Analiz | Galatasaray 1-0 Akhisarspor

Pazar günü Galatasaray ve Akhisarspor karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Galatasaray maçın uzatma dakikalarında Kostas Mitroglou’nun attığı golle 1-0 kazandı.

Ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman ilk dikkat çeken nokta Galatasaray’da Marcao ve Luyindama dışındaki tüm oyuncuların rakip yarı sahaya yerleşmesi. Akhisarspor’da ise tam tersi bir durum mevcut. Akhisarspor’da 5 oyuncu rakip yarı sahaya yerleşirken 5’inin de orta sahanın yakın olduğunu görüyoruz. Bu durumun oluşmasında Akhisar’ın oyun anlayışının etkili olduğunu söylemek mümkün. Tüm takım topun arkasına geçerek hızlı hücumlarla sonuca ulaşmaya çalıştı. Akhisarspor savunmasının özellikle sol tarafının daha derinde olmasının sebebi ise Galatasaray’ın hücumlarını yoğunlukla sağ kanattan gerçekleştirmesi. Zaten ortalama pozisyonlara baktığımız zaman da Galatasaray’ın sağ tarafının daha ileride olduğunu ve Mitroglou’nun da sağa kaydığını görebiliriz.

Galatasaray

Maçın başından sonuna kadar Galatasaray topa sahip olmada üstün olan taraftı. Maç sonu %68 topa sahip olan Galatasaray’da bu durumun oluşmasında hem Galatasaray’ın topa sahip olmak istemesi hem de Akhisarspor’un topu Galatasaray’a bırakması etkili oldu. Galatasaray topa sahip olmadaki üstünlüğünü de kullanarak rakip yarı sahaya tam 98 kere girerken bu sayı Akhisarspor’da 47’de kaldı. Galatasaray ataklarının %54’ünü üçüncü bölgeye taşırken tam 33 kere rakip ceza sahasına girdi. Yani Galatasaray her dört atağının birinde rakip ceza sahasına girmeyi başardı. Akhisarspor’da ise bu sayı 6’da kaldı.

Galatasaray toplamda 17 şut çekerken bu şutlardan 6 tanesi kaleyi buldu. Akhisarspor ise maç boyunca sadece 2 şut çekebildi.

Galatasaray’ın çektiği 17 şutun 10 tanesi ceza sahası içerisinden gerçekleşirken 4 tanesi ise ceza sahası yayının çevresinden geldi.

Galatasaray hücumlarının gerçekleşmesinde Mariano – Belhanda – Feghouli üçgeninin etkili olduğunu söylemek mümkün. İlk yarı Emre Akbaba sağ içe yakın oynarken bu üçgenden istediği verimi alamayan Galatasaray’da ikinci yarının başında Emre Akbaba’nın yerine Selçuk İnan oyuna girdi. İlk yarı daha derinde oynayan Belhanda hem alışık olduğu sağ iç pozisyonuna geçerken hem de daha ileride konumlandı. Galatasaray ilk yarı 5 şut çekerken ikinci yarı 12 şut çekti.

Yukarıdaki atak yönlerini gösteren görsele baktığımız zaman Galatasaray ataklarının neredeyse yarısının sağ kanattan gerçekleştiğini görüyoruz. Bu durumun gerçekleşmesinde en etkili faktör Mariano – Belhanda – Feghouli üçgeni.

Galatasaray’ın en çok yaptığı pas kombinasyonlarını gösteren görsele baktığımız zaman gene Mariano – Belhanda – Feghouli üçgeninin olduğunu görüyoruz.

Galatasaray’ın pas istatistiklerine baktığımız zaman en çok isabetli pas yapan oyuncu 78 pas ile Mariano ikinci ise 76 pas ile Belhanda oldu. Ancak Mariano 85 pasın 78’inde isabet sağlayıp %92 isabet ile oynarken Belhanda 91 pasın 76’sında isabet sağlayarak %84 pas isabeti ile oynadı. Oyunun kurulmasında gene bu üçgenin iki oyuncusu ön plana çıktı. Ayrıca burada Muslera’nın maçta hiç pas hatası yapmadığını ve attığı 14 pasın da isabetli olduğunu görüyoruz. Kasımpaşa maçında %96 isabetli pas ile oynayan Luyindama ise bu maçta %80 pas isabetinde kaldı.

Galatasaray’ın hücum istatistiklerine baktığımız zaman çektiği şutların 3 tanesinin duran toptan geri kalanlarının ise pozisyon oyunundan geldiğini görüyoruz. Galatasaray gerçekleştirdiği kontra atakların hiçbirinde kaleyi bulamadı.

Son olarak Galatasaray’ın oyundaki ikili mücadelede maç boyunca üstün olduğunu söylemek mümkün. Galatasaray hücumdaki ikili mücadelelerin 42’sinde başarılı olurken 43’ünde ise Akhisarspor başarılı oldu. Defanstaki ikili mücadelelerde ise Galatasaray’ın 52’ye 29 gibi ciddi bir üstünlüğü var.

Akhisarspor maçın başında Galatasaray’ı 1.bölgede dar bir 4-4-2 ile karşıladı. Tüm takım topun arkasına geçti. İkinci ve üçüncü bölgede herhangi bir baskı yapmadı. Bu durum Galatasaray’ın maç boyunca 10 oyuncusuyla birlikte sık sık rakip sahaya geçmesine sebep oldu.

Feghouli ve Emre Akbaba’nın merkeze kaymaları Akhisarspor’un hem kanat hem de bek oyuncusunu merkeze doğru çekti. Galatasaray sağ kanattaki oluşan boşluğu kullanan Mariano’ya atılan savunma arkası paslarla etkili olmaya başladı.

Akhisarspor’un savunmayı dar şekilde kurması Galatasaray’ın işine geldiğini söylemek mümkün. Sağ kanattaki boşluğu Mariano ve Feghouli ile kullanan Galatasaray’da Feghouli kanada kaydığı zaman Mariano iç koridora geçti. Hücumdaki genişliği tek bir oyuncu ile sağlayan Galatasaray’da bek ve kanat oyuncusundan hangisi kenarda ise diğeri iç koridora kaydı. Yukarıdaki pozisyonda Ndiaye savunmanın arkasına kaçan Feghouli’ye topu gönderiyor. Derine indikten sonra pozisyonun başında savunmanın arkasında bulunan Mitroglou’ya topu gönderiyor.

Galatasaray sağ kanatta savunma arkasına koşular yapınca Akhisarspor savunma dizilişini 5-4-1 şeklinde değiştirdi.

Galatasaray’ın hücumda etkinliği artıran sebeplerden birisi ise Akhisarspor’un bloklarının arasında etkin olarak blokların düzenini bozmak oldu. Yukarıdaki pozisyonda Emre Akbaba derine gelerek Akhisarsporlu oyuncuyu kendisine çekiyor. Arkasındaki oluşan boşluğa Feghouli koşuyor. Koşuyu gören Luyindama topu Feghouli’ye gönderiyor.

Feghouli topla buluştuktan sonra Belhanda ve Onyekuru blokların arasına giriyor ve ikisi de pas için uygun konuma geçiyor. Feghouli topu Belhanda’ya Belhanda ise topu Onyekuru’ya gönderiyor.

Pozisyonun devamında Nagatomo’nun da koşusuyla Akhisarspor’un savunmasının sağ tarafına kayıyor. Mitroglou’nun ceza sahasına yaptığı koşuyla birlikte iki Akhisarsporlu oyuncuyu üzerine çekiyor. Bu durum iki blok arasında gene boşluk oluşmasına sebep oluyor. Onyekuru boş pozisyondaki Emre Akbaba’ya topu gönderiyor.

Galatasaray’ın her maçta olduğu gibi bu maçta da hücum opsiyonlarından biri Onyekuru’ya atılan savunma arkası paslardı.

Akhisarspor

Akhisarspor’un maç boyunca tek bir oyun anlayışı vardı. 11 oyuncu topun arkasına geçerek savunurken topu kazandığı zaman ise en hızlı şekilde topu kanatlara göndererek kanatlardan yaptıkları ortalarla etkili olmaya çalışmak. Bu anlayışlarından dolayı set hücumlarında maç boyunca etkili olduklarını çok göremedik. Set hücumunda ise gene kanatlardan etkili olmaya çalıştılar. Yukarıdaki görsel Akhisarspor’un kalecisi Lukac’ın duran toplarda topu gönderdiği bölgeleri gösteriyor. Görsele baktığımız kanatlara atılan topların fazlalığı dikkat çekiyor.

Ortalama pozisyonları gösteren görsele baktığımız zaman Akhisarspor’un sağ kanadının daha ileride konumlandığını görüyoruz. Bunun sebebi Akhisarspor’un ataklarını genellikle sağ kanattan gerçekleştirmek istemesi. Yukarıdaki atak yönlerini gösteren grafiğe baktığımız zaman ise ataklarının neredeyse yarısının sağ kanattan gerçekleştiğini ve Akhisarspor’un attığı iki şutun da sağ kanattan gerçekleştiğini görebiliriz.

Akhisarspor’un set hücumlarında Galatasaray Akhisarspor’u 4-1-4-1 şeklinde karşıladı. Bloklar arasındaki mesafeyi çok geniş tutmayan Galatasaray blokların arasına yerleştirdiği Ndiaye ile blokların arasına atılan toplarda hemen karşılık vermek istedi. Blokların arasına atılan paslarda Ndiaye topa sahip olan oyuncuya yüksek baskı uyguladı. Ndiaye 13 defansif ikili mücadelenin 8’inde başarılı oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş