Analiz | Fenerbahçe 2-1 Sivasspor

Fenerbahçe, ligin 26. haftasında kendi evinde Sivasspor’u konuk etti. Bir türlü galibiyet serisi yakalayamayan Fenerbahçe, Sivasspor’u çok zorlansa da 2-1 yenerek milli maç arasına nefes alarak girdi.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe’de Tolgay’ı ortalama olarak Mehmet Topal’dan bile daha geride top aldığını görüyoruz.

Genel olarak Fenerbahçe’yi çok etkisiz gördüğümüz bir karşılaşma oldu. Temel problemlerin devam ettiğini görüyorum. 3. bölgede hareketsizlik, orta alandan 3. bölgeye yeterli desteğin gelmiyor oluşu, takım savunmasındaki zaaflar gibi. Dolayısı ile maç birkaç pozisyon özelinde yazıp bitirmeyi düşündüm.

3. bölgeye destek sıkıntısı sürüyor dedim, birkaç pozisyon ile göstermek gerekirse;

19. dakika, Fenerbahçe sağ kanadından hücum geliştirmeye çalışıyor. Mehmet Topal topu Isla’ya aktardıktan sonra en ufak bir şekilde hareketlilik göstermiyor. Keza Tolgay da 3. bölgeye girmekten oldukça uzak.

Kanatta 3v2 kalan arkadaşlarına yardım etmek için Zajc yaklaşıyor.  Tolgay’ın olması gerektiğini düşündüğüm bölgeyi aşağıdaki görselde belirtmeye çalıştım.

Bir başka pozisyon; Top Fenerbahçe’deyken hoca Topal’a stoperlerin önünden top alma talimatı vermiş, bu son senelerde alışkın olduğumuz bir durum. Ancak hareketsizliği hiç bu noktalara gelmemişti diye düşünüyorum. Zajc, yine oyuna dahil olmak için, bence hiç yapmaması gerektiği şekilde kendi yarı sahasına gelip top alıp veriyor. Kalecilerin oyun kurduğu günümüz futbol dünyasında böyle bir yapıyı kabul etmek çok kolay değil.

Top Skrtel’e aktarılıyor. Mehmet Topal hareketlenmek yerine el kol hareketleri ile Skrtel’den top istiyor. Mehmet veya Tolgay’dan biri ön alanda Skrtel’den top almaya gitmeli diye düşünüyorum. Bu tarz pozisyonlar çok sık yaşanıyor Fenerbahçe’de.

Tolgay’ı 3. bölgede etkili gördüğümüz anlar çok sınırlı.

 

Takım, 3. bölgede hareketli olduğu, koşuların yapıldığı noktalarda da çoğunlukla pas tercihlerinde sıkıntı yaşıyor.

Dakika24; Hasan Ali topa bir kere daha dokunmak yerine Zaijc’ın açtığı alana tekte oynasa çok daha farklı sonuçlar olabilirdi, onun yerine geri dönmek isterken bir de topu kaptırınca tüm takım bir daha geri dönmeye çalıştı. Bu örnekleri çoğaltmak gayet mümkün.

14. dakikada Sivasspor’un uzun oynadığı sahipsiz topta havadan ikili mücadeleyi kazanan Sadık -2’si rakip sahada 6 sahipsiz top kazandı- topu Moses’a indirdi. Moses’ın top sürme becerisi, Zajc’ın ısrarla top isteyişi ve Ayew’in sağ kanattan gelip ceza sahasına yaptığı ön direk koşusu akılda kaldı.

Ayew bu ön direk koşularını ikinci yarıda da denedi ve özellikle Soldado ile etkili koşular sonunda önemli bir pozisyondan yararlanamadı.

 

Fenerbahçe, ikinci yarıya nispeten daha etkili başladı. 45-70 arası topa sahip olan taraftı.

Daha fazla risk alındı, bunun karşılığında çok net olmasa da bulunan pozisyonlar var. Ayrıca özellikle rakip yarı sahada kaybedilen topların tekrar kazanılma süreleri ciddi şekilde düştü, bu da Fenerbahçe’nin tempo yapma imkanını doğurdu.

Fenerbahçe, yine oyunu kontrol ettiğini düşünebildiğimiz bir noktada basit hatalardan dolayı kalesinde golü görüp geriye düştü.

Golden önce topu 2. bölgede bir türlü sağlıklı bir şekilde yere indiremediler. Sadık’ın tüm Fenerbahçe defansı öndeyken kafasıyla basit bir pas hatası yapması takımın dengesiz yakalanmasına sebep oldu. Fenerbahçe 5V4 yakalandı. Adam fazlalığının da avantajı ile Sivassporlu oyuncular kanatlara doğru açılıp Fenerbahçe geri dörtlüsünü iyice zor durumda bıraktılar.

Özer asistini yaparken rahat rahat topu kullanacak ortamı bulabildi. Çizgi halinde kalan Fenerbahçe savunmasına da cezayı topu penaltı noktasına çıkartarak kestiler.

Hemen bir dakika sonrasında Soldado’nun kafasıyla sıyırttığı top biraz da tesadüfen tekrar önüne düşünce iyi kullandığı sağ ayak içi ile golü buldu. Bu golle de Fenerbahçe maça tutunmuş oldu.

İkinci gol de Soldado’nun vücudunu kullanması ve Hasan’ın bindirmesi sonrası yaptığı asist ile geldi.

İyi oynamadığı maçta Fenerbahçe’nin 3 puan alıp puanını 31’e yükseltmesi önemliydi. Milli aradan sonra Ankaragücü deplasmanından alınacak bir galibiyet daha takım içindeki kötü havayı bir nebze dağıtabilir.

31 puanla 13. sırada yer alan Fenerbahçe ile 35 puanla 5. sırada bulunan Konyaspor’un puan farkı 4, bu da bu seneki ligin oldukça enteresan geçtiğine bir işaret.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş