Analiz | Fenerbahce 2-1 Bursaspor

Fenerbahçe, 2018/19 sezonu  ilk maçında kendi evinde Bursaspor ile karşılaştı. VAR sisteminin de sıklıkla dahil olduğu karşılaşmayı Fenerbahçe 2-1 kazanarak Süper Lig’e galibiyet ile başladı.

Ortalama saha içi pozisyonları

Fenerbahçeli oyuncuların saha içi ortalama topla buluşma noktalarına baktığımda Soldado’nun gezinmesinden dolayı ceza sahasından uzak kaldığı görülüyor. Kanatlarda ise Barış ve Ayew’i sıklıkla içeri kat ederken gordük ki ikisi de zaten güçlü ayaklarının tersi olan kanatlarda oynadılar. Özellikle kanat bekleri Hasan ve Isla’nın 3. bölgeye kadar çıktıkları pozisyonlarda bunu daha sıklıkla gördük. Aşağıdaki pozsiyonda Ayew doğru yerde topla buluşuyor ancak son vuruşu etkili olmuyor.

Bir baska pozisyonda Soldado-Giuliano-Ayew üçlüsü ceza sahası önünde bir üçgen ile etkili olmaya calıştılar, sonrasında penaltı pozisyonu oluştu.

Barış’ın ise oyun aklı ile ilgili en güzel ipucunun Ayew’e oynadiğı derin top olduğunu düşünüyorum. Barış’ın bu maçtaki verilerine daha sonra değineceğim.

Bursaspor’da ise Badji’nin iki stoper arasına girip top aldığını gordük. Özellikle Yusuf ile Fenerbahçe savunmasının arkasına zaman zaman etkili sarktılar.

Yusuf, Bursaspor’un ceza sahasına en fazla pas denemesi yapan oyuncusu oldu (7). Ancak bunlardan sadece birinde isabetli olabildi.

Fenerbahçe, kendi seyircisinin önünde oynama avantajı ile birlikte istekli, sonuca gitmek isteyen bir görünümdeydi ancak aynı zamanda da dağınık buldum. Özellikle geçislerde takımın boyu cok ciddi şekilde uzadı. Bu durum, galip gelmesi gereken bir takımın gol atmak icin önde oynamak istemesi ve rakibin süratli oyuncuları ile kontra atak kovalaması sonucunda olustu, tıpkı Benfica karşısında salı günü olabileceği gibi, çok dikkat etmek gerek. Cocu’nun oynatmak istediği sistem farklılığı bunda en büyük etken olabilir. Kopuk kopuk bir baskı gördük ve ancak bu baskı sonunda etkili ataklar izleyebildik. Dönüşlerde ise ikinci gol öncesinde olduğu gibi rakip kontraya çıkamadan  en kısa sürede topu geri kazanmak cok kritikti, bu konuda ciddi sıkıntılar yaşadı Fenerbahçe. Bursaspor’un ataklarının %25’i, her 4 ataktan 1’i kontra atak ile gerçekleşti.

İkinci golde Bariş’ın kazandığı topta Bursaspor savunması dengesiz yakalandı. Giuliano’nun arka direğe kestiği topu Soldado kendisinden beklendigi şekilde şik bir kafayla Souza’nın önüne indirdi ve gol geldi.

Giuliano

Giuliano’nun ceza sahası ve çevresinde oynamadığı sürece etkin olamadığını düşünenlerdenim. Bursaspor karşısında çokca dolaşan ve bunda da zaman zaman iyi işler yapan bir Giuliano vardı. %89 pas sabeti ile oynadı, bir gol attı, iki anahtar pas attı.

Pas alışverişine baktığımda en fazla pas alışverişini iki kanat beki ve Baris ile yapmış, ilgimi çekti. Hasan Ali ile 21 (9’u Hasan Ali’den) , Barış ile 13 (7’si Barış’tan), Isla ile de 12 (8’i Isla’dan) pas alışverişi yapmış.

Barış

Bir parantez de Barış içn açmış olayım. Hırsı, isteği, oyun tarzı tam Fnerbahçe taraftarının isteyeceği şekilde, ancak bu maçta onu da cok iyi bulmadım. Cok daha fazla ceza sahasını düşünmeli. 67. dakikada oyundan çıkan Soldado’dan sonra 59 ile en az aksiyonu olan (pas atma, sut cekme,top kapma vs.) oyuncu oldu ve bu aksiyonlarda başarı oranı %59 ile takımın en gerisindeki oyuncu oldu. Ayew, Barış’tan sonra geliyor ancak onun başarı oranı %72, ciddi bir fark var.

Pas başarısı %76, oldukça düşük ve yine takımın en gerisinde. İkili mücadelelerde de %30 başarı ile yine takımın en gerisindeki oyuncu oldu.

Barış’a zaman vermek gerek, çok yetenekli ancak taraftarın bir anda bir oyuncudan herşeyi yapmasını beklememesi gerekiyor. İnişleri çıkışları olacak, son derece doğal.

Sonuç

Fenerbahçe, Benfica karşılaşması öncesinde aslında oyun planı anlamında bir benzerini oynadı. Mutlaka kazanması gereken bir maça çıktı. Benfica karşısında çok daha dikkatli olması gerekiyor, arka tarafta bırakacağı boş alanlar çok can yakabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş