Analiz | Roma 1-2 Juventus

Serie A’nın 19.haftasında Roma evinde Juventus’u ağırladı. Atılan gollerin hepsinin duran toplardan geldiği maçı Juventus , Merih ve Ronaldo’nun golleriyle 1-2 kazandı. Böylelikle Juventus kış şampiyonu olmayı başardı.

Roma 4-2-3-1 dizilişi ile maça başladı. Ortalama pozisyonlardan net şekilde göreceğimiz üzere kanat hücumları odaklı bir oyun ortaya koydular. Özellikle sağ kanattan Florenzi-Zaniolo-Pellegrini ile bu bölgeden atak yaptılar. Juventus’un merkezde dar ve kalabalık olması Roma’nın merkezi çok fazla kullanamamasına yol açtı.

Juventus 4-3-1-2 dizilişi ile maça başlayıp, ikinci yarının başında 4-3-3 ve Higuain’in oyuna girdiği 70.dakikadan sonra 4-4-2 dizilişlerini kullandılar. Merkez hücumları Juventus’un ana odak noktasıydı. Juventus oyunu ileri taşımakta çok zorlandı. Ortalama pozisyonlardan göreceğimiz üzere Juventus maç boyu çok derinde kaldı.

Roma maç boyunca 24 şutta 8 isabet buldu. 7 şans yarattılar ancak sadece 1 gol bulabildiler. Hücumdaki bu savurganlıkları beraberliği hatta galibiyeti kaçırmalarına neden oldu. Juventus hücuma çıkarken çok zorlandı. Bu da onların hücumdaki üretkenliklerini minimuma indirdi. Maç boyu sadece 5 şut çekebildiler. İkinci yarıda sadece 1 isabetli şutları vardı. Ancak, yarattıkları 3 şansın 2’sini gole çevirerek maçı kazanmayı bildiler.

Maçın ilginç istatistiklerinden biri 3.bölgeye ve ceza sahasına girişler. Roma %58 ile topla oynama oranı tutturdu. 3.bölgeye 61 kez girerken, ceza sahasına 18 kez girebildiler. Juventus’un merkez savunmasını aşmayı başaramadılar. Juventus ise 3.bölgeye girmekte zorlanırken, ceza sahasına girişlerde Roma ile kafa kafaya bir oran tutturdu.

Roma savurgan hücumlar

Roma merkezden hücum geliştirmekte zorlandı. Bunun nedeni ise Juventus’un dar bir formasyon ile merkezi kapatmasıydı. Bu Roma’nın daha çok kanatları kullanmasına neden oldu. Roma kanatları kullanırken kanat oyuncuları Perotti ve Zaniolo merkeze yakın pozisyon alarak Juventus beklerini merkeze yaklaştırdılar. Çizgiden bindirme ile gelen Kolarov ve Florenzi için bir koridor oluşturdular. Bu set hücumunu özellikle sağ kanatta çoğunlukla izledik.

Roma’nın pas bağlantılarından kanat odaklı oyununu görebiliyoruz. Roma için sorun Veretout’ya göre bir rol bulunamaması oldu. Diawara stoperlerden top alan isimdi zaman zaman stoperlerin arasına girerek pas dağıtmaya çalıştı. Veretout ise merkezdeki pozisyonundan hiç ayrılmadı. Roma’nın merkezdeki yapısal bozukluğu onları kanat hücumlarına yönlendirdi.

Florenzi ile gelişen sağ kanat hücumunda Pellegrini net bir fırsattan yararlanamadı. Zaniolo’nun merkeze yakın oynaması ve Juventus’un Florenzi’nin bindirmelerini kovalayacak bir kanat oyuncusu olmaması Florenzi’ye bir koridor yarattı. Ceza alanı savunmasında Juventus orta sahası geç kalınca Pellegrini için hareket alanı oluşmuş oldu.

Roma bu kez geçiş hücumda sağ kanadı kullandı. Juventus savunması organize olmakta yavaş kalınca Roma hücumcuları, Juventus son hattına karşı sayısal üstünlük kurdu. Florenzi’nin pasında Dzeko, De Ligt ile birebir kaldı.

Juventus’un oyunu ileri bölgelere taşıyamamasının bir diğer nedeni ise Roma’nın tam saha presiydi. Roma maçın başlarında kaleciye kadar pres uyguladı. Ancak Juventus bu presi kırmaya başlayınca Roma pres tarzını değiştirdi. Stoperlere topu kullanma izni verirken Juventus beklerini izole edip onlara pres uygulamaya başladılar.

Ters kanatta oynayan Zaniolo sol bek Sandro yerine sol iç Matuidi’ye prese giderek presin daha dar alanda olmasını sağlıyor. Pellegrini, Juventus’un oyun kurucusu Pjanic’i takip ediyor. Dzeko sağ stoper De Ligt, Veretout ise sağ iç Rabiot’u pres altına alarak yakın seçenekleri de kapatıyor.

Roma’nın presinde bir diğer seçenek ise en zor pasa zorlamaktı. Pjanic burada uzun topla Cuadrado’yu bulmaya çalıştı. Perotti’yi bu pasa pres yaparak topu kazanıp, takımına tehlike bir noktadan serbest vuruş kazandırdı. Roma’nın bu presi Pjanic gibi elit bir oyun kurucuyu acele karar vermeye zorlayıp hata yaptırdı.

Juventus tempo sorunu

Juventus maç boyunca oyunu ileri bölgelere taşımakta zorlandı. Bunun nedeni Roma pres oyununu saysak da Juventus’un yavaş oyunu en büyük nedendi. Savunma organizasyonu dışında geçişlerde ve hücum organizasyonunda çok yavaş oynadıkları için şans üretmekte zorlandılar.

Pas bağlantılarından ne kadar derinde oynadıklarını görüyoruz. Pjanic ana oyun kurucu olarak merkezde yer alırken, Rabiot ikinci oyun kurucu gibi daha derinde pozisyon aldı. Matuidi ise orta saha ile hücum bağlantısını kurabilmek için daha ileride pozisyon aldı. Dybala’nın da top alabilmek için gerilere gelmesi ve Cuadrado ile Sandro’nun derinde oynamaları Juventus hücum yerleşimini bozdu.

Roma’nın iyi organize tam saha presine rağmen Juventus bir şekilde bu presi kırmayı başardı. Bir çok senaryoda boş adam yaratmayı başardılar. Juventus oyunu sağ kanada yönlendirerek geriden oyun kurarken orada 4v3 yarattı.

Roma’nın kanat oyuncularının merkeze pres yapması bu kez Juventus için serbest oyuncunun bekler olması anlamına geliyordu. Stoperlere pres yapmayan Roma sadece merkeze pasları engellemeye çalıştı. Bonucci’nin uzun pasında Cuadrado ile yaratma evresine geçebildiler.

Juventus pres altında oynayabilip , geriden oyun kurabildi. Juventus’un problemi 2.bölgeden 3.bölgeye geçişlerdi. Bir diğer tabirle yaratma evresinde sıkıntıları vardı. Bunun en önemli nedeni ise yavaş tempo oyunlarıydı. Topu çok yavaş çevirdiler bu da rakip savunmanın dengesini bozmadı.

Juventus tam saha preste gayet iyi bir maç çıkardı. Çoğu zaman Roma’yı uzun top oynamaya zorladılar. Dybala’nın bu tarz bir pres sonrası kazandığı bir penaltı vardı.

Juventus formasyonunda getirdiği etki ile merkezde hiç bir zaman eksilmedi. Ramsey açılı presiyle Diawara’nın merkeze pas atmasını engelledi. Sandro da en yakın opsiyon olan Florenzi’ye pres yaptı. Matuidi olası merkeze pas opsiyonu olan Zaniolo’ya pres yaptı. Ronaldo’da geri pas opsiyonunu kapatmaya hazırdı. Böylelikle Juventus bu presiyle Diawara’ya uzun pastan başka çare bırakmadı.

Juventus yine formasyonu ile tam saha preste. Kısa pas opsiyonlarının hepsini kontrol altına aldılar. Uzun pasa zorladılar. Juventus ikinci yarıda %34 ile topla oynasa da bu presi sayesinde oyunu biraz olsun kontrol edebildi.

Juventus 60-65’ten sonra geri çekilmeye başladı. Roma’nın golünden sonra da skoru koruma yoluna gittiler. Presi artık tam sahadan yarı sahaya çekmeye başladılar. Yarı saha preste de Juventus merkezi kontrol edebildi. Ancak kanatları savunmakta daha iyi olabilirlerdi.

 

70’e kadar Juventus 4-3-1-2 dizilişine devam etti. Yukarıda göreceğimiz üzere takım boyu kısa ve dar. Orta saha ile defans hattı arası neredeyse hiç boşluk yok. Dybala, Florenzi’nin koşusunu bir noktaya kadar takip etse de Florenzi yine 3. bölgeye boş koşu yapabildi.

70.dakikadan sonra Sarri oyuna Higuain ile Danilo’yu aldı. Dizilişi de 4-3-1-2’den 4-4-2’ye çevirdi. Böylelikle kanatlara daha iyi pres yapmayı ve derine gömülen savunmayı da biraz daha ileri almayı planladı. Roma bu savunmaya karşı şans bulsa da savurganlıkları yüzünden puan almayı başaramadılar.

Maçın oyuncusu

Juventus maç boyunca oldukça sıradan bir performans ortaya koydu. Hatta Juventus standartlarında kötü diyebileceğimiz bir performans. Szczesny maçın Juventus adına en iyi oyuncusuydu.

Benim değinmek istediğim oyuncu Perotti. Sol kanatta Cuadrado’ya karşı büyük bir üstünlük kurdu. Sol kanatta 49 aksiyon da %80 başarı sağladı. 3.bölgede 43 aksiyonda %77 başarı sağlayarak takımının ve maçın en yüksek InStat Index puanı olan 345’i yakaladı.

Sonuç

Roma maça adeta 2-0 yenik başladı. Juventus’a karşı olabilecek en felaket senaryo bu olmalı. Ona rağmen daha sonrasında oyundan kopmayıp daha proaktif bir oyun oynadılar. Beraberlik çıkarabilecekleri bir maçta savurganlıkları yüzünden puansız ayrıldılar. Orta saha yapısının biraz değişeceğine inanıyorum. Zaniolo’nun uzun süreli sakatlığı sonrası Roma’nın farklı plan bulması lazım.

Juventus yine iyi olmayan bir performans ile kazandı. Duran toplar dışında neredeyse hücum hiç çalışmadı. Pres oyununda gelişmeler görülse de hücum organizasyonu vasat seviyedeydi. Orta saha ile hücum hattı arasında bağlantı iyileştirilmediği sürece bu performans devam edecektir. Merih’in uzun süreli sakatlığı hem Juventus hem de Milli Takım için çok büyük şanssızlık oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş