Analiz | Napoli 1-2 Juventus

Maç öncesinde sadece puan tablosu üzerinden yorumlanacak olursa iki takım içinde maçın kaybedilmesi dahilinde telafisinin fazlasıyla mümkün gözüktüğü bir maçtı. Ama tabii ki iki takımın rekabeti sadece puan tablosu üzerinde olmadığı için maçın atmosferi oldukça ateşliydi. 25. dakikada 10 kişi kalmasına rağmen maçta çok daha etkili olan Napoli Pjanic’in çok güzel bir frikik golüyle geriye düştü ardından da bir korner organizasyonuyla ise devreyi 2-0 geride kapattı.

İkinci yarının başında Pjanic’in atılmasıyla iki takımda sayısal olarak eşitlenirken Napoli baskıyı kurdu, 83. dakikada penaltıdan skoru eşitleme şansını dahi yakaladı ama Insigne kaçırdı ve sahadan 2-1 mağlup ayrıldılar. Juventus bu sonuçla zirvede 16 puanlık bir farkla rahatlığına biraz daha rahatlık katmış oldu.

Ortalama pozisyonlar

İki takım da maça ön alanda baskı yaparak rakibi hata yapmaya zorlama amacıyla çıktı sahaya. Keza iki takım da maçın başında baskı karşısında bocalar gibi gözükse de daha çabuk toparlayan taraf Napoli oldu. Juventus’un baskısına adapte olduktan sonra o ilk baskı hattını kırıp imkan varsa direkt olarak kaleye gitmeyi denediler, yoksa topu tutarak Juventus yarı sahasına yerleşmeye çalıştılar. Napoli için bu oyunun en önemli iki ismi Fabian Ruiz ve Allan idi. Bu ikili Napoli’nin top ile yapacağı aksiyonları yönlendiren ikili görevindelerdi. Allan daha çok savunmanın arasına girip 3’leyen topu 2. bölgeye taşımaya yardımcı olan oyuncu görevindeyken Fabian Ruiz ise rakip kaleye yaklaştıkça top tarafına yanaşarak o bölgelerde istasyon olma görevindeydi.

Orta sahanın kenarlarında oynayan Callejon ve Zielinski ise özellikle geçişlerde savunmanın arkasına attıkları çapraz koşularla oldukça tehlike yarattılar. Juventus tarafında ise açıkçası Mandzukic’in bir beki arkasına alıp merkeze doğru indireceği topları kullanmaya çalışmak dışında pek fazla aksiyon göremedik. Kendi yarı sahalarında zaman zaman tehlikeli toplar kaptırdılar ve akan oyunda da ellerine geçen nadir şansları yanlış kararlarla harcadılar.  Napoli 25. dakikada 10 kişi kaldıktan sonra bile ilk yarının sonuna kadar topu alıp baskı kuramadılar. İki duran top golüyle öne geçmeleri ve üstüne ikinci yarının başında 10 kişi kalarak sayısal avantajlarını da kaybetmeleriyle ikinci yarıda tamamen geriye yaslanan ve bekleyen bir Juventus izledik.

Aşağıda iki takımında maçın başında benimsedikleri ön alanda baskı yapmanın örneklerini görüyoruz. İki takım da bu pozisyonlarda baskıyı doğru yapıyor ve rakibi topu kaybetmeye zorluyor ;


Juventus’un Mandzukic’in indirdiği bir topla alan kazandığı, doğru bir tercih yapılsa etkili olma ihtimalleri olan bir pozisyon. Pas opsiyonları olmasına rağmen topu sürmeye devam ediyor Bernardeschi ve opsiyonları kapandığında kararsız kalıp isabetsiz bir pas yolluyor ;

Aşağıda da akan oyunda Juventus’un en tehlikeli olduğu pozisyon ama burada da Ronalda doğru tercihi yapmıyor ve topu soluna çekip kaleyi yoklamayı tercih ediyor, top savunmadan dönüyor ;

Eksik olmasına rağmen gereksiz bir top kaybı yapan Juventus Napoli’ye tehlikeli olma fırsatı veriyor. Bu kontra atakları maç boyunca engellemekte çok zorlandı Juventus, Zielinski özellikle çok yıprattı Juventus savunmasını.

İki takımda on kişi kaldıktan sonra savunmada benzer şekillerde dizildiler ve temel amaçları merkezi kapatıp kenarlara ittirmekti rakibi. Ama temelde aynı dursalar da Napoli’nin savunmasının çok daha aktif olduğu ve sadece kaymaları yaparak alan kapatmaktansa hamle yapmaktan çekinmeden topu almayı amaçladıklarını belirtmek gerekir. Juventus ise daha konservatif bir şekilde savundu Napoli’ye göre.

Topla oynama

İki takımın topla oynama oranlarına baktığımızda yüzde 60’a 40 gibi bir oranla Napoli’nin üstün olduğunu görüyoruz. Bu tabii ki Juventus’un tercihi olabilir ama biraz daha rakamlara göz gezdirdiğimizde üçüncü bölgeye ve ceza alanına giriş sayılarındaki farklar aslında Juventus’un geride beklerken işin hücum tarafından oldukça feragat ettiğini gösteriyor. Ligde bu kadar fark varken ve iki duran top golüyle öndeyken takımı yormak istememiş olabilir Allegri ama salt olarak sahada gözükenler pek hoş değildi Juventus adına. Ki Pjanic atıldıktan sonra topu tutmakta iyice zorlandılar, ikinci yarıdaki yüzde 26’lık oran tahminen istediklerinden çok daha azdı.

Pas bağlantıları

Pas bağlantılarına baktığımızda Juventus tarafında Matuidi-Alex Sandro üzerinden Ronaldo’yu bulma çabası görülebiliyor. Bunun saha içinde pek etkili olmadığını da söylemek lazım. Bir başka dikkat çeken unsur ise 47. dakikada oyundan atılmış olmasına rağmen Pjanic’in hala 2 bağlantı noktasıyla alışverişiyle bu listede olması ikinci yarıdaki toplu oyundaki pasifliğini de gösteriyor Juventus’un.

Napoli cephesinde ise daha öncesinde belirttiğimiz Alan-Fabian Ruiz ikilisinin önemi oldukça açık bir şekilde gözüküyor. İki oyuncu da oyunun ileri taşınmasında Napoli için çok önemli bir görev üstleniyor. Allan’ın savunma ortasına girmesine rağmen Maksimovic’le pek top alışverişi yapmamış olması ise oldukça doğal. Genellikle Koulibaly ile pas yapmayı tercih ederken bu sayede Senegalli oyuncuda zaman zaman aldığı topları driplingle ileri taşıma fırsatı buldu. Takımın attığı golde de Allan’dan aldığı topu ileriye doğru taşımış ve Insigne’ye verdiği pasta Insigne asisti yapmıştı.

Top sürme

Juventus rakip sahaya pas yaparak geçememiş olmasına rağmen driplingi de bir silah olarak sıklıkla kullandıklarını söylemek mümkün değil. Juventus’un 12 başarılı dripling sayısına karşılık olarak Napoli 26 başarılı dripling ile öne çıkıyor. Napoli’nin oyunun merkezinde olduğunu söylediğimiz Fabian Ruiz 6 denemede 6 başarılı dripling yaparak bu alanda maçın en iyisi oldu.

Fabian Ruiz

22 yaşındaki oyuncu çok iyi bir maç oynadı ve kendi fikrime göre sahanın en iyisiydi. Yüzde 92’lik bir isabet oranıyla 104 isabetli pas vererek bu alanda sahanın en iyi oyuncusu olurken yukarıda belirttiğimiz gibi 6 başarılı driplingle de o departmanda sahanın en iyisiydi. Oyunu yönlendirirken 4 top kazanıp (tackle) 2 pas arası (interception) yapmış olması ve 1 de anahtar pas vermiş olması oldukça etkileyiciydi. Genel anlamda yüzde 91’lik başarı oranıyla 125 aksiyonda bulunarak maçı bitirdi genç oyuncu.

Sonuç

Massimiliano Allegri kazandıkları için mutlu olsa da kazanma şekillerinden ne kadar memnun kalmıştır emin değilim. Geride beklemesine rağmen pek de güven veren bir Juventus yoktu sahada ve 83. dakikada Insigne penaltıyı kaçırmasa puan bırakmaları işten bile değildi. Uzun süredir tartışılan Dybala’nın yedek oturduğu maçta Juventus o olmadan bu sefer neredeyse hiçbir üretim sağlayamadı. Bunun sebebi Dybala’nın yokluğundan çok takımın 2 farkı yakaladıktan sonra kontağı kapatması da olabilir pekala.

Napoli tarafında ise Carlo Ancelotti için durum tam tersi olsa gerek. Oynanan oyundan, kurulan baskıdan, yapılan karşı presten memnun kalmış olması ihtimal dahilinde olsa da bunlar sonuca yansımadığı sürece hocayı ne kadar mutlu edeceği soru işareti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş