Analiz | Juventus 3-0 Atletico Madrid

UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu rövanş karşılaşmasında Juventus ilk maçta İspanya’da 2-0 kaybettiği Atletico Madrid karşısında Torino’da sahadan 3-0’lık skorla galip ayrıldı ve adını çeyrek finale yazdırdı. Cristiano Ronaldo yaptığı hat-trick ile maça damgasını vurdu.

Ortalama pozisyonlar

Juventus 3-4-3 dizilişiyle sahaya çıkarken Atletico Madrid’i ise 4-4-2 dizilişi ile sahada gördük. Juventus’un hücum bekleri özellikle Spinazzola sık sık takımının hücumlarına katıldı. Rakibini kendi sahasına hapsetmek isteyen ev sahibi ekip savunma çizgisini orta sahaya kadar yaklaştırdı. Orta saha oyuncularının da yüksek enerjisi sayesinde baskısını arttıran Juventus, Atletico Madrid’i sahasına itmeyi başardı. Maçın ilerleyen bölümlerinde Spinazzola-Dybala değişikliği ile hücum yaratıcılığını arttırmayı hedefleyen Allegri son olarak ise Mandzukic-Kean değişikliğiyle hücuma taze bir kan getirmek istedi. Atletico Madrid ise savunma disiplinini koruyarak rakibine pozisyon vermemeye çalıştı. Simeone’nin yaptığı Correa ve Vitolo hamleleri de Atletico Madrid hücum etkinliğini arttırmaya yetmedi.

Genel maç istatistikleri


Genel Maç istatistiklerine baktığımızda maç boyu topa daha fazla sahip olan Juventus’un çektiği 11 şutun 8’inin ceza sahası içinden olması aslında yazımın ilerleyen bölümlerinde açıklayacağım Juventus’un hücum planını birebir yansıttığını ve bu planda da başarılı olduğunu gösteriyor. Rakibi Atletico Madrid’in ise ceza sahasına sadece 6 kez girebildiğini ve 1 şut çekebildiğini görüyoruz. Topla oynama sürekliliği istatistiklerine baktığımızda ise Atletico Madrid’in maç boyu ortalama 10 saniye ile oynamış olması Juventus’un baskısını kıramadığını gösteriyor. Maçın bazı bölümlerinde topa sahip olma süresini arttırarak rakip sahaya yerleşen ve kısa paslarla rakibinin baskısını kıran bir Atletico Madrid görsek de bu bölümlerin sayısının az olması Atletico Madrid’in maçta varlık göstermesine engel oldu. Maç boyunca Juventus’un 4 gol pozisyonuna karşın seyircisini heyecanlandıran gol pozisyonlarına da giremeyen deplasman takımı sahada silik bir görüntü verdi.

İkili Mücadele istatistiklerine baktığımızda ise serbest topları kazanma istatistikleri bu maç özelinde bence en önemli istatistiklerin başında geliyor. Kazandığı toplam 79 serbest topun 34’ünü rakip yarı sahada kazanan ev sahibi ekip böylece hücum sürekliliğini sağlamış oldu. Top kazanma sayılarında neredeyse eşit gözüken iki takım istatistikleri yanıltıcı olabiliyor. Daha doğru ve açıklayıcı bir şekilde bu istatistiği değerlendirmek için topların kazanıldığı bölgelere odaklanmak gerekiyor.

Juventus’un 2.bölgede kazandığı topların fazlalığı yüksek enerjili baskılarının ve bu baskılarda ne kadar doğru pozisyon aldığının bir göstergesi. Atletico Madrid’in ise neredeyse kazandığı topların 3’te 2’sinin 1.bölgede olması ve bu topların da çoğunu kaybetmesi rakibinin oyununu kabul etmesini zorunlu hale getirdi.

Atletico Madrid’in yaptığı 90 top kaybının 29’unun kendi yarı alanında olması da söylediklerimi destekler nitelikte.

Juventus hücum planı


Atak tercih yönlerine ve yapılan orta sayılarına baktığımızda Juventus’un hücumunu kanatlarından gerçekleştirdiğini ve yaptığı 29 orta ile ana hücum planının bu olduğunu söyleyebiliriz.

Pjanic oyunu geniş alana taşıyıp pasını Spinazzola’ya veriyor.

Spinazzola ceza sahasına yaklaştığında ise ceza sahasında 5 Juventus’lu futbolcu olduğunu görüyoruz.

Bu sefer Cancelo’nun ortası ile gol bulmak isteyen Juventus yine ceza sahasındaki etkin bölgede rakip savunmayla neredeyse eşit sayıda.

Ronaldo’nun attığı ilk golde Bernardeschi’nin ortasında Mandzukic ve Ronaldo’nun savunma oyuncuları ile bire bir kaldığını görüyoruz. Doğru pozisyon alma ve doğru koşuların önemi bir kez daha görülüyor.


Juventus’un attığı ikinci golde ise sağ kanattan yapılan ortada ceza sahasındaki Juventus’lu oyuncuların belli bir bölgede kümeleşmesi ve rakip savunmadan bir kişi fazla olması önemli bir detay olarak göze çarpıyor.

Sonuç

Juventus’un sık sık denediği kanat ortalarına ceza sahasına çok oyuncuyla yapılan koşularla destek vererek gol fırsatları aradığını söyleyebiliriz. Ayrıca Juventus, Atletico Madrid oyuncularını dönen toplardaki yaptığı agresif baskıyla top kaybına zorlayarak hücum sürekliliğini sağladı. Böylece rakip yarı alanına yerleşen Juventus, Cristiano Ronaldo gibi bitiricilik konusunda dünya markası haline gelen bir oyuncuya da sahip olunca hakettiği bir şekilde turu 3-0’lık sonuçla almayı bildi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş