Analiz | Leicester City 1-2 Everton FC

Everton, zorlu Leicester City deplasmanından 3 puan çıkartabildi. Sigurdsson’un harika golüyle üstünlüğü sağlayan Everton, maçın genelinde de etkili oynayan taraftı. 3. bölgeye gitmekte zorlanan Leicester City, iki haftalık galibiyet serisine son verdi. Maçı InStat verileriyle inceleyelim.

Ortalama Pozisyonlarİki takımın da top kayıplarıyla başladığı maçta, Everton 7. dakikada 1-0 öne geçti. Bernard’ın getirdiği topu Schmeichel uzaklaştıramadı ve seken topu Richarlison ağlara gönderdi. Golden sonra Leicester City defanstan çıkarken top kayıpları yaptı. Özellikle Morgan ve Ndidi dikey pas denemelerinde başarısız oldular. Leicester City daha çok kısa paslar kullanarak set hücumları denemek istedi. 3. bölgeye geçiş paslarında başarısız oldular. Everton, Morgan’ın gördüğü kırmızı karttan sonra topa daha çok sahip oldu ancak kısa paslarla ilerlemek yerine, yine hızlı hücumlar ve defans arkasına koşular denediler. Leicester City 10 kişi kaldıktan sonra sadece defans arkasına atılacak toplarla tehlike yaratmaya çalıştı ve başarısız oldu.

ŞutlarLeicester City kısa pas denemelerini maç boyunca yapmaya çalıştı. 2. bölgeden 3. bölgeye geçişlerde doğru pasları veremeyince, 2. bölgeye kadar kısa paslarla gelerek sonrasında uzun toplar denediler. Everton ise maç boyunca daha uzun paslar tercih etti. Doğru pasları vererek kale önüne daha çok geldiler ve daha fazla şut imkanı yaratabildiler.

Topla OynamalarEverton topla en çok oynadığı zaman diliminde bile 45 saniye ve üzerinde topa sahip olamadı. Bunda bir an önce kaleye gitmek istemeleriyle beraber pas opsiyonu olmayı tercih eden bir santrafora sahip olmamaları da geliyor. Rakip yarı sahaya daha çok gelmelerinin kökünde ise, Bernard ve Walcott gibi iki tane hızlı kanat oyuncularına sahip olmaları var.

Pas BağlantılarıEverton’da en çok kendi aralarında pas yapan oyunculara baktığımızda, iki tane hücumcu ve iki tane orta saha oyuncusu görüyoruz. Oyunu rakip sahaya yıkabilmek için bu pas bağlantılarının önemi çok büyük.

Leicester City’de ise bu tablo aslında her şeyi açıklıyor. Kendi aralarında en çok pas yapan oyuncular arasında hücumcu oyuncu yok! Ağırlıklı olarak kanat bekleri ve stoperleri görüyoruz. Bu da hücum varyasyonlarının etkisiz olmasına neden oldu.

Morgan İkili Mücadele!

Morgan kırmızı kartı görene kadar savunma oyununda iyi işler yaptı. Girdiği ikili mücadelelerin çoğunda temiz olmasına rağmen, Richarlison ile girdiği toplamda 12 ikili mücadelenin 7’sini kazandı ama 3 tanesinde faul yaptı.  Savunma oyuncularında darbeli ve sert olmaları beklenir ancak Morgan bazen teraziyi kaçırabiliyor.

Morgan Faul!

Morgan’ın yine Richarlison’a yaptığı sert müdahale sonucunda kırmızı kartla oyun dışında kaldı ve takımının dengesini bozdu.

Leicester City Anahtar PaslarLeicester City anahtar pas denemelerinde çok kötüydü. 3. bölgede sadece 2 deneme yaptılar ve bunlarda da başarılı olamadılar. Savunma arkasına atılan başarısız uzun pas denemelerini tekrar görebiliyoruz!

Everton Anahtar PaslarEverton 3. bölgede daha çok anahtar pas denedi. Başarı yüzdesi düşük olsa da tehlikeli pozisyonlar yaratabildiler.

Ben Chilwell

Ben Chilwell takımının en iyisiydi. Günümüz futbolunda çok önemli hale gelen kanat beklerinin yeni görevlerini ortalama üstü başarabilen bir sol bek. Bu maçta da hem savunma görevini hem hücum görevini başarıyla gerçekleştirdi.

Gylfi SigurdssonEverton’ın hücuma geçişlerde kilit oyuncusu olmaya devam ediyor. Kanat hücumcularına ve forvet hattına verdiği dikey paslar ve tekrar pas opsiyonu yaratma çabası yine sonuç verdi. Attığı harika golle takımına 3 puanı hediye etti. Everton’da maçın adamı Sigurdsson oldu!

Gol Öncesi!Everton’ın ikinci golünün öncesine gidelim. Yine hücumda yaptığı baskı sonucu topu kazanan Everton, set hücumuna dönüyor. Leicester City’nin savunma pozisyonuna geçmesi için yeterli süresi varken, Maddison olması gereken yerde değil! Etrafını kontrol ettikten sonra Sigurdsson pas istiyor ve boş alana doğru yöneliyor.

Ani bir şekilde yön değiştirerek harika bir çalımla Maddison’ı geçen Sigurdsson, uzaktan çektiği şutla golü buluyor. Maddison’ın rakibine boş alan bırakması ve bu alanda topla oynamasına izin vermesi pahalıya patlıyor!

Son Söz

Leicester City hem yediği gollerden sonra hem de kırmızı karttan sonra yeterli reaksiyonu gösteremedi. 3. bölgede Vardy’nin bulduğu pozisyonları değerlendirememesi, skor üretmek için kısıtlı imkanı olan Leicester City’yi zorladı. Everton sabırlı oyun anlayışı ve iyi ayakları sayesinde 3 puanı aldı ve rakibiyle aynı puana ulaştı.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş