Analiz | Liverpool 2 -1 Brighton Hove Albion

Premier Lig’in 14. haftasında namağlup lider Liverpool, Brighton & Hove Albion’u Anfield’da ağırladı. Karşılaşmaya iyi başlayan Liverpool, Hollandalı savunma oyuncusu Van Dijk’in 18. ve 24. dakikada attığı gollerle ilk yarıyı 2-0 önde kapadı. Liverpool’da topa ceza sahası dışında elle müdahale eden kaleci Alisson, 76. dakikada kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı. Ataklarını sıklaştıran Brighton & Hove Albion, 79. dakikada Lewis Dunk’un golüyle umutlansa da Liverpool, mücadeleden 2-1 galip ayrıldı. Bu sonuçla Liverpool, puanını 40’a çıkararak açık ara liderliğini sürdürürdü ve Manchester City ile olan puan farkını 11’e çıkardı.

Ortalama pozisyonlar

Her iki takımın da 4-3-3 dizilişiyle oynadığı maçta Liverpool’da Fabinho’nun sakatlığı sonrasında orta sahada daha hareketli olan Oxlade Chamberlain’in ilk 11 başladığını gördük. Brighton’da ise ön alanda Maupay’ı ilk 11’de beklerken Conolly ön alanda başladı

Genel Değerlendirmeler

Liverpool klasik olan ön alanda rakibe baskı yaparak rakibini uzun topa ve pas hatalarına zorlamaya çalışarak oyuna başladı. Arka alanda sayısal üstünlük sağlaması gereken Brighton, arkada da az sayıda yakalanmaya ve Liverpool’un sayısal üstünlük sağlaması oldukça dikkat çekiciydi.

Brighton ise rakibinin tam tersine 2.bölgede rakibini karşılayarak arkalarda boşluk yaratmamaya ve açık alan bırakmamaya dikkat etmeye çalıştı ve buna göre baskı uyguladı.

Oxlade Chamberlain’in orta sahada başlamasıyla birlikte Wijnaldum ve Henderson biraz daha derinde kalırken ön alanlara çıkan isim Oxlade Chamberlain oldu. Bunun da avantajıyla birlikte zaman zaman Liverpool’un 4’lü bir hatla ön alanda baskı yaptığını gördük.

Bunun yanı sıra Liverpool’da beklerin hücum katkısının hem çizgiye yakın hem de içeriye doğru  olması  Liverpool için önemli bir nokta. Robertson ile Arnold’un bu sezon genel olarak bunları yaptığını gördük yine bu maçta da aşağıdaki gibi hem Arnold hem de Robertson burada bunu bire bir özetlemiş durumda

Mane, Firmino ve Salah’ın ceza sahasının önlerine doğru gelerek alanı daraltması ve beklerinde öne doğru çıkmasıyla birlikte ceza sahası içinde rakiplerin defans hatlarında eşleşmelerde sorunlar yaratabiliyor. Bunun yanı sıra Oxlade’in ileri hücum hattına yakın olması da rakibin bloklarını dağıtmada  yardımcı oldu.

Firmino’nun  orta sahaya kadar gelerek orta sahanın sıkıştığı pas kombinasyonlarına katkı sağlayarak, sıkışıklıklarında yardımcı oldu ve Liverpool orta sahada çoğunluk sağladı.

Firmino orta sahaya geldiğinde ileri hücum hattının  koşularına ve alan yaratmalarına yardımcı olan Oxlade’in ileri üçlüye yakın kaldığını görüyoruz.

Firmino’nun 4v2 pozisyonda Oxlade’i rahatlatması, daha sonra arka alandaki boşluğa koşusu ile kendisine pozisyon yaratması sonrası  şutu çekti. Burada Firmino’nun derine gelerek hem ön alanda, hem de orta sahada alan yaratabildiğine güzel bir örnek olarak görüyoruz.

Henderson ve Wijnaldum’un defansif yönde konumlandıklarında ikisinin pozisyon almada bazı ufak sorunlar yaşadığını görebiliriz. Aralarında derinlik ve mesafe bırakan ikili, bıraktığı boşluklardan Brighton’un pas denemelerine zaman zaman engel olamadı ve bunlarda pozisyonlara dönüştü. Buradaki boşluklardan atılan anahtar paslar savunmayı zora sokacak durumlara neden oldu.

Yukarıdaki fotoğrafta Oxlade’in ve beklerin ileriye yakın oynamasının dezavantajını  görüyoruz. Liverpool 1.bölgesinden top çıkarırken, Brighton’un yaptığı presler Liverpool’un arkada az kişi ile konumlanması uzun top oynamaya sebep oluyor ve hazırlıksız bir uzun top, top sahipliğini kaybetmeye neden oluyor.

2-0  üstün olan Liverpool baskıyı azaltmış duruma geldi ve Mane’nin kanata gelerek 4-4-2 şekilde dizildiği dakikalar oldu. Brighton ise bu duruma karşı beklerin çizgiye yakın oynayarak ,oyunu geniş oynamak istedi. Wijnaldum ve Henderson’un orta sahadaki sıkıntısını bu pozisyonda görebiliriz aralarında bırakılan boşluktan atılan pasın sonrasında Henderson’u 2 v 1 ile eksiltebildiler.

Bu 2 v 1 sonrası Henderson’un arkada kalmasıyla Lovren’in müdahale  için pozisyonu kaybedip öne atılıyor. Brighton, Lovren’in bıraktığı boşluğu kullanarak tehlikeli atak yaratıyor.

Liverpool pas kombinasyonları

Firmino’nun, Mane’ye ve orta sahaya yakın oynadığını burada daha net görebiliriz. Dikkat çeken diğer bir oyuncu ise yine Oxlade, ileri 3’lüye yakın oynaması, ilerideki boşlukları kullandığının belirtisi.

Brighton pas kombinasyonları

Brighton da ise savunmanın genel olarak kombinasyon içinde kaldığını görüyoruz baskıya karşı yapılan pasların başarılı olması da buna etken durumda. Orta alanda ise Mooy’un ve Propper’in geriye yakın olması da beklenilen gibi.

Instat Index puanına göre maçın adamı

Van Dijk; savunmada Connolly’e geçit vermemesi, rakibinin kontra ataklarının hepsini başarı ile karşılaması, hava toplarının hepsinde başarılı olması ve attığı 2 golle maçın en iyisi oldu.

Genel istatistikler

Topla oynamaya baktığımızda 30- 45 dakikalar arasında Brighton’un %57 lere geldiğini görüyoruz. 2-0 getirdiği rahatlık ve Brighton’un oyunu bekleri ile genişleterek topa sahip olma oranlarını arttırdı. Bundan dolayı da hem atak yönlerinde etkin oldu hem de topla oynamada. Liverpool 10 kişi kaldıktan sonra, Brighton topun hakimi oldu. 75-90 arasında %85 topla oynama istatistiği ile oynadılar. Liverpool’un rakiplerinin şu ana kadar karşısında bu denli bir üstünlük yaşadığını nadir gördük.

Brighton kontra ataklarının hiç birinde sonuç alamadı. İleride Connolly’nin ileride yalnız kalması ve Liverpool savunmasının başarısı eklenince Brighton’un denediği kontra ataklarda başarısızlığı ortaya çıkıyor.

Liverpool’un 40 metre üstünde pas sayısına baktığımızda, Liverpool’un beklerinin Diyagonal paslar ile bir anda oyun tarafını değiştirdiğini diğer yazılardan biliyoruz. Bunun yanına da Oxlade’in başarılı olarak yapabildiği uzun top kullanması eklenince sayının yukarılara çıktığını görebiliriz. Brighton tarafında ise anahtar pasların sadece 4’ünde isabet sağlaması ortaya ön alandaki eksikliği ve Connolly’nin yalnız kaldığının yine bir göstergesi oluyor.

Sonuç

Liverpool oynadığı standart oyununda yaptığı ufak değişiklikler ile birlikte sorunsuz ilerlemeye devam ediyor. Oxlade’in de ön alana etkisi ile daha farklı sonuçlar alabileceklerini gösterdiler ama burada iş orta sahada birlikte oynadığı oyunculara düşüyor, aralarındaki boşlukları doğru şekilde kullandıklarında daha çok sıkıntı yaşatabilecek bir Liverpool olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş