Analiz | Roma 1-4 Napoli

Serie A’da deplasmanda Roma’nın konuğu olan Napoli, 4-1 kazanarak sahadan farklı galibiyetle ayrıldı. Sakatlığı sebebiyle 2,5 aydır sahalardan uzak kalan milli futbolcumuz Cengiz Ünder maçın son bölümlerinde oyuna girerek uzun bir aradan sonra formasına kavuştu.

Ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyonlar istatistiklerine baktığımızda Roma’nın sahaya 4-2-3-1 dizilişi ile çıktığını ve savunmasını daha çok 2.bölgede kurmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Orta saha oyuncularını rakibinin orta sahasına yaklaştırıp baskı altına almaya çalışan ev sahibi ekip maç boyu bu tercihinden geri adım atmadı. Savunma dörtlüsü ile orta saha oyuncuları arasındaki mesafeyi kısa tutamayan Roma sıkıntılar yaşadı. Napoli ise sahaya 4-4-2 dizilişi ile çıkarken kanat oyuncularını iç kanat oyuncusu gibi kullanıp Roma savunması ve orta sahası arasındaki boşlukları değerlendirmeye çalıştı.

Genel istatistikler

Maç boyu topa sahip olan taraf olan Napoli oyunun hakimiyetini maç boyu sürdürdü. Rakip kaleye 20 şut çeken Napoli bu şutların 10 tanesini ceza sahası içinden çekti. Ceza sahası içinden çekilen 10 şutun 7 tanesinde isabet sağlayan deplasman ekibi Roma kalecisi Olsen’i zor durumda bıraktı. Roma daha çok uzaktan şut denerken ceza sahası içinden çektiği şut fırsatlarını da genelde kanatlardan yapılan ortalarla buldu. Çektiği 14 şutun sadece 3’ünde isabet sağlayabilen ev sahibi ekip oldukça düşük yüzdeyle şut çekti.

Maç boyu topa sahip olan ve oyunun hakimiyetini alan Napoli rakibine fırsat tanımadı. Maç içinde gördüğüm kritik durumları size görüntülerle açıklayacağım.

İlk önce Roma’nın savunma tercihine karşılık Napoli’nin hamlesine değinmek istiyorum.

Roma orta saha bloğunu rakibin orta sahasına yakın kurarak Napoli orta saha oyuncularının oyun kurmasına engel olmaya çalıştı.

Ancak ev sahibi takım savunma dörtlüsü ile orta sahası arasındaki mesafeyi kısa tutamadı. Napoli ise bu fırsatı çok iyi değerlendirdi. Rakibinin blokları arasındaki oyuncularına topu kolayca aktaran deplasman ekibi, Roma savunma dörtlüsü ile karşı karşıya kaldı.

Yetenekli ayaklarıyla da bu pozisyonu iyi değerlendiren Napoli 1-0 öne geçti.

Napoli hücum oyuncuları rakibinin savunma ve orta saha blokları arasında hareketli bir şekilde dolaştı.

Koulibaly’nin de yüksek pas isabeti ile oynaması Napoli’li merkez orta saha oyuncularını oldukça rahatlattı.

Koulibaly attığı 83 pasın 79’unda isabet sağlarken takımının oyun kurmasında oldukça kritik rol aldı.

Napoli orta saha oyuncuları genelde maç boyu markaj altında oynadılar.

Orta saha oyuncularını baskı altından kurtaran bir diğer oyuncu ise Callejon’du. Kanat oyuncusu olmasına rağmen maç içinde sık sık orta sahada gördüğümüz oyuncu takımını baskı altından çıkarmış oldu.

Aldığı topları da çok isabetli kullanan Callejon çok başarılı bir performans gösterdi.

Bu pozisyonlara ek olarak dikkatimi çeken ve Callejon’un rolünü açıkça ortaya koyan bir pozisyonu sizlerle paylaşmak istiyorum.


Pozisyonun başlangıcında bir merkez orta saha oyuncusu gibi pas istasyonu görevini üstlenen Callejon pozisyonun devamında çizgiye yaptığı koşuyla ciddi bir gol pozisyonu yaratıyor. 

Callejon’un aksiyon haritasında da 2.bölgede yaptığı 33 aksiyonda %94 başarı sağladığını görüyoruz.

Son olarak Napoli’nin Duran top dönüşlerinde oldukça etkili olduğunu ve rakip sahada hızlı çoğaldığını görüyoruz.

Napoli’nin duran top dönüşü ilk tercihi topu hızlıca sol kanadına aktarmaktı.

Rakip yarı sahada da hızlıca çoğalan deplasman ekibi Roma takımını eksik yakaladı.

Son pasta başarılı olamayan Napoli aslında 40.dakikada tehlike sinyalleri vermişti.

Maçın 53.dakikasında ise gole çevrilen atağın ilk yarıdaki pozisyona ne kadar çok benzediğini göreceksiniz.

Yine duran top dönüşü sol kanada atılan topla hızlı hücuma kalkan Napoli son pası da iyi değerlendirince pozisyonu golle sonuçlandırdı.

Sonuç

Maç boyu oldukça üstün taraf olan ve istediklerini rahatça gerçekleştiren Napoli, Roma’yı sahadan sildi. 4-1 gibi farklı bir skorla galip gelen deplasman takımı ligdeki yerini sağlamlaştırdı. Roma için ise bu maç özelinde hiçbir varlık gösteremediğini maçın bazı bölümleri dengeyi sağlıyor gibi gidiyor gözükse de rakip ceza sahasında etkili olamadığını söyleyebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş