Analiz | Konyaspor 0-2 Yeni Malatyaspor

Serkan Kırıntılı’nın daha ilk dakika içerisinde gördüğü kırmızı kart ile Türkiye futbol tarihine geçen müsabakada neredeyse bütün maçı 10 kişi ve sadece 2 oyuncu değişikliği hakkıyla oynayan Konyaspor kendi sahasında özellikle ilk yarıda üstün oynamasına rağmen sahadan 0-2 mağlup ayrıldı.

Ortalama pozisyonlar

Konyaspor, 1 kişi eksik olmasına rağmen orta saha ve savunma hattındaki oyun anlayışını 11 kişi oynuyormuş gibi kurarken sadece forvette 1 kişi eksik oynamayı tercih etti. Özellikle Jevtovic’in sağ iç orta saha oynamasına rağmen takımı hücuma çıktığında sağ bek gibi pozisyon alıp Ömer Ali’nin açık gibi lieri gitmesini ve bu sayede Shengalia’nın da forveti ikileyebilmesini sağladı. Bu gibi durumlarda Malatyaspor’un kanat oyuncuları savunmaya dönmek zorunda kaldılar.

Malatyaspor ise eksik olan rakibine karşı oyunu gemiş alana yaymayı tercih etti. Kanat oyuncuları, takım hücumdayken çizgilere kadar açıldılar ve Konyaspor’un etkili olarak yaptığı dar alan savunmasını açmaya zorladılar. Malatyaspor’un etkili olan atakları da bu gibi durumlardan geldi.

Konyaspor, özellikle ilk yarıda topa hakim oldu ve bunda Malatyaspor’un topu rakibine verip hızlı ve ters ayak olan kanat oyuncuları üzerinden kontraatak oynamaya çalışması etkili oldu. Doğru söylemek gerekirse, eksik rakibine karşı bile hiçbir taktik hamle yapmayan ve sadece uzun toplarla hızlı hücum düşünen Malatyaspor için çok şanslı ve ekstra bir galibiyet oldu.

Konyaspor, ilk yarıda ve maç genelinde topa daha çok sahip olsa da Malatyaspor, 3. bölge ve ceza sahasına giriş sayılarında 1 kişi eksik rakibinden daha etkili oldu. Bu noktada Malatyaspor’un direkt oyunu göze çarparken yaptıkları hücumların neredeyse yarısı 10 saniyenin altında kalmış.

Konyaspor eksik olmasına rağmen oyun disiplininden kopmnayarak rakibinden daha çok hücum geliştirip, topa daha çok sahip ve daha çok isabetli pas yaptı. Malatyaspor ise topu rakibine verip diirek oynayamayı tercih etti ve istatistiklere de yansıdığı üzere 15 kere kontra atak denedi.

Diğer tarafta ise Konyaspor, set oyunlarla rakibine karşı etkili olmaya çalıştı; 1 kişi eksik olmasına rağmen Malatyaspor’dan daha fazla 3. bölge pası yaptılar. Konyaspor’un isabetli pas sayısının, Malatyaspor’un toplam pas deneme sayısından daha fazla olması ise Konyaspor’un 1 kişi eksik olmasına rağmen topu tutarak pasif savunma yapmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Öne çıkan taktik değerlendirmeler

Konyaspor, en etkili olduğu savunma sistemi olan 4 savunma ve 4 orta saha düzeniyle alan daraltarak rakibini kanatlara yönlenmeye mecbur bıraktı. Malatyaspor tarafında ise tek oyun planını topu kanatlardaki hızlı ve ters ayak olan oyunculara en çabuk şekilde iletmek vardı. Bu sebepten ötürü 1 kişi eksik rakibinin tek kişi olan forvet hattına bile 2 stoper ve 2 defansif orta sahayla 4 kişilik markaj uyguladılar. Önceden de belirttiğim gibi Malatyaspor teknik ekibi maçı kazanmak için değil kaybetmemek için çaba sarfetti.

Merkez orta sahaların savunmanın önünde kalması, Jahovic’in stoperlerin arasında kaybolması ile Malatyaspor, merkezden hiç gelemedi. Pas haritasında da görüldüğü üzere merkezdeki 4 oyuncu pas istasyonu olmasına, Konyaspor’un kompakt alan savunması izin vermedi. Robin Yalçın, zaman zaman ileri çıksa da Acquah’ın hücuma neredeyse hiç destek vememesi Malatyaspor’un bütün oyun planını rakibi durdurup özel oyuncularıyla geniş alanda etkili olmak üzerine kurulu olduğunu net bir şekilde gösterdi.

Malatyaspor, savunmada ise 4-4-1-1 dizilimiyle Donald ve Jahovic’in rakibin geriden oyun kurması sırasında baskı yaparak ani hücumlar oluşturmaya çalıştı. Konyaspor’un topa hakim olup rakibine ciddi bir üstünlük kurduğu sürede ise Donald, Robin ve Acquah arasına girerek rakibin 2 blok arasına kaçmasına mani olmaya çalıştı.

Konyaspor, genel görüntü olarak hücum ve savunmada 4-4-1 dizilimini değiştirmediği gibi gözükse de özellikle Jevtovic’in hücumda sağ bek gibi konuşlanması sonucu Ömer Ali’nin kanatta ileri çıkmasına sebep olurken ve asimetrik bir görünme sahip oldular. Sol tarafta ise Jonsson ve Milosevic ileri çıkan Skubic’in savunma kademesine girdiler. Konyaspor, topsuz oyundaki hareketleri sayesinde Malatyaspor’un savunma düzenini rahatlıkla bozabildi. Jevtovic’in geri düşmesine Donald’ın öne çıkmasıyla cevap gelirken, Shengalia içeri kat edince Sakıp, ona kaydı ve kanatta Fofana ile Ömer Ali birebir kaldılar. Savunma disiplini düşük olan Fofana ise rakibini bu pozisyonlarda takip edemedi.

Malatyaspor’un en etkili silahı olan direk oyun ve topu kanadını hızlı değiştirme, eksik olan rakibi karşısında özellikle 2. devrede daha etkili olmaya başladı. Konyaspor, merkez savunmasında alanı daralatarak sayı üstünlüğü sağlasa da oyunu geniş alana yaymaya çalışan ve uzun toplar oynayan rakibinin hızlı hücumlarında 1 kişi eksik olmasından dolayı yerleşim sorunları yaşadı. Eğer Konyaspor, 11 kişi olsaydı bu pozisyonda 4-1-4-1 ya da 4-4-1-1 savunma dizilimiyle merkez orta sahasını yayabilecek ve bu nedenle de kanat oyuncuları daha derine inebilecekti. Malatyaspor, maç boyunca 1 kişi fazla oynamanın verdiği avantajı kullanamadı.

InStat Index maçın adamı

İstatistiki olarak neredeyse mükemmel maç çıkaran Robin Yalçın, gol de attığı maçta 367 InStat Index puanıyla maçın adamı oldu. İlk yarıda 1 savunma müdahelesi başarısız olurken 2. yarıda da 1 hava topunda başarısız oldu ve 65/67 aksiyon başarısının üzerinde 100% pas ve 100% şut isabet başarısı ekledi. Malatyaspor’un direk oyun sisteminde savunma ve hücum geçişlerindeki en kilit oyunculardan birisi olmaya devam ediyor. Hızlı hücumlarda ceza sahası içine yay üzerine yaptığı koşularla hücumu desteklerken aynı zamanda savunmadan top çıkarmaya ve merkezdeki alan savunmasında önemli gayretler gösteriyor. Almanya alt yaş kategorilerinde birçok kez milli olan Robin Yalçın, bu seneki formuyla belki de kariyer sezonunu yaşayabilir.

 

Önümüzdeki maçlar için değerlendirmeler

Konyaspor, bu maçı kaybetmemiş olsa 3 maç üst üste kazanmış ve rakibinin 1 puan üzerinde lig 3. sü olarak Fenerbahçe deplasmanına gidecekti fakat Serkan’ın çok erken gördüğü kırmızı kart sonucu hiç de hak etmedikleri bir mağlubiyet aldılar. Konyaspor, ligde oyun disiplini en yüksek ve topa hakimken amacına en uygun hareket edebilen takımların başında geliyor. Bu sezonki oyuncu kalitesine rağmen göstermiş oldukları performans gayet başarılı ve lig ilerledikçe Avrupa Kupaları’na katılım konusunda iddiaları da devam edecektir.

Malatyaspor’u bu sezon Anadolu Analiz’de 2. kez ağırladık ve bu iki maçta da göze çarpan en önemli eksikleri tamamen oyuncu odaklı sistemleri ve yetersiz savunma hattı oldu. Eğer özel oyuncuları günlerindeyse etkili olma şansları çok yüksek, çünkü şapkadan tavşan çıkartabilecek birçok oyuncuları mevcut, diğer tarafta ise savunma hattında her an hata yapıp takımını zor duruma düşürebilecek savruk oyuncuları da var. Devre arasında yapılacak stoper ve sol bek transferleri Malatyaspor’u geçen sezonki başarılarına yakın bir konuma getirebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş