Analiz | Lazio 1-1 Milan

Cumartesi günü Lazio ve Milan karşı karşıya geldi. Wallece (k.k.) ve Correa’nın attığı gollerle karşılaşma 1-1 sona erdi. Ayrıca Gattuso’nun oyuncu değiştirme hakkını da kullanmadığını burada belirteyim.

Ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman Lazio’nun daha ileride konumlandığını söyleyebiliriz. Lazio’nun 6 oyuncusu rakip sahada topla buluşurken Badelj ise tam merkezde topla buluşmuş ve 3 stoperin ise ileride olduğunu görüyoruz. Buna karşılık olarak Milan’ın daha derinde konumlandığını söyleyebiliriz. Milan’ın derinde konumlanması onların hücumda pasif kalmasına sebep oldu.

Milan’ın toplamda 10 şutu var ve bunlardan 4’ü kaleyi buldu ancak Milan’ın sadece 4 şutu ceza sahası içinden gerçekleşirken bunların da sadece 2 tanesi kaleyi buldu. Yani Milan’ın 10 şutuna bakarak hücumda etkili olduğunu söylemek yanıltıcı olur. Lazio ise 18 şut çekerken bu şutlardan 9 tanesi ceza sahası içinden gerçekleşti. Lazio’nun 6 isabetli şutunun da 5 tanesi ceza içerisinden gerçekleşti.

Milan maç boyunca toplamda sadece 10 kere ceza sahasına girebilirken üçüncü bölgeye ise 24 kere girebildi. Buna karşılık Lazio ise 64 kere üçüncü bölgeye girerken 23 kere de ceza sahasına girdi.

Milan’ın topu üçüncü bölgeye taşımadaki en büyük sorunlarından biri ise birinci ve ikinci bölgede yaptıkları top kayıpları. Özellikle kendi yarı sahasında yaptığı toplam 22 top kaybı Lazio için muhtemel ataklara dönüştü.

Aynı sorunun Lazio için de gerçekleştiğini söylemek mümkün. Lazio kendi yarı sahasından çıkarken toplam 12 top kaybetti.

Her iki takımın kendi yarı sahasındaki top kayıplarının en büyük sebebi ise rakibin uyguladığı üçüncü bölge presi. Her iki takım da maç boyunca oyunu geriden kurmaya çalıştı ancak üçüncü bölge presleri oyun kurmalarına izin vermediği gibi topu da orta ve uzun mesafeli oynamak zorunda kaldılar.

Lazio maç boyunca 28 kere >40 metre pas denerken Milan ise 26 kere >40 metre pas denedi.

Atak girişimleri

Milan’ın derinde konumlanması ve merkezden geçit vermemesi Lazio’nun hücumlarını kanatlar üzerinden gerçekleşmesine neden oldu. Maç boyunca toplamda 23 orta açan Lazio bunların 9 tanesi hedefi buldu. Yukarıdaki atak yönünü gösteren grafiğe baktığımız zaman Lazio ataklarının çoğunlukla sol kanattan ve merkezden gerçekleştiğini görüyoruz.

Bunun yanında Milan hücumda üçlü savunma dizilimiyle sahadayken savunmaya geçerken ise dörtlü savunma dizilimine döndü. Abate’nin geriye gelip Rodriguez’in sol bek pozisyonuna geçti. Milan’ın dörtlü savunmaya geçerken ki pozisyon paylaşımı konusunda sıkıntılar yaşamasından faydalanan Lazio’nun tüm ataklarının kanatlardan orta ve savunma arkasına atılan paslar olduğunu söyleyebiliriz. Lazio maç boyunca toplam 10 tane isabetli anahtar pas atarken bunların yarısı Luis Alberto’dan geldi.

Milan’ın ise nadir gerçekleşen atakları gene Lazio’nun yaptığı hatalardan faydalanarak bek ve stoperin arasına atılan paslarla gerçekleşti. Topla buluşan oyuncu çizgiye inerek yerden ortalarla golü bulmaya çalıştı. Milan’ın bulduğu tek golün de pozisyon başlangıcı gene bu şekilde savunma arkasına atılan top sonrası çizgiden merkeze çevirilen top sonucu gerçekleşti. Gene atak yönü grafiğine baktığımız zaman Milan’ın yapmış olduğu atakların sağ kanattan gerçekleştiğini görüyoruz. Milan’da en çok yapılan pas kombinasyonlarında hep Hakan Çalhanoğlu’nu görüyoruz. Çalhanoğlu takımı geriden oyun kuramadığı zaman sık sık geriye gelerek takımının pas trafiğini sağladı ve takımı geçiş oyunlarında attığı paslarla taşıyan isim oldu. 57 pasın 48’inde isabet sağlayarak Rodriguez’den sonra Milan’da en çok pas isabetli pas yapan oyuncu oldu.

Sonuç

90 dakika boyunca çok kısır bir maç izledik. Milan 90 dakika boyunca derinde konumlanarak kapandı ve bu anlayışını maçın sonuna kadar değiştirmedi. Zaten Gattuso’nun da oyuncu değişikliği hakkını kullanmadığını yazının başında söylemiştim. Milan’ın bu maçtaki oyun anlayışı rakibinin hatalarından faydalanarak kontra atağa çıkmaya çalışmak üzere kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hücum anlamında pek bir varlık gösteremediler ve gene kontra atağa çıktığı hızlı bir hücum sonucu rakibin kendi kalesine attığı golle golü buldular. Bunun yanında savunmadaki alan paylaşımındaki hatalarına ve derinde konumlanmasına rağmen savunma arkasına atılan toplara çözüm bulamazsa bu durum Milan için ilerleyen haftalarda ciddi sorunlara yol açabilir.

Lazio’nun ise kapanan savunmalara karşı çok yetersiz olduğunu bizlere gösteren bir karşılaşma oldu. Merkezden geçit bulamayınca kanatlardan orta yaparak sonuca gitmeye çalıştılar ancak bunun yanında özellikle Luis Alberto’nun attığı kilit paslarla Milan savunmasına zor anlar yaşattılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş