Analiz | Liverpool 3-1 Newcastle United

Premier League’in 5.haftasında Liverpool evinde Newcastle’ı ağırladı. Mane(2) ve Salah’ın golleriyle maçı kazanan Liverpool 5’te 5 yaparak ligde liderliğini sürdürdü.

Ortalama pozisyonlardan da görülebileceği gibi Liverpool maçın neredeyse tamamını rakip yarı sahada oynadı. Newcastle savunmayı çok geride kurdu. Mane, Firmino’nun yokluğunda merkez forvet rolünde oynadı. Firmino oyuna girene kadar Liverpool orta saha ile hücum bağlantısını merkezden kurmakta zorlandı.

Liverpool’un oyuna hakimiyeti topla oynama yüzdelerine de yansıdı. Maçı %72 topla oynama ile bitirdiler. 45 saniye ve üzeri 14 kez topa sahip olmaları bu hakimiyeti gösteriyor.

%72 ile topla oynamaları sonucunda Liverpool tam 788 pas yaptı. Liverpool 11 anahtar pas yaparken, Newcastle 3 anahtar pas yapabildi. İleri paslarda Liverpool’un 174’e 94 üstünlüğü var. Ceza sahasına atılan paslarda Liverpool 29’a karşı 8 ile üstün taraf. Liverpool savunmayı geride kuran Newcastle’a karşı kenar ortaları ile de hücum etmeyi denedi. Liverpool 26 orta girişiminde sadece 4 isabetli bu konuda isabetsiz bir maç çıkarttı.

Pas istatistiğine baktıktan sonra bir de pas bağlantılarına bakalım. Newcastle savunmayı çok geride kurduğu için stoperlerde neredeyse orta saha çizgisinde oynadı. Bunun etkisiyle arka dörtlü pas bağlantılarında başı çekiyor. Alexander-Arnold ile Salah bağlantısı takımın hücum aksiyonları için çok önemliydi.

Bu kadar topa sahip olup, pas yapan Liverpool ikili mücadelelerde de rakibinin önündeydi. Ofansif ikili mücadelelerde Liverpool’un %51’e karşı %38 üstünlü değerliydi. Havadan ikili mücadelelerde ezici üstünlüğü olan Liverpool, rakibinin uzun topla oyun kurmasını engelledi.

Liverpool hücum organizasyonu

Liverpool hücumda sadece 1 plana bağlı olmayan bir takım. Sol kanattan , sağ kanattan ve merkezden farklı hücum organizasyonlarını uyguluyorlar. Newcastle maçında da bu organizasyonları bolca izledik.

Mane’nin ilk golünde gol sol kanat organizasyonu üzerinden geldi. Robertson-Wijnaldum-Mane üçgeni sol kanatta çok etkili bir biçimde kullanıldı. Robertson’un durmaksızın bindirmeleri, Wijnaldum’un doğru pozisyon almasıyla rakip orta saha hattını üzerine çekmesi ve Mane’nin sürekli hareketli oyunu, arkaya koşuları sol kanatta Newcastle için kaos yarattı.

Robertson soldan bindirme yapıp orta için hazırlandı. Newcastle savunma hattı da orta için pozisyon aldığında daha geriye çekildi. Newcastle orta saha hattı tepki vermekte gecikti ve böylelikle Mane için iki hat arasında topla buluşabileceği alan ve zaman oluştu.

Sol kanattan bir başka set oyununda Mane ile Wijnaldum’un pozisyon değişikliğini gördük. Robertson bindirme yaparak rakip sağ beki üzerine çekti. Sağ stoper ise geriye gelen Mane’yi takip etti. Böylelikle geriden koşu yapan Wijnaldum için atak yapacak bir alan oluşmuş oldu. Firmino’nun merkez stoper ve sol stoperi üstüne alması, Salah’ın sol bek ile eşleşmesi bu alanı yaratan diğer faktörlerdi.

Merkezden ataklarda Liverpool 3.adam koşularını kullanıyor. Firmino bu oyunda duvar olarak arkadaşlarına servis yapması Liverpool’un için çok önemli. Firmino olmayınca bu set oyununu aynı etkide kullanamadılar.

Fikir olarak Matip derin pasla topu Salah ile buluşturacak, Salah stoperi üzerine alıp tek pasla savunma arkasına koşu yapacak olan Origi’yi bulacaktı. Ancak, Matip’in pasını sol ayağına ile almak isteyen Salah top kaybı yaptı. Salah’ın top kaybına rağmen bu set oyunu Liverpool’un merkezden hücum etmesi için çok önemli.

Firmino’nun oyuna girmesi hem hücumu çeşitlendiriyor hem de tam baskı ve karşı baskıyı da bir üst seviyeye çıkarıyor. Matip’in karşı baskısına katılan Firmino kazandığı topla savunma arkasına koşu yapan Mane’yi buluyor ve Mane golü atıyor.

Merkez hücumlarının ana katılımcısı Firmino. Yukarıda Firmino’nun yokluğunda bu rolü yapabilecek bir oyuncu olmadığını belirttim. Bir de Firmino sahadayken bu set oyunu nasıl oluyor ona bakalım.

Salah rakip orta saha hattının önünden aldığı topla Firmino ile ver-kaç yapıyor. Firmino biraz özel yeteneğini de katarak tek topla Salah’ı buldu. Wijnaldum ise sağ stoperi üzerine çekerek Salah için alan yarattı. Firmino’dan topu alan Salah 3.golü attı.

Sağ kanattan hücumlarda ise hareketlilik olmazsa olmaz. Newcastle maçında bir çok kez Alexander-Arnold rakip sol bekin arkasına hücum etti. Salah ve Firmino sürekli gezerek oynaması Alexander-Arnold için alan yarattı.

Newcastle oyun planı

Newcastle oyun planı Tottenham deplasmanından farksızdı. 5-4-1 ile savunmayı geride kurdular. Hücum organizasyonunda ve hücum geçişlerinde ise kanattan atak yapmaya çalıştılar.

Maçın çok büyük çoğunluğunda 5-4-1 pozisyon almasıyla savunmada kaldılar. Joelinton savunma organizasyonunda Fabinho’yu gölge baskı ile kontrol etmeye çalıştı. Bu da Liverpool stoperlerini oyuna daha çok soktu.

Hücumda ise Joelinton’a uzun toplar vardı. Topa az sahip oldukları zaman dilimlerinde ise sürekli ters toplar denediler. İlk golde bunun faydasını gördüler. Uzun topla Liverpool orta sahasının arkasına sarkmayı başardılar. Hücuma geçişlerde bekler hemen bindirme yaptılar.

Liverpool savunması kaymalarda geç kaldı. Liverpool orta sahası da baskı için öne çıkınca Newcastle için alanlar ortaya çıktı. Willems bindirme yaparak Alexander-Arnold ile 1v1 kaldı.

Newcastle hücum planlarından biri Liverpool’un ileride pozisyon alan kanat oyuncularının arkasına hücum etmekti. Liverpool takımı çok dar pozisyon almış durumdaydı. Mane ön alan baskısı için dar pozisyon aldı. Bu da Newcastle için rakip sol bek üzerinde 2v1 sayısal üstünlük getirdi. Bu set oyunu sayesinde Krafth ile önemli bir şans yakaladılar.

Klopp maç sırasında bu düzeltmeyi yaparak Mane’nin kanat oyuncusu gibi geri gelmesini sağladı. Böylelikle Newcastle ani çıkışlarda 2v1 sayısal üstünlüğü kuramadı.

Öne çıkan oyuncular

Robertson tek başına sol kanat oynadı. Sol koridor tamamen ona aitti. Hücumda pasları, ortaları, baskıya katılmasıyla InStat Index’inde takımının en iyisi oldu.

Mane attığı 2 golle galibiyetin mimari oldu. Maç boyunca savunma arkasına koşu tehdidi bile Newcastle savunmasında kaos yarattı.

Firmino ise maçı değiştiren oyuncuydu. 5 anahtar pasla hücumların lideriydi. Aksiyon haritası , pas bağlantılarından ve 2 golde olan katkısıyla göreceğimiz üzere bu takımın belki de en özel oyuncusu o.

Sonuç

Liverpool sürpriz bir golle geriye düşse de maçı tamamen hükmederek geri dönmesini bildi. Klopp için savunma organizasyonu sağlamlaştırması için göreceği bir kaç senaryo oldu. Klopp için asıl soru Firmino yokluğunda nasıl bir çözüm bulunacağı olacaktır.

Newcastle ise Anfield’a yıllar gelen yenilgi serisine bir yenisini ekledi. Bruce’un çok reaktif olan oyun planıyla bu maçtan puan çıkarmalarını düşünmesi bile yanlıştı. Sonuçta iyi bir açılış oyununa rağmen Liverpool’un kalitesine karşı hiç cevap veremediler.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş