Analiz | Galatasaray 5-0 Antalyaspor

Süper Lig’in 16. haftasında Galatasaray evinde Antalyaspor’u 5-0 mağlup ederek ligin ilk yarısını 27 puanla tamamladı. Uzun bir aradan sonra ilk kez bu kadar gol pozisyonuna giren Galatasaray’ı iş ortağımız InStat‘in verileri ışığında inceleyeceğiz.

Genel

Sezonun ilk yarısında daha çok Galatasaray’ın şampiyonlar ligi maçlarını inceleme fırsatım oldu. Lig maçlarının da hemen hemen hepsini izledim. Galatasaray’ı sezon başından beri takip eden herkesin de farkedebileceği gibi özellikle bu maçta rakip ceza sahası içinde etkili gördük. Bunun sebeplerini, oyuncu performanslarını ve çarpıcı istatistikleri size sunmaya çalışacağım.


Galatasaray maça 4-2-3-1 dizilişi ile çıktı. İdeal savunma dörtlüsü ile sahaya çıkan Galatasaray’da orta saha bölgesinde bazı değişiklikler vardı. Merkez orta sahada Seri ve Lemina’ya görev veren Fatih Terim sol kanatta Ömer Bayram’a sağ kanatta ise Feghouli’ye yer verdi. İlk defa ilk 11 şansı bulan Taylan Antalyalı’yı ise ofansif orta sahada görürken hücumda daha çok Falcao’ya yakın oynayan bir rolde gördük. Forvette ise uzun bir sakatlık döneminden çıkan Falcao yer aldı. Fatih Terim’in orta sahadaki oyuncu tercihlerinin Galatasaray’ın oyun yapısında bazı olumlu etkilerinin olduğunu gördük. Daha hareketli bir görünümde olan Galatasaray’da hemen hemen her oyuncunun kendi sezonluk performans ortalamasının üzerinde performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu durumu oluşturan etkenler içinde Antalyaspor’un varlık gösterememesinin payı olduğunu da belirtmek gerekir. Antalyaspor’la yaklaşık denk takımlara karşı da Galatasaray’ın sahada statik ve hücum zenginliğinin minimumda olduğunu sezon boyunca seyrettik. O yüzden Antalyaspor maçındaki özellikle ilk yarıda gösterilen performans Galatasaray seyircisine umut verdi.

Antalyaspor antrenörü Tomas maça 3-4-3 dizilişi ile başlarken üst üste yenilen goller sonrası 4-1-4-1 dizilişini tercih etti.

Maçın başlangıcında Tomas’ın 3’lü stoper hattıyla maça başlangıcını mantıklı buluyordum. Çünkü sezon boyunca Galatasaray’ın merkezden rakibini tehdit etmekte zorlanması ve Mariano’nun veya Nagatomo’nun  kanatlardan ortalarıyla pozisyon bulmaya çalışan plansız bir hücum etkinliği söz konusuydu. Tomas’ın maç başlangıç planı Galatasaray’ın kanatlardan yapacağı ortalarda 3 stoperi ile birlikte ceza sahası içinde Galatasaray’a gol şansı vermeme üzerineydi. Fakat başka bir hücum planı olan hareketli bir Galatasaray’la karşılaşması Tomas’ın maç başı planını yerle bir etti.

İkinci golden sonra ise Chico’yu ön liberoya kaydırarak özellikle merkez bölgesinde Galatasaray’ın blokları arasındaki etkinliğini azaltmak istedi. İkinci yarı gerek Galatasaray’ın skor üstünlüğü sebebiyle gerekse de Antalyaspor’un direnci ile daha dengede bir maç seyrettik. Antalyaspor savunmasındaki boşlukları 82 ve 89’da atılan gollerle değerlendiren  Galatasaray farkı 5’e çıkararak maçı farklı şekilde kazanmayı bildi.

Galatasaray ilk yarı 6’sı isabetli olmak üzere rakip kaleye 13 şut gönderdi. Maç boyunca toplam 15 ciddi gol pozisyonu üreten Galatasaray’ın aksine Antalyaspor rakip ceza sahasında oldukça etkisiz oldu. İlk yarı rakip kaleye sadece 2 şut çeken Antalyaspor bu şutlarda isabet sağlayamadı.

İlk yarı ortalama %70 topa sahip olma yüzdesiyle oynayan Galatasaray’ın bir diğer dikkat çeken istatistiği ise rakip ceza sahası içinde 22 kez topla buluşması. Özellikle ilk yarı Galatasaray’ın hem rakip ceza sahası içindeki etkinliği hem de topa sahip olma yüzdesiyle maçı domine ettiğini söyleyebiliriz.

Galatasaray’ın gerçekleştirdiği atakların yönlerine baktığımızda ise sezonun aksine merkezdeki atakların fazlalığı dikkat çekiyor. Merkezden tam 32 atak gerçekleştiren Galatasaray bu sezonun muhtemelen merkezden gerçekleştirdiği ataklardaki en yüksek sayısına ulaştı. Galatasaray’ın merkezden gerçekleştirdiği 32 atağın 8’ini şutla bitirmesi bu hücumlarda da etkili olduğunu gösteriyor.

Pas istatistiklerine baktığımızda ise anahtar pas sayılarındaki fazlalık dikkat çekiyor. Tam 37 anahtar pas girişiminde bulunan Galatasaray bunların 23 tanesinde ise isabet sağladı. Bu pasların detayına hareketlilik bölümünde değineceğim.

Hareketlilik

Galatasaray için en kritik nokta hareketlilikti. Ömer Bayram ve Taylan Antalyalı bu hareketlilikte öne çıkan isimler oldu. Maç içinden görüntülerle Galatasaray’lı oyuncuların birbirlerine açtıkları alanlar ve koşuları göstermeye çalışacağım. Maçı dikkatli incelediğinizde bu pozisyonların çok daha fazla olduğunu farkedeceksiniz. Bu bölüme ilk önce anahtar pas girişimleriyle başlayalım.

 

Atılan anahtar paslara baktığımızda merkezden gerçekleştirilen hücumların planlı olduğunu da farkedebiliyoruz. Marcao’nun 4 anahtar pas girişiminde de başarılı olması çok önemli bir detay. Ömer Bayram’ın 6,Seri’nin ise 7 anahtar pas girişimi bulunuyor. Özellikle Seri’nin performansının iyi olmasının sebebinin Galatasaray’ın hücumdaki hareketliliği olduğunu düşünüyorum.

Seri topu ayağına aldığında Galatasaray’lı oyuncuların pas alternatifi oluşturduğunu görüyoruz. Önceki analizlerimde bu durumun tam tersinin gerçekleştiğini söyleyebilirim.

Galatasaray için bir diğer önemli nokta ise ceza sahası içindeki oyuncu sayısının fazlalığı. Yine önceki analizlerimde Galatasaray’ın ceza sahasında en fazla 2 oyuncu ile bulunmasını eleştirmiştim. Örneğin bu pozisyonda Ömer Bayram Nagatomo’ya çizgiye koşarak bir pas alternatifi oluştururken Taylan,Falcao ve Feghouli ise ceza sahası içinde pozisyon alıyor. Seri ise seken top için ceza sahası yay çevresine koşusunu yapıyor.

Galatasaray oyuncuları rakip ceza sahası içinde 47 kez aksiyon içinde bulunmuş. Galatasaray oyuncularının rakip ceza sahası içine yaptığı koşular hücum zenginliğini de ortaya çıkardı. Galatasaray orta saha oyuncularının rakip ceza sahasındaki aksiyon sayılarını incelersek ; Falcao 12,Feghouli 9,Taylan 6,Ömer 7 aksiyon gerçekleştirmiş.

Falcao rakip stoperi kendine çekerek koşusunu yaparken Ömer Bayram ise savunma arkasına yaptığı koşuyu sürdürüyor. Falcao’nun bu koşusu Ömer Bayram’a boş alan açıyor.

Taylan bu pozisyonda rakip stoperi çekerek Ömer Bayram’a boş alan yaratıyor.

Daha sonra ise Marcao’nun savunma arkasına attığı pasla Ömer Bayram gol pozisyonuna giriyor.

Ömer Bayram merkeze yaklaşarak koşusunu yapıyor. Nagatomo çizgiye koşusunu gerçekleştiriyor ve Nazım Sangare’yi üstüne çekiyor.

Falcao ise yalancı koşusuyla rakip stoperi ekarte ediyor ve savunma arkasına koşusunu yaparak topla buluşuyor.

Falcao yalancı koşularını atılan 2.golde de gerçekleştirdi ve kalitesini gösterdi.

Falcao ilk önce öne koşusunu gösteriyor.Daha sonra ise yaptığı koşuyla topu markajsız şekilde ağlarla buluşturuyor.

Bir başka konuya değinmek gerekirse Galatasaray orta saha oyuncularının dribbling yaparak oyuncu eksiltmeleri Galatasaray hücumuna zenginlik ve hareketlilik katıyor. Özellikle Ömer Bayram’ın bu konuda yaptığı katkılar onu değerli bir orta saha oyuncusuna dönüştürdü.

Bu pozisyonda Ömer Bayram rakibini eksilterek Seri’ye pasını aktarıyor.

Daha sonra ise Seri, Taylan’ın savunma arkasına yaptığı koşusunu güzel pasla ödüllendirerek asistini yapıyor.

Taylan Antalyalı

Taylan Antalyalı’ya ekstra değinmek istedim. Taylan’ın rolü daha çok Falcao’ya yakın oynayarak rakip blokları arasına sızmak ve pas alternatifi oluşturmaktı. Bu görevini tam anlamıyla yerine getirdi. Taylan, Galatasaray oyuncuları savunmadan topu çıkartırken yaptığı doğru koşularla pas alternatifi oluşturdu.

Örneğin bu pozisyonda Feghouli savunma arkasına koşu denemesinde bulunmuştu fakat savunma oyuncusunun markajı altındayken Mariano topu Feghouli’ye aktaramamıştı. Mariano rakip kanat oyuncusunun baskısı altındayken Taylan yaptığı koşuyla takımını 2.bölgeye taşıyor. Taylan’ın bu koşusu olmasaydı geçen maçlarda da gördüğümüz gibi muhtemelen Lemina veya Muslera’ya oynanan bir pas izleyecektik.

Taylan Antalyalı maçın bazı anlarında farklı roller için ince detaylar verdi.

İlk önce Antalyaspor’un kontraatağında rakip oyuncudan topu kapıyor.

Daha sonra ise klas dönüşüyle iki Antalyaspor’lu oyuncuyu oyundan düşürüyor.

Yaptığı kısa dribbling sonrası ise güzel ara pasıyla Feghouli’yi gol pozisyonuna sokuyor.

Taylan bu performansını ve maç içinde yaptığı doğru şeyleri sürekli hale getirebilirse Galatasaray’a çok şey katabilir. Özellikle dikkatimi çeken bu pozisyondaki becerileriyle merkez orta saha oynayabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Fatih Terim mutlaka deneyecektir. Tabiki formayı almak Taylan’ın gösterdiği performansa bağlı. Merkez orta saha rotasyonuna girebilirse Galatasaray’a o bölgede kadro derinliği sağlayabilir. Forvet arkasında ise sezonun geri kalanında sık sık göreceğimizi düşünüyorum.

Sonuç

Galatasaray sezonun ilk yarısına taraftarına umut verdiği bol gollü bir maçla veda etti. Oyuncuların rollerinin oturduğu herkes oyuncunun hareketli olduğu bir Galatasaray vardı sahada. Lemina ile Seri birbirini çok iyi tamamlarken Ömer Bayram ve Taylan’ın hareketliliği Galatasaray’da hücum zenginliğini sağlayan etkenlerden biriydi. Yapılacak transferleri ve Fatih Terim’in ikinci yarıdaki oyuncu tercihlerini merak ediyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş