Analiz | Göztepe 0-1 BB Erzurumspor

Önceki hafta Akhisar’a karşı kazanarak kümede kalma umutlarını arttıran BB Erzurumspor ile kazanarak küme düşme hattından çıkmak ve camia olarak morallenmek isteyen Göztepe karşılaştı. İzmir ekibi evinde Taylan Antalyalı’nın golüne karşılık veremedi ve 1-0 mağlup oldu. Bu sonuçla BB Erzurumspor 16. sıraya çıkarak Göztepe’yi altına aldı ve İzmir ekibini iyice ateşin içine çekti.

Ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyonlara baktığımızda Göztepe’nin savunmanın önünde Celso Borges’i tek pivot olarak kullanıp Castro’yu rakip kaleye daha yakın kullandığını görüyoruz. İlerideki hücumcuların bu kadar birbirlerine yakın oynamalarının sebebi ise rakip savunmayı daralmaya zorlayarak kenarlardan bindiren beklere alan açmak ve açılan ortalarda da ceza sahasına kalabalık girmekti. Bu sayede ilk yarıda birkaç kez Serdar Gürler’i rakip bek ile de 1v1 bırakıp onun dripling yaparak çizgiye inmesini ve tehlike yaratmasını sağladılar.

BB Erzurum tarafında ise sahanın sol kısmına doğru kümelenen bir ortalama pozisyon haritası görüyoruz. Ki bunu yaparak Göztepe’nin asli pozisyonu bek olmayan Poko üzerinde baskı kurmayı amaçladıklarını söyleyebiliriz. Göztepe’nin aksine Erzurum ekibi Taylan Antalyalı ve İbrahim Akdağ’ı çift pivot olarak kullandılar maçın çoğu bölümünde. Bu ikiliden rakip kaleye yaklaşmak için izni olan isim ise Taylan’dı, nitekim golün sahibi de kendisi.

Göztepe oyun kurma problemi

Erzurumspor pozisyonel durumlar dışında ön alanda baskı yapmayı tercih etmedi ve rakibi ikinci bölgede karşıladı. Göztepe özellikle ilk yarıda rakip yarı sahaya sağlıklı bir şekilde pas üzerinden yerleşmekte sıkıntı yaşadı. Bunun en önemli temel sebebi ise sahadaki oldukça statik duran yapılarıydı. Oyuncular genellikle rakip savunma ve orta saha hattı arasında kümelendi ve bu yüzden rakibi merkezden delmek çok zor hale geldi. Bu gibi durumlarda ya kenarlardaki beklerine vererek farklı bir açıdan pas opsiyonu aradı Göztepe veya hiç uzatmadan uzun bir top yolladılar ileriye.

İkinci yarıda Erzurumspor’un merkez orta sahalarının da sıklıkla derinde kalması sayesinde çok daha rahat bir şekilde rakip yarı sahaya ilerledi Göztepe. Bunda muhtemelen Tamer Tuna’nın devre arasında oyuncularının uyarmış olmasının da etkisi vardır. Çünkü sürekli olarak 1 veya 2 oyuncunun rakip orta sahası ve hücumcularının arasına gelerek opsiyon olduğunu gördük ikinci yarıda.

Erzurumspor planı

Erzurumspor maçın ilk dakikalarından itibaren ikinci topları kazanmak için büyük efor harcadı. Kazanamadıkları toplara ise hiç vakit kaybetmeden basarak rakibi top kaybına veya geriye bir pas vermeye zorlayarak geçişlerde problem yaşamadılar. İkinci yarıda bu açıdan biraz daha az efor sarf ettiklerini söylemek mümkün olsa da temelde ikinci topları kazanmak üzerine bir planla maça başladılar.

Rakip sahaya yerleşip topu tutmak gibi bir düşünceden ziyade kenar ortalarıyla atak sonlandırmaya çabaladı BB Erzurumspor. Bunun içinde sıklıkla kenarlarda rakibe sayısal üstünlük kurmaya çalıştılar ama Göztepe maç boyunca rakibi kendi sahasında sete oturmuş bir şekilde karşılamakta sıkıntı çekmedi.

Erzurumspor’un rakibi en çok tehdit ettiği pozisyonlar genellikle ikinci topları kazandıktan sonra rakip sahaya hızlı bir şekilde gelerek yarattıkları pozisyonlar oldu. Müsait bir pas olmasına rağmen Obertan kendisi vurmayı tercih ediyor bu pozisyonda.

Erzurumspor’un bulduğu gol de kazandıkları bir ikinci topun sonucunda gelişti aslına bakılırsa. Burada ikinci topu kazanıyorlar, Obertan merkezdeki boş alanı seziyor ve hemen oraya hareketlenip topu aldıktan sonra oyunun yönünü değiştirip topu Emrah’a aktarıyor. Devamında da Emrah’ın ortaladığı pozisyonda Taylan Antalyalı golü buluyor.

Göztepe kenar organizasyonları

Göztepe’de Erzurumspor gibi kenarları kullanarak hücum etmeye çabaladı ama Erzurumspor gibi sayısal olarak orada çoğalmaya çabalamak yerine kenardaki oyuncuyu savunmacısıyla izole bir halde bırakmaya çabaladılar. Özellikle sol tarafta Eduok sık sık Serdar’ı bekiyle 1v1 halde bıraktı ve Göztepe’nin ilk yarıda etkili olduğu pozisyonlarda genelde Serdar’ın birebirleri üzerinden gerçekleşti.

Ayrıca ön alan oyuncularını dar bir şekilde kullanarak rakip savunma oyuncularını daralmaya zorladılar. Erzurumspor bu oyunculara gelebilecek paslara müdahale edebilecek şekilde konumlandılar genellikle. Ama pozisyonun devamında yine Eduok’un savunmadaki aksaklığının da yardımıyla Goufrann tek pasta bindiren bekinin önüne gönderiyor topu ve tehlikeli bir kafa vuruşuyla sonlanıyor pozisyon.

Genel istatistikler

İki takımın da genel itibari ile istatistiklerine baktığımızda büyük farklar göremiyoruz. Göztepe toplamda kenarlardan 69 denemede 11 başarı sağlarken Erzurumspor 59 aksiyon denemesinde 7 başarı sağlamış. Asıl çarpıcı olan ise iki takımında merkezi ne kadar verimsiz kullandığı ve sadece kenarları kullanarak tehlike yaratmaya çalışmış olması. Kendi fikrime göre bu da maçların tahmin edilebilir olmasına ve geriye düşen takımın rakibini şaşırtamamasına sebep veriyor. İki takım arasındaki en büyük fark ise anahtar paslarda göze çarpıyor. Göztepe takım olarak 8 denemede 7 başarılı anahtar pas atarken BB Erzurumspor 7 denemede 3 isabete ulaşmış durumda.

Son söz

BB Erzurumspor iki hafta üst üste kazanarak puanını 28’e çıkarttı ve Göztepe’nin önüne geçip Bursaspor ile puan farkını 1’e indirdi. Hamza Hamzaoğlu geldikten sonra tek farkla kaybettikleri 3 maçın ardından bu 2 galibiyet onlara büyük bir moral verdi.

Göztepe cephesinde ise sene başından beri değişen hocalardan sonra geçen sezondan tanıdıkları ve başarılı olacağına inandıkları Tamer Tuna’yı takımın başına getirmişlerdi. İlk iki maçından beraberlikle ayrıldıktan sonra dört maç üst üste kaybettiler. Özellikle bu maça inanılmaz bir tribün desteğiyle başlamalarına rağmen yenik kapatılan bir ilk yarı ve iyi oynanmış olmasına rağmen istenen golün bir türlü gelmediği bir ikinci yarıdan sonra maçın sonlarına doğru tribünlerden de tepkiler yükselmeye başlamıştı. Ligin son haftalarına girilirken benim kendi fikrime göre Bursaspor ile birlikte en kötü form grafiğine sahip takımdı Göztepe ve bu hafta da kaybederek bu kötü gidişi devam ettirdiler. Son haftalarda neler olacak, kimler düşüp kimler ligde kalacak hep beraber göreceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş