Analiz | İngiltere 6-1 Panama

İngiltere son dakikalarda kazandığı Tunus maçından sonra Panama ile karşılaştı. İlk yarıda erken goller bulan İngiltere için beklenildiği gibi kolay geçen maç oldu. İngiltere adına kaptan Harry Kane hattrick yaparken iki gol Stones’tan bir gol de Lingard’dan geldi. Lingard Tunus maçında kaçırdıklarının acısını güzel bir golle çıkarmış oldu.

Ortalama Pozisyonlar ve Kadro

Gareth Southgate kadro tercihinde sadece sakat Dele Alli yerine Ruben Loftus-Cheek ile sahaya çıktı. Tunus maçında sol iç Alli sağ iç Lingard oynarken Alli’nin sakatlığı sonrası Lingard sol iç Loftus-Cheek sağ içte oynadı. Kanat-beklerin ise bu maçta Tunus maçına oranla daha geride olup savunma üçlüsü daha ileri çıktı. Bunun yanında Southgate oyun anlayışında bir değişiklik yapmadı. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere kanat-beklerin daha geride konumlanması İngiltere’nin etkili olduğu kenar oyunlarında sıkıntı yaşamasına sebep oldu.

Hücum ve Hücum Yönleri

Turnuvada gelen goller çoğunlukla duran top ve penaltıdan geldi. Tunus maçında da gördüğümüz gibi İngiltere duran toplarda etkili bir oyun sergiliyor. Bu maçta da duran top organizasyonlarından iki gol attılar. Ayrıca takımın penaltıcısı olan Kane de iki golü penaltıdan buldu.

Yukarıdaki görsel takımların hücum yönlerini gösteriyor. Görsele de baktığımız zaman İngiltere’nin akan oyunda yetersizliğini ve özellikle Trippier’in kanadından yaptığı ataklarda yetersiz kaldığını görüyoruz. Bunun sebebi yukarıda bahsettiğim gibi İngiltere kanat-beklerinin geride konumlanması ve Trippier’in akan oyunda en büyük yardımcısı Lingard’ın Alli’nin sakatlığından dolayı sol içte yer oynaması.

Paslar

Turnuva öncesinde akıcı pas oyunu oynamak istediğini söyleyen Southgate bu istediğini Panama maçıyla gerçekleştirmiş gözüküyor. İngiltere’nin yaptığı 611 pasın 573’ü isabetli ve isabet oranı %94. Bunun yanında Panama’nın da %90 pas yüzdesiyle oynadığını görüyoruz. Bunun sebebini  ise İngiltere’nin top rakibe geçtikten sonra press yapmayıp kompakt bir 5-3-2 dizilişiyle savunma yaptığını söyleyebiliriz.

Akıcı pas oyununun yanında oyunu birinci bölgeden kurmak istediğini söyleyen Southgate bu isteği uğruna Walker’ı sağ stoper oynatıyor ve hem hazırlık maçlarında hem de gruplarındaki ilk iki maçta bundan fazlasıyla verim alıyor. Stones ve Walker bu maçta da İngiltere’nin birbiri ile en çok pas yapan oyuncuları oldu.

Sonuç

İlk gol gelene kadar İngiltere savunmasının açıklar verdi. Panama’nın ayaklarının yeteneksiz olmasından dolayı sıkıntı yaşamayan İngiltere turnuvanın devamında bu sorununu aşmazsa ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

Tunus maçında hücumda oyunu açma ve rakip savunmayı bozma konusunda yetersiz kalan Kane, Sterling ve Lingard üçlüsü bu maçta bu sorunlarını çözmüş gibi görünüyorlar. Etkili bir oyun ortaya koydular. Lingard’ın attığı golde gol öncesi Lingard ve Sterling işbirliğini gördük.

İki tane kolay rakibe karşı oynayan İngiltere turnuvanın en formda takımlarından biri ve en az onlar kadar formda olan gruplarındaki son maçını Belçika ile yapacaklar. En ciddi sınavlarına da Belçika karşısında çıkacaklar. Savunmada verdiği açıkları ve etkili olduğu kenar hücumu sorununu çözerse turnuvanın başında çok şans verilmeyen İngiltere’nin sürpriz yapması kaçınılmaz olur.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş