Analiz | Real Madrid 0-0 Atletico Madrid

La Liga’da haftanın en önemli karşılaşmasında Real Madrid evinde Atletico Madrid’i ağırladı. Maç boyu iki takımda etkisiz kalsa da kaleciler maçın skorunu belirledi.

Real Madrid hafta içinde aldığı ağır Sevilla mağlubiyetini taraftarına unutturarak onlara bir derbi galibiyeti armağanı vermek istiyordu. Ancak, hücumda istedikleri şansları üretemediler. Şans bulduklarında ise kaleci Oblak’ı geçemediler.

Atletico Madrid hafta içinde aldığı Huesca galibiyetinin moraliyle Bernabeu’ya geldi. Özellikle ilk yarıda 2 net fırsat buldular ancak kaleci Courtois izin vermedi. İkinci yarıda ise hücumda hiç varlık gösteremediler. Böylelikle, Barcelona ile puanlarını eşitleme fırsatını kaçırmış oldular.

Real Madrid

Real Madrid alıştığımız üzere 4-3-3 formasyonuyla sahada yer aldı. Marcelo’nun yokluğunda sol bekte Nacho forma giydi. Nacho onun kadar hücumcu bir bek olmayınca Real Madrid bek bindirmelerini çoğunlukla Carvajal üzerinden yaptı.

Oyunu değiştiren hamle

Sol taraftan gelişen ataklar Asensio veya ikinci yarıda oyuna giren Ceballos üzerinden gerçekleşirken, sağ taraftan gelişen ataklar Carvajal üzerinden geldi.

Maçı değiştiren hamle ise ikinci yarının başında oyuna giren Ceballos hamlesi oldu. Lopetegui ilk yarıda 4-3-3 dizilişinde hücum baskısını ayarlayamadı. Bu baskının doğru yapılamaması sonucu Atletico Madrid, Greizmann ve Costa ile 2 net fırsat üretti. Ceballos’un oyuna girmesiyle Real Madrid orta sahada daha iyi baskı yapmaya başladı. Bunun nedeni ise orta sahada sayısal eşitliğin sağlanması oldu.

İkinci yarıda Real Madrid şutlarda çok büyük üstünlük kurmayı başarıp, rakibine hiç fırsat vermedi.İlk yarıda git-gel daha fazla yapan Real Madrid, ikinci yarıda hücum baskısıyla çok fazla geriye koşmayıp oyuna hakim olabildi.

İkili mücadelelerde bu baskıyı net şekilde görebiliriz. Real Madrid rakibine %54’e %46 üstünlük kurdu. Atletico Madrid maçlarında böyle bir istatistiği nadiren görürüz. Hava toplarında ve savunma mücadelelerinde de Real Madrid’in bariz üstünlüğü bulunuyor.

Atletico Madrid

Atletico Madrid, Simeone ile alıştığımız 4-4-2 dizilişiyle sahada yer aldı. İdeal kadrolarıyla maça çıktılar. Simeone, orta sahada Rodri ile başladı. Daha teknik ve oyunu yönlendirebilen bir oyuncu ile başladı. Thomas daha mücadeleci, kesici bir oyuncuyu tercih etmedi. Rodri’de hocasının güvenini boşa çıkarmadı ve gayet iyi bir maç çıkardı.

Merkez hücumları

Atak yönlerinde Atletico Madrid yine merkezden geldiğini görüyoruz. Orta saha 4’lü Atletico Madrid sisteminin temel taşı. Bu orta saha her zaman dar ve yakın oynuyorlar. Böylelikle hücumda hızlı kombinasyonlar yapabilip, savunmada ise sağlam bir blok oluşturuyorlar.

Atletico Madrid topu aldığında her zaman dikine oynayan bir takım. Yan pas ve geri pas sayılarına bakınca bunu net bir şekilde görüyoruz. Anahtar pas sayıları genellikle az bunun sebebi ise topla daha az oynamaları. İlk yarıda 3 anahtar pastan 2 tane çok net fırsat yakaladılar ancak Courtois geçit vermedi.

Maçın kilidinin Ceballos değişikliği olduğunu belirtmiştim. İkinci yarıda bu değişiklikle orta saha üstünlüğü Atletico Madrid’ten Real Madrid’e geçti. Bunun sonucunda Atletico Madrid merkezden hızlı hücumlar geliştiremedi. Dahası orta sahada hep bir ekstra adam bulunuyorken, değişiklikle onu da kaybettiler. Bunun sonucunda ise Top kayıpları arttı.

Maçın oyuncusu

Maçın adamı Real Madrid’i oyunda tutan Courtois oldu. Courtois maç boyunca 369 InStat Index’i ile maçın en yüksek rakamına ulaşan oyuncusu oldu.

Bir diğer değinmek istediğim isim ise Dani Carvajal. Maç boyunca mükemmele yakın bir oyun ortaya koydu. %90 aksiyon başarısına ulaştı. Savunmada ikili mücadelelerde ve pas aralarında gayet başarılıydı. Özellikle ikinci yarıda Ceballos ile takımın en önemli hücum silahı oldu.

Sonuç

Bu sonuçla iki takımda Barcelona’nın puan kaybını değerlendiremedi. Sevilla mağlubiyeti üzerine derbi beraberliği ile Lopetegui kötü gidişatı durduramadı. Acil galibiyete ve gollü galibiyete ihtiyacı olacak gibi duruyor.

Atletico Madrid’in ise 2 maçlık galibiyet serisi sona erdi. Savunmada ise istenilen seviyeye çıkıldığını söyleyebiliriz. Son 3 maçta da Atletico Madrid kalesini gole kapattı. Simeone 2.yarıdaki hücumdan memnun olmasa gerek. Atletico Madrid’in geliştirmesi gereken tek konu bu gibi gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş