Analiz | Real Betis 1-4 Barcelona

La Liga’nın 28.haftasında lider Barcelona zorlu Real Betis deplasmanındaydı. Messi’nin yıldızlaştığı maçta Barcelona 3 puanı alarak en yakın takipçisiyle puan farkını 10’a çıkardı. Barcelona’ya maçı kazandıran taktiksel yaklaşımı sizler için analiz edeceğim.

Ortalama pozisyonların gösterdiği gibi maç orta alanda sıkıştı. Bunun en büyük sebebi ise iki takımında temel oyun planları oyunu merkezden yönlendirebilmek üzerine kurulu olmasıydı.

Real Betis maça 3-4-1-2 ile 3-4-2-1 geçişli dizilişi ile çıktı. Oyunu merkezden kurup, kanatlardan üzerinden rakip ceza sahasına girmeyi planlıyorlardı. Ancak, temiz bir geriden oyun kurma oyunu çıkaramayınca hücumda etkili olamadılar. Topa çoğunlukla 1.evrede sahip oldular. Bu da oyunlarını ileri bölgelere taşımalarını çok zorlaştırdı.

Barcelona ise maçta 4-4-2 dizilişini kullandı. Valverde 4-4-2 varyasyonlarını kullandı. Tam saha presinde 4-4-2 elmas, kısmi pres durumunda 4-4-2 düz zaman zaman tam saha presinde 4-4-2 kutu dizilişlerini gördük. Topa daha az sahip oldular ancak geçiş hücumlarında çok etkili oldular. Attıkları 4 golün 3’ü pres ile kazanılan topla yapılan geçiş hücumları sonucunda geldi.

Topa %55 ile Real Betis sahip oldu. Başta bu durum Barcelona için çok aykırı gibi gözükse de Valverde topa daha çok sahip olmak yerine topa çok daha etkili sahip olmayı tercih ediyor. Bunun örneği bu maçta çok net görüldü. Barcelona %45 ile topa sahip olurken ceza sahasına 22 giriş yaptı. Real Betis %45 ile topla oynayıp ceza sahasına 12 kez girebildi. Barcelona sadece topa sahip olarak oyunun kontrol edilemeyeceğini, alanlara hakim olarak da oyunun kontrol altına alınabileceğini gösterdi.

Anahtar paslarda Barcelona 14 Real Betis 7 durumu var. Bu istatistik Real Betis’in topla fazla oynamasına rağmen yaratıcı oyun oynayamadığını gösterdi.

Barcelona pres oyunu

Barcelona bu maçı dominant pres oyunuyla kazandı. Ernesto Valverde, Athletic Bilbao döneminde bu pres oyunları takımın temel oyun planıydı. Barcelona’nın oyunlarını anlatırken nasıl topa sahip olarak oyuna hükmettikleri anlatırız. Ancak, bu maçta Barcelona pres yaparak, alanları kontrol ederek oyuna hükmetti.

Barcelona’ya maçı kazandırak 2 farklı pres oyunu vardı. İlki tam saha pres, Barcelona, Real Betis geriden oyun kurarken rakibine en ileride pres yaptı. Bu preste Ernesto Valverde 4-4-2 elmas formasyonunu kullandı. Adam markajı odaklı bu pres Betis’in geriden oyunu kurmasını büyük sekteye uğrattı. Sürekli uzun toplar atmaya zorlanan Betis geriden kısa paslarla oyun kurarak çıkamadı.

Betis oyun planı merkezden ataklar geliştirmek üzerine kurulu. Bunun içinde 3-4-2-1 oynayan Betis, merkezde 4 orta saha oyuncusu bulunduruyor. Ernesto Valverde ise bu oyuncularla 1v1 eşleşmek için 4-4-2 elmas formasyonunu tercih etti. Görselde göreceğimiz üzere Vidal-Rakitic-Arthur-Busquets, Betis’in merkez 4’lüsü ile birebir eşleşti. Joaquin ile Alba, Tello ile Roberto eşleşti. Sahanın her yerinde 1v1 eşleşen Barcelona rakibinin oyun kurmasına adapte oldu. Karşı bir oyun geliştiremeyen Betis etkisiz bir şekilde topa sahip oldu. Çoğunlukla uzun toplara başvurdular.

Barcelona tam saha presinde Betis ile 10v10 eşleşti. Merkezde birebir eşleşen Barcelona, bekleriyle de Betis kanat oyuncularına pres yaptı. Böylece Betis geriden çıkabilmek için doğru kombinasyonu bulamadı. Sonuçta ileri uzun oynamak zorunda kaldılar.

Barcelona skoru aldıktan sonra biraz da dinlenebilmek için kısmi pres durumuna geçti. Kısmi preste Ernesto Valverde 4-4-2 düz formasyonunu kullandı.

Takım boyunun çok kısa olması ve takımın dar olması Barcelona’nın kaymaları doğru ve hızlı yapmasını sağladı. Hatlar arası mesafeyi dar tutan Barcelona, Betis’in bu bölgelere girmesini engelledi.

Real Betis stoperlerinin topa sahip olmasına izin veren Barcelona , Betis’in hatlar arasına oynamasına izin vermedi. Bu bölgeleri kullanamayan Betis topa sahip olsa da yaratıcı oyun oynayamadı.

Barcelona 14 kez takım presi yaptı ve 9 kez başarılı oldu. Real Betis 10 kez takım presi yaptı sadece 2 kez başarılı oldular.

Goller öncesi pres

Barcelona’nın attığı 4 golün 3’ünde yaptıkları pres sonrası hızlı geçiş hücumları vardı. Barcelona’nın ilk golünde Barcelona tam saha presi sonrası kazanılan topla, geçiş hücumunda tehlikeli bir yerden frikik kazandı. Messi frikiği gole çevirdi.

İkinci golde Mandi’nin etrafında sayısal üstünlük kurdular. Baskı altında Mandi yanlış karar vererek top kaybı yaptı. Top kaybı sonrası geçiş hücumunda Messi-Suarez işbirliği skoru 2-0 yaptı.

Barcelona’nın 3.golünde ise topun etrafında 6v3 sayısal üstünlük kurulan bir pres vardı. Topu kazanıp, geçiş hücumunda Suarez bireysel becerisi ile durumu 3-0 yaptı.

Real Betis pres oyunu

Real Betis, Barcelona’ya yakın bir tarzda pres oyunu oynadı. Tam saha presinde adam markajı uyguladılar. Hatta çoğu pozisyonda sayısal eşitlik sağlasalar da Barcelona oyuncularının prese karşı dirençli olmaları ve sürekli bir çıkış yolu bulmaları sonucu pres oyunları etkili olamadı. Hem skorun farklı olması hem de Betis oyuncularının yorulmasıyla Betis’in pres oyunu düzen dışına çıktı.

Barcelona bu Betis presini yan paslarla ve sürekli oyunun yönünü değiştirerek aştı. Zaman zaman bu pres sonuç verse de Barcelona hep bir kaçış planı buldu.

Yukarıdaki görselde Real Betis tam saha presinde sayısal eşitlik kurdu. Ancak, Barcelona’nın 1.safhadaki top sirkülasyonu bu presi kırdı.

Maçın oyuncusu

Kuşkusuz Lionel Messi. Attığı 3 golle -özellikle son golü- muhteşem bir performans ortaya koydu. Attığı son golle Real Betis taraftarının bile alkışını aldı.

Sonuç

Quique Setién, Barcelona’ya karşı cesur bir oyun planıyla çıktı. Aslında Real Betis her maçta aynı planı uygulayan bir takım. Yine de Barcelona’ya karşı bile de oyunlarını değiştirmediler. Bu teknik direktörün kulübe bir oyun kimliği kazandırdığını gösteriyor. Uzun vadede bu oyun kimliği başarı getirecektir. Nou Camp’ta yendikleri Barcelona’ya evlerinde kaybettiler.

Ernesto Valverde ise bir nevi en iyi oynattığı oyunu oynattı ve sonuç aldı. Topa daha az sahip olup, yapılan presler sonucu geçiş hücumları ve skor yapma. Barcelona’nın galibiyetindeki anahtarlar bunlardı. Bu zorlu deplasmandaki galibiyetle ligdeki durumu iyice rahatlayan Barcelona, Şampiyonlar Ligi’nde Manchester United maçlarına daha rahat bir kafayla çıkacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş