Analiz | Galatasaray 4 – 1 Kayserispor

Pazar günü Galatasaray ve Kayserispor karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Galatasaray 4-1 kazandı. Galatasaray’ın golleri Adem Büyük, Donk ve Feghouli’den (2) geldi.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Galatasaray’da sakat olan Falcao ve Saracchi yerine Adem Büyük ve Martin Linnes sahadaydı. Kart cezalısı Lemina yerine ise Belhanda görev yaptı.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman ligin ikinci yarısında Galatasaray’da görmeye alışık olduğumuz dağılımı görüyoruz. Oyun planı olarak da Konyaspor maçında gördüğümüz oyun planı ile sahadaydı Galatasaray. Lemina’nın görevini bu maçta Seri üstlendi. Seri’nin görevini ise Belhanda aldı. Sezon başından beri maçların çoğunda olduğu gibi bu maçta da stoperler ve stoperlerin arasına giren oyuncu (bu maçta Seri) dışında tüm takımın ortalama pozisyonlarda rahip sahada olduğunu görüyoruz.

Hücumda Galatasaray

Kayserispor maçın başlamasıyla birliikte üçüncü bölge baskısı ile başladı. Bu baskıyı maç boyunca sürdürmeyen Kayserispor rakibini daha çok set savunmasıyla ikinci bölgede 4-1-4-1 şeklinde bekledi.

Kayserispor’un baskılarında Galatasaray derinden oyun çıkarken oyun planlarından birisi kanat ve bek oyuncularından birisinin ters koşusu ile birlikte diğer oyuncunun boşalan alana koşusu şeklinde gerçekleşti. Yukarıdaki pozisyonda Ömer Bayram kanada doğru koşu yaparken onun boşalttığı boşluğa ise Martin Linnes’in koşusu var. Pozisyonun devamında Marcao topu Ömer Bayram’a gönderiyor.

Galatasaray derinden oyun kurarken pas opsiyonu bulamadığı zaman kullandığı bir diğer plan ise Belhanda’nın derine gelmesi  oldu. Belhanda derine geldiği zaman ise onun boşalttığı boşluğa Seri geçti. Yukarıdaki pozisyonun devamında Muslera topu Belhanda’ya gönderiyor. Belhanda topu Mariano’ya verip baskıdan kurtulunca tekrar topu alıyor.

Galatasaray’ı Konyaspor maçında hücumda 3-5-1 dizilişi ile görmüştük.  Bu dizilişi bu maçta da görürken Kayserispor’un takım halinde derine yaslandığı anlarda Seri stoper ikilisinin arasından çıkarak Belhanda’nın yanına geldi. Yukarıdaki pozisyonda bunun örneğini görüyoruz.

Galatasaray’ın ilk golünün öncesine baktığımız zaman Feghouli’nin kanada doğru koşusu varken hücumda 2v2 eşleşme sağlanmış durumda. Mariano Feghouli’ye doğru uzun oynuyor.

Feghouli topu alıp koşusuna devam ederken onun boşalttığı alana ise Emre Akbaba koşunca Galatasaray 2v1 ile üstünlük kurmuş durumda.

Feghouli topla birlikte içeri doğru koşu yapınca iki Kayserisporlunun onu takip etmesiyle birlikte kanatta açılan boşluğa Mariano koşuyor ve Feghouli topu ona gönderiyor. Mariano’nun ortasında da Adem Büyük Galatasaray’ı 1-0 öne geçiriyor.

Galatasaray’ın oyundaki hareketliliğinden geçen hafta bahsetmiştim. Sezonun ilk yarısında oyunu tek bir oyun planına bağlı kalıyordu ve bu oyun planı işlemediği zaman Galatasaray skoru almakta zorlanıyordu. İkinci yarısında ise oyuncuların birbiri ile uyumu ve hareketliliği sayesinde oyun varyasyonlarını çeşitlendirebiliiyor.

Yukarıdaki pozisyonda Emre Akbaba kanada kayarken merkezdeki Kayserisporlu oyuncu onu takip ediyor. Boşalan alana ise Feghouli geliyor.

Geçen sezon Mariano Feghouli Belhanda arasında gördüğümüz uyumu bu maçta da Mariano Feghuoli Emre Akbaba arasında gördük. Yukarıdaki pozisyonda Emre Akbaba Mariano’ya pası verip ceza sahasına koşuyor. Feghouli ise Emre Akbaba’nın boşalttığı alana geliyor.

Bu duruma başka bir örnek vermek gerekirse Adem Büyük kanada doğru koşu yapıyor ve Kayserisporlu oyuncu da onu takip ediyor. Onun boşalttığı alana Feghouli koşu yapıyor. Pozisyonun devamında Donk Adem’in koşu yoluna pası gönderiyor.

Pozisyonun devamında Mariano’nun da koşusu ile birlikte Galatasaray 2v1 pozisyonu yakalıyor. Adem Mariano’ya topu gönderiyor.

Galatasaray sağ kanatta olduğu gibi sol kanatta da aynı hücum varyasyonlarını kullanabilmesi Galatasaray’ın hücum planını çeşitlendirebilmesi açısından değerli oldu. Yukarıdaki pozisyonda Linnes’in koşusu ile birlikte Ömer Bayram ile 2v2 eşleşmeyi yakalıyor. Belhanda  topu Ömer Bayram’a gönderiyor.

Pozisyonun devamında Adem Büyük’ün öne doğru koşusu ile Kayserisporlu savunmacılar onu takip ediyor ve Feghouli rakibi ile 1v1 pozisyonunda kalıyor ve Ömer’in pasın golü atıyor.

Ceza sahasındaki üstünlüğün sağlanması üçüncü gol gelmişti. Benzer durum Galatasaray’ın dördüncü golü için de geçerli. Belhanda’nın savunma arkasına attığı pas ile birlikte Galatasaray ceza sahası içerisinde 4v2 pozisyonda kalıyor ve durum böyle olunca golün gelmesi de kaçınılmaz oluyor.

Savunmada Galatasaray

Galatasaray diğer haftalardan farklı olarak rakibini 4-4-2 dizilişi ile birlikte ikinci bölgede karşılıyor. Bu anlayışın bu maçlık mı olduğu yoksa bundan sonra bu savunma dizilişi ile mi oynayacağını önümüzdeki maçlarda göreceğiz.

Galatasaray ilk 33 dakika rakibine şut attırmadı ve oyundaki üstünlüğünü maçın ilk dakikasından itibaren sağladı. Kayserispor’un ilk şutu ise top kaybı sonrası savunmaya yerleşmekte sorun yaşayan Galatasaray rakibiyle 2v2 pozisyonda kaldı ve ceza sahası içerisinden yapılan vuruşu Muslera kurtardı.

65.dakikaya kadar savunmada rakibine üstünlük sağlayan Galatasaray bu dakikadan sonra savunmada ciddi kırılmalar yaşadı. Özellikle savunma arkasına atılan toplarda oyuncuların birbiri ile olan anlaşmazlıkları Kayserispor için ciddi pozisyonlara dönüştü.

Sonuç

Galatasaray maç boyunca 11 şut çekerken bunlardan 5’i kaleyi buldu. Kayserispor 10 şut çekerken bunlardan 3’ü isabetli oldu. Ayrıca Galatasaray rakibine ilk 30 dakika şut attırmadı.

Galatasaray 11 şuttan 2.26 xG’ye (gol beklentisi) ulaşırken Kayserispor 10 şutta 1.26 xG’ye ulaştı.

Galatasaray’ın şut ile sonuçlanan ataklarına baktığımız zaman akan oyunda gelen 10 şutun 8’inin kanatlardan gelen organizasyonlardan geldiğini görüyoruz. Kayserispor ise merkez ve sağ kanattan yaptığı ataklardan 8 şut buldu.

Galatasaray’ın iyi olduğu başka bir konu ise isabetli pas yüzdesi oldu. Galatasaray maç sonunda %90 isabetli basa ulaşırken 15 kere kilit pas attı.

Galatasaray’ın rakibine üstünlük kuramadığı belki de tek istatistik ikili mücadeleler oldu. İkili mücadelelerde rakibine karşı maçın başından sonuna kadar üstünlük kuramadı. Bu ezilmenin sebebi sakat ve cezalı oyuncuların olmaması mı bunu açıkçası bilmiyorum. Bu konu ile ilgili daha kesin bir şey söyleyebilmek için diğer maçları beklememiz gerekiyor.

Galatasaray hücum aksiyonlarının üzerine her hafta ekleyerek bir sonraki haftaya geliyor. Bu hücum aksiyonlarına daha Onyekuru ve Andone’nin de katılacağını düşünürsek Galatasaray adına ligin kalan kısmı keyifli geçebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş