Analiz | Manchester United 2 – 1 Everton

Manchester United pamuk ipliğine bağlı sezonda, Everton’ı geçerek derin bir nefes daha alabildi. Oyunun son dakikaları hariç, topun genelde Manchester United hakimiyetinde olduğu maçta iki takım da kaleye bol bol şut çekti. Martial bu sezon attığı güzel gollere bir yenisi daha ekledi. Manchester United, aldığı 3 puanla Everton’ı puan tablosunda altına aldı.

Maçı InStat verileriyle inceleyelim.

Ortalama pozisyonlar

Takımların ortalama pozisyonlarına baktığımız zaman en dikkat çeken oyuncu Mata. 4-3-3 diziliminde sağ önde gözüken Mata’nın ortalama pozisyonu sahanın merkezinde gözüküyor. Mourinho’nun aklından geçen, hücuma çıkmayı seven A.Young’a boş bir koridor oluşturmak ve Mata’nın kilit pas atabilme özelliğini oyunun merkezinden yani kaleye daha kısa yoldan gidebileceği şekilde kullanmak istemesi olduğunu düşünüyorum. Mata hem A.Young’a o koridorları açabildi ve paslarıyla besleyebildi hem de 90 dakika içerisinde bu alanlardan 2 tane isabetli anahtar pas atabildi. İkinci gol de zaten, A.Young’ın hücuma çıktığı ve yaptığı ortanın devamında geldi.

Topla oynamalar

Everton sezon genelinde alışık olduğumuz oyununu oynamaya çalıştı. Bernard ve Walcot ile kanatları kullanmak istediler ama başarılı olamadılar. de Andrade’den istediği katkıyı alamayan Marco Silva, Cenk Tosun ve Calvert-Lewin hamlesinde biraz geç kaldı. Manchester United 45 saniye ve üzeri topla oynamaları 6 defa yapabildi ancak bu pozisyonların hiç birisinde ceza alanı içerisine bile giremeden topu kaybettiler.

Ceza sahası içerisine isabetli pas atabilmelerine ve şutlarda isabet bulabilmelerine rağmen Martial in golü dışında ciddi bir tehlike yaratamadılar. Kaleye giden şutlar ya çok cılızdı ya da Pickford doğru pozisyondaydı.

Şutlar

İki takım da kaleye bol bol şut çekti demiştim. Manchester United’ın kaleye çektiği 14 şutun 10 tanesi kaleyi buldu ve bu 10 şutun 5 tanesi Pogba’ya aitti. Gol atmak için her yolu deneyen Pogba, penaltıyı kaçırdığı pozisyonda seken topu tamamlayarak takımının ilk golünü attı. Everton kaleye çektiği 14 şutun 6 tanesini ceza sahası çizgisine yakın bölgelerden çekti ancak tehlike yaratan şut gelmedi. Savunmada kalabalık karşılama yapan Manchester United’a karşı uzaktan şutlar etkili bir silah ancak Everton pek fazla tehlike yaratamadı.

Paslar

Everton anahtar pas konusunda Manchester United’dan daha etkiliydi. Özellikle Sigurdsson attığı paslarla hücumcuları pozisyona sokabildi. Manchester United birinci ve ikinci bölgeden uzun pas denemeleri yaptı. Bu maçta 11 başlamayan Lukaku olduğunda uzun pas tercihini biraz daha anlayabiliyorum ancak bu maçta yedek bekleyen Lukaku oyunda yokken bu kadar çok uzun pas denemesi yapmak 2. bir hücum varyasyonunun olmadığını gösteriyor. Mourinho, belki de sırf bu yüzden bu kadar eleştiri alıyor olabilir.

Manchester United pas bağlantıları

Pogba ve Mata savunma ile hücum arasındaki pas bağlantılarını kurabilmek için çok çabaladılar. Bu ikili üzerinden topu 3. bölgeye taşımak gibi bir plan var gibiydi ancak pek işe yaramadı.

Pogba

Pogba iki takım için de skora etki etti. Kendi takımı adına 1 gol ve 1 asistle oynadı. Everton’ın kazandığı penaltı pozisyonunun başlangıcında da, hücuma çıkarken topu kaptırdı ve pozisyonun devamında Everton penaltı kazandı. Fransız yıldız istediği zaman harika işler yapabiliyor ancak işini ciddi yapmadığı zamanlarda da takımı adına ciddi bir problem.

Everton top kayıpları

Everton’da hızlı hücumlar ciddi bir silah. En fazla 3-4 pasta kaleye yaklaşmak istiyorlar. Bu pas bağlantıları sırasında yapılan top kayıpları işleyişi bozuyor. Richarlison de Andrade bu konuda ciddi pas kaybı yaparak takımının en kötülerinden birisiydi.

Son söz

Manchester United ilk dakikalarda bulduğu golden sonra savunmada hata yapmamak için ekstra çabaladı. Everton hızlı hücumlarla bulduğu pozisyonları değerlendiremedi ve 8. sırayı Manchester United’a kaptırdı. Mourinho bir maçtan daha huzurlu ayrıldı. Haftaya Bournemouth maçını da kazanarak, bir basamak daha yükselmek için hazırlıklara başladılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş