Analiz | Manchester City 4-3 Tottenham

Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçında Tottenham 1-0 kazandığı ilk maçın rövanşında, Manchester City’e 4-3 yenilmesine rağmen deplasman golü kuralı ile adını yarı finale yazdırdı. Tottenham’da Son (2) ve Llorente golleri atarken, Manchester City’de goller Sterling (2), Agüero ve Bernardo’dan geldi.

Manchester City sahaya 4-3-3 dizilişi ile çıktı. Fernandinho yerine Gündoğan ilk 11’de yer aldı. Onun haricinde ideal bir kadro ile sahaya çıktılar.

Tottenham’da ise menajer Mauricio Pochettino bu sezon sıkça kullandığı 4-4-2 elmas dizilişini kullandı. Kane’nin sakatlığı dolayısıyla bu maçta da yer almadı. Pochettino’nun Wanyama tercihi ise topu daha çok rakibe vereceğinin göstergesiydi.

Maçın belki de en önemli istatistiği ise topla oynama ve şut dengesi oldu. %64 ile topa sahip olan City 8 isabetli şut çekebildi. %36 ile topla oynayan Tottenham ise 7 isabetli şut çekmeyi başardı.

Manchester City hücum organizasyonu

Manchester City geriden oyun kurarken çok zorlanmadı. Bunun nedeni ise topun çevresinde sürekli sayısal üstünlük kurmalarıydı. Tottenham tam saha presi çok tercih etmese de uyguladıkları anda City çok zorlanmadan topu ileri bölgelere taşıdı.

Manchester City ileri bölge oyununda ise kanatlar üzerinden hücumlar gerçekleştirmeyi denedi. Attıkları 4 golün 3’ü kanat hücumları üzerinden geldi. Bu bölge oyununda kanatta oluşturulacak üçgenler üzerinden atak yapmayı denediler.

Kanat hücumlarında City, Sterling ve Bernardo’nun 1v1 oyunlarını değerlendirmeye çalıştı. Tottenham dar bir orta saha ile oynayınca kanatlarda kademe de zorluk çekti. Guardiola, Sterling ve Bernardo’yu izole ederek rakip bekler üstünlük kurmaya çalıştı. İlk 2 golde bu yöntemle geldi.

Manchester City’nin bu oyunu bu kadar efektif kullanmasının nedeni ise oyunun yönünü hızlı bir şekilde değiştirmeleriydi. Tottenham savunması kaymalarda geç kalınca Sterling ve Bernardo birebir oyunları çok etkili kullandı.

Orta durumlarında ise City yerden sert toplar kesmeye çalıştı. Bu tür topların başarı oranı diğer orta türlerine göre daha fazla. Sterling’in 2.golünde bu organizasyonu gördük.

Manchester City maç boyunca topa çok sahip oldu. Top kayıpları sonrası yaptıkları karşı pres ile de Tottenham’ın etkili bir karşı atak yapmasını engellediler.

Manchester City rakip sahada 11 kez top kazanırken bunların 9’u ikinci yarıda gerçekleşti. Tottenham maç boyunca sadece 4 kez rakip sahada top kazanabildi.

İkinci yarının ilk 15 dakikası ise Manchester City merkezden gelmeyi denedi. Bunun nedeni ise Tottenham’ın mesafeleri kaybetmesi sonucu orta saha hattının arkasında çok alan bırakmasıydı. City’nin 4.golünde bu oyunu gördük.

De Bruyne ve David Silva sürekli iç koridorun çizgiye yakın yerlerinde topla buluştular. Bunun nedeni ise Tottenham’ın dar orta sahasını genişleterek alan yaratmaktı.

Tottenham oyunu

Tottenham geriden kısa paslarla oyun kuran  ve rakibine tam saha pres uygulayan bir takım. Bu maçta bazı değişiklik gördük bu oyun yapılarında. City’nin tam saha baskısı onların geriden kısa oyun kurmasını engelledi. Uzun toplarla oyun kurmaya başlayan Tottenham için 2.topları kazanmak çok önemliydi. Attıkları gollerde de bu oyunu gördük.

İlk golde Laporte’den seken topu alan Son takımına golü kazandırdı. İlk golde önemli olan Tottenham az kişi ile de hücum etse anahtar alanları doldurmayı başardı. Bu yüzden az geldiklerinde de hücumda etkili oldular.

İkinci golde hızlı hücumda oyunu ters kanada çevirerek orada sayısal üstünlük kurdular ve Son kendisinin ve takımının ikinci golünü attı. Basit ama etkili hücumla sonuca gittiler.

Topsuz oyun evresinde ise Tottenham tam saha pres yerine kısmi presi tercih etti. City stoperlerine pres yapmak yerine orta alanda dar kalarak City’nin merkeze oynamasını engellediler.

Kısmi ve derin preste ise takım boyları kısa, takım olarak dar alanda kalabildiler. Bu şekli almalarındaki en önemli nokta ise topa odaklı pozisyon almalarıydı.

Maçın oyuncusu

2 gol atan Sterling maçın en yüksek InStat Index’li oyuncuydu. Ayrıca De Bruyne’ye de değinmek lazım yaptığı 3 asistle gecenin yıldızlarından bir oldu.

Sonuç

Tottenham yarı finale az ama öz hücumlarıyla ulaştı. Manchester City’e karşı da gayet iyi savunma yaptılar. Pochettino’nun yarattığı sistem Tottenham’ı Şampiyonlar Ligi’nde en iyi 4 takım arasına soktu.

Guardiola ve City tarafında ise hayal kırıklığı vardı. Turun net favorisi olarak gözüküyorlardı. Bir çok kırılma anını lehlerine çeviremediler. Bundan sonra konsantrasyonları lig şampiyonluğunda olacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş