiyel barındırdığını söyleyip Benzia konusunu şimdilik kapatıyorum.

Alanyaspor ise zor günler geçiriyor, ocak ayında tranBfer durumlarını bilemiyorum ancak bazı şeyler değişmezse ligde kalmaları zor olabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş