Analiz | Kayserispor 0-3 Galatasaray

Galatasaray, Spor Toto Süper lig’in 12. haftasında Kayserispor deplasmanından 3-0’lık galibiyetle döndü. Sakatlıklar ve cezalar nedeniyle kadro kurmada iyice sıkıntıya giren Galatasaray bu galibiyetle milli araya rahat bir nefes alarak girdi ve puanını 23’e çıkarttı.

Kayserispor ise evinde aldığı bu yenilgiyle 12 puanda kaldı ve kendini averajla 15.sırada buldu. Tiago Lopez’in 83. dakikada 2.sarıdan gördüğü kırmızı kart nedeniyle Kayserispor maçı 10 kişi tamamladı.

Goller; 18’ ve 74’ Onyekuru, 88’ Ömer Bayram’dan geldi.

Ortalama pozisyonlar

Galatasaray maça sakat ve cezalı oyuncularının yokluğunda 3-5-2 sistemi ile başladı. Ozan Kabak-Maicon-Serdar Aziz 3’lüsünün önünde Ömer Bayram-Selçuk-Belhanda-Feghouli-Mariano oynadı. İleri uçta ise Onyekuru ve Sinan Gümüş vardı. Defans geçişlerinde kanatların savunmayı 5’lemesi sayesinde de Kayserispor’a neredeyse pozisyon vermeden maç tamamlandı.

Şut sayıları ve topa sahip olma oranları

Şut sayılarının iki takımın da 11 ile aynı olduğunu görüyoruz. Galatasaray’ın attığı 11 şutun 6’sı kaleyi bulmuş, Kayserispor’da ise bu sayı 11’de 3 olmuş. Şutların kaleye uzaklık ortalamalarında Kayserispor’un 24.9 m. ile uzaktan denemeler yapmış olduğunu görüyoruz ki attıkları 11 şutun sadece 3’ü ceza sahasından. Galatasaray’da ise mesafe ortalaması 17.3 m. ve 11 şutun 6’sı ceza sahası içerisinden atılmış, bunların da 6’sı kaleyi bulmuş.

Galatasaray Yeni Malatyaspor deplasmanında da 11 şut atmıştı ancak bunların sadece 1’i kaleyi bulmuştu.

Topa sahip olma oranında ise Kayserispor %53’e %47 ile üstün durumda. Galatasaray, ligte oynadığı 12 maçta 4-0 yenildiği Trabzonspor maçından bu yana ilk defa topa sahip olma oranında rakibinden daha gerideydi.

Ceza sahasına giriş sayıları Kayserispor’un 9, Galatasaray’ın ise 14.

Rakip 3. bölgeye giriş sayıları Kayserispor’un 29, Galatasaray’ın ise 28, neredeyse aynı.

3’lü Savunma

Galatasaray maça 3-5-2 ile başladı ancak bu sisteme Schalke 04 maçlarındaki gibi yabancı davranmadı bu sefer. Maçtan önce kadro yapısı nedeniyle belli ki Fatih Terim bu sistemle başlayacağını netleştirmiş ve hazırlığını ona göre yaptırmıştı. Stoper 3’lüsü bu sefer ideal kişilerden oluşuyordu. 3’lü savunma oynayan Sao Paulo’dan bu sisteme alışık gelen Maicon, ideal yeri olan 3’lü savunmanın ortasında yer aldı. Rakibin hızlı kanadının karşısında Ozan ve 3’lünün diğer tarafında da Serdar Aziz. Maicon’un savunmadaki ağırlığını Ozan ve Serdar hızlarıyla örttüler bu sefer.

3 oyuncunun da Instat Index değerlerinin yaklaşık aynı olduğunu görüyoruz. Yalnız Ozan Kabak daha fazla 2’li mücadeleye girmiş durumda. Tackle yani yerde müdahale sayısı da yine diğerlerinin iki katı. Burada tabi Ozan’ın karşısında Kayserispor’un en etkili ismi olan Bilal’in oynadığını, mücadele sayısının bu nedenle çok olduğunu söyleyelim.

Pas haritasından da bu 3 oyuncunun etkili olduğu görülüyor. Maicon’un bu sistemle oynadıkça pas isabet oranını arttıracağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Atak yönleri ve pas haritası

 

Galatasaray soldan 15 kere atak başlatmış ancak sağdan tam 33 denemesi var.

Kayserispor’un ise sol kanadını daha fazla ve efektif kullanmış olduğunu görüyoruz. Burada tabi Bilal’in etkisi büyük. Ozan’ın yukarıda gördüğümüz ikili mücadele sayısının Maicon ve Serdar’a göre fazla olmasının da sebebi Kayserispor’un Bilal üzerinden oynamaya çalışması oldu.

Pas haritasından da yine Kayserispor’un Atila Turan-Bilal bağlantısını görebiliyoruz sol kanatta.

Fakat, Bilal bir türlü Ozan’a karşı ikili mücadelelerde galip gelemeyince Kayserispor’un da adeta hücumu kilitlenmiş oldu. Bir ara Bilal kanat değiştirince Ozan da kanat değiştirdi ancak yeniden eski yerlerine gelmeleri çok kısa sürdü.

Maçın özetini Galatasaray’ın Mariano ve Ömer Bayram’ın etkili futbolu üzerinden açıklayabiliriz. Bu ikiliye Feghouli ve Belhanda da pozitif futboluyla dahil olunca Galatasaray maçı rahat götürdü diyebiliriz.

Galatasaray’ın ilk golde sağ kanada 3-5-2’nin avantajıyla 4 kişi, hatta Selçuk’la birlikte 5 kişiyle kalabalıklaştığını görüyoruz.  Bu sayı Kayserispor adam markajında Feghouli’nin arkada açık alan bulmasını sağlıyor ve Mariano da o boşluğu çok iyi görüyor. Burada tabi Feghouli’nin bireysel becerisi golu getiren en önemli etken oldu.

Buna benzer bir pozisyonu daha inceleyelim;

Feghouli topu sağda Mariano’ya atarak oyunu açıyor. O sırada Feghouli’nin arkasındaki isim ise Ömer Bayram.

Mariano, Belhanda ile paslaşarak öne doğru atağını yapıyor, Ömer de tam karşıya gelmiş bile ve top istiyor. Pozisyonun devamında Ömer gol pozisyonuna giriyor ve değerlendiremiyor.

Şimdi de son gole bakalım;

Belhanda, karşısındaki iki oyuncunun markajından sıyrıldı ve topu geriye çekerek kendine pas imkanı yarattı. Ardından sağ açıkta kendini gösteren Mariano’ya topu yolladı.

Burada Kayserispor’un 6 isminin kanatları nasıl unutmuş olduğunu ibretle izleyebiliriz. Çok ilginç bir diziliş açıkçası. Kayserispor beklerinin bu dizilişi yapmasındaki bir neden de kuşkusuz hem Onyekuru hem de Sinan’ın forvet bölgesinde olması.

Mariano orta pozisyonuna geldiğinde Ömer Bayram’ın olduğu yeri görüyoruz. Bu gol maçın özeti niteliğinde açıkçası.

 

3-5-2 ’nin defans anlamında riskleri çok; kanatların çok aktif olması gerekiyor, takımın kompakt oynayabilmesi ve defans geçişlerinde 5’li defansa hızlı dönülmesi gerekiyor. Hücum geçişlerinde ise kanatlarla birlikte kalabalık olunmasını sağlıyor ki Galatasaray bu maçta uygulamayı iyi yaparak sistemin ekmeğini yedi açıkçası.

Kayserispor ise erken yedikleri gol ile birlikte Galatasaray’ın oyunu istediği gibi yönlendirmesine engel olamadı. Zaten genelde gol yollarında sıkıntılı olan Kayserispor, bu maç da gol pozisyonuna neredeyse hiç giremedi. Umut ileride çok etkisizdi. Özellikle hava toplarında sezon ortalamalarının çok altında olmaları topu ileride tutamamalarına neden oldu. Oysa Umut’un indireceği toplarla Galatasaray 3’lü savunmasının arkasına sarkmaya çalışabilirlerdi. Ertuğrul Sağlam hiç bu planı denemedi açıkçası. Takım da pek bir şey üretemedi.

 

Son söz

Galatasaray, Rodrigues, Nagatomo, Ndiaye, Fernando, Donk, Emre Akbaba, Eren ve Fatih Terim’in yokluğunda çok kritik bir galibiyet elde etmiş oldu. Milli aradan sonra sakatlardan özellikle Fernando ve Nagatomo’nun dönüşleri ciddi bir moral getirebilir takıma. Geçen sezon bir dönem sakatlık nedeniyle 7-8 hafta oynayamayan Fernando’yu iple çekmiş, onun gelişiyle ciddi bir ivme yakalamıştı Galatasaray. Bu sefer tabi kadro çok daha ciddi anlamda sıkıntılı ancak Feghouli’nin bu performansını devam ettirmesi kadroya ciddi bir +1 daha yazacaktır.

Maçın sonunda Galatasaray 2000 doğumlular jenerasyonundan (bu yazıda detaylı değinmiştim bu arkadaşlara; http://www.futbolakademi.net/2018/11/analiz-yeni-malatyaspor-2-0-galatasaray.html ) Ozan Kabak ve Yunus Akgün sahadaydı. 1998 doğumlu Celil Yüksel ve 1995 doğumlu İsmail Çipe de ilk defa resmi bir maçta oynamış oldular. Bu da ne olursa olsun saygı duyulması gereken, çok değerli bir hamle; zira Galatasaray’ın bolca verimsiz oyunculardan kurulu 40 kişilik kadroları da hala hafızalarımızda.

Kayserispor cephesinde ise işlerin pek parlak gittiğini söyleyemeyiz. 12 maçta sadece 10 gol atmış durumdalar. Özellikle gol yollarında pek planları yok gibi oynuyorlar ve Umut ile kanat oyuncularının bağlantısı yok. Ciddi bir silkelenme içine girmezlerse onları ligte sıkıntılı günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş