Analiz | Roma 3-1 Lazio

Serie A ‘nın 7.haftası başkent derbisi ile başladı. Lazio , Serie A ‘da ilk 2 maçını kaybettikten sonra üst üste aldığı 4 galibiyetle Roma derbisine gelirken, bu derbide saha avantajına sahip Roma ise sezona istediği gibi başlayamasa da hafta içi mesaisinde Frosinone’yi 4-0 mağlup edip derbiye moralli çıktı. Roma, son yıllarda Lazio derbilerindeki kazanma alışkanlığını yineledi ve sahadan 3-1 ‘lik skorla galip ayrıldı.

Maçın detaylarına ve kilit noktalarına InStat verileri ile göz atalım.

Ortalama pozisyonlar

Simone İnzaghi  sene başından beri tercih ettiği 3’lü savunmayı Roma derbisinde de bozmadı. Roma Hocası Eusebio di Francesco ise klasik 4-2-3-1 taktiği ile sahaya çıktı. Lazio oyunun ilk  yarım saatlik bölümünde Roma ataklarını orta alana yakın bölümlerde oyunu sıkıştırıp, kaptığı toplarla hücum geçişleri yapmaya çalıştı. Ancak kendi yarı alanını  iyi daraltan Roma defansı net fırsat şansına bu bölümde izin vermedi. Roma maç boyunca Kolarov -El-Sharaway sol kanadını kullanmaya çalıştı. Roma ilk 30 dakikadan sonra hücuma geçişlerde kısa pas tercihinden ziyade, daha direkt oyunu ve uzun topları tercih etti. Maç sonuna kadar  da uzun toplarda etkisiz kalan Lazio defansına karşı uzun top denediler. Maçın son bölümünde Roma’yı 3 ‘lü , Lazio’yu ise 4’lü savunma dizilişi ile gördük.

Topla oynamalar

Lazio maç boyu topa  daha çok hükmeden bir görüntü çizse de, Roma kaleye çekilen şutlarda ve tehlikeli pozisyon yaratma konusunda rakibinden daha iyiydi.

Roma maç boyunca çektiği 17 şutun 7’sinde isabet sağlarken, Lazio ise 15 şutta 4 isabet buldu. Lazio adına % 100 gol pozisyonu diyebileceğimiz tek pozisyonda Immobile Fazio’nun büyük hatasında topu kapıp skoru 1-1 ‘ e getirdi. Maç boyunca topa hakim Lazio , net pozisyona girmekte zorlandı.

Atak yönleri

Analizimin giriş bölümünde bahsettiğim gibi Roma ataklarının yarısından fazlasını sol kanattan yapmaya çalıştı.30 denemede 1 isabetli hücum girişimi gibi kötü bir istatistiğe imza atsalar da  , sol kanat ataklarını maç boyunca gördük. Lazio  ise maçın ilk yarısında kendi sol kanadını iyi kullanırken, skor olarak geride oldukları dönemde orta sahadan kısa paslarla Roma savunmasının merkezini  açmaya çalıştılar. Leiva-Lulic-Alberto üçgenleriyle ceza sahasında Immobile’yi bulmaya çalıştılar. Ancak oyun bu formata geçtikten sonra Roma, kaptığı toplarla direkt hücum geçişleri ile daha etkili oldu.

Kazanılan hava topları

Maçın kilit noktalarından biri de Lazio defans 3’lüsünün 20 hava topu mücadelesinden sadece 6’sını kazanabilmiş olması. Martin Cacares ve  Felipe Ramos yerden etkili müdahaleler yapsalar da , hava toplarını kazanamadılar. Pellegrini’nin attığı ilk Roma gölü, öncesinde Dzeko’nun indirdiği topla geldi.3.golde de duran toptan Fazio’nun kafa golünü izledik. Dzeko gibi bir oyuncunuz varken uzun top atmak gayet makul ancak Lazio defans hattının ve defansa yakın orta saha oyuncularının  buna hiç çözüm bulamayışı da , Simone İnzaghi adına düşündürücü.

Şutlar

Roma uzun toplar ve direkt oyunla, rakip ceza sahası içerisinde birçok şut imkanı buldu. Maçın Roma adına kritik golü ise , skor 1-1’ken Kolarov’un ceza alanı dışındaki serbest vuruşundan geldi.

Lazio , ilk yarında 6 kez ceza sahası içerisinden şut imkanı bulsa da , çekilen şutlar genelde Roma defansına takıldı .İkinci yarıda ise rakip ceza alanına girmekte oldukça zorlanan bir Lazio vardı sahada.

Öne Çıkan Oyuncu

Lorenzo Pellegrini

Javier Pastore’nin 37 dakikada sakatlanıp yerine Lorenzo Pellegrini’nin girmesi Roma adına işleri değiştiren detay oldu. O ana kadar top almakta zorlanan ve nadiren aldığı topları pek de olumlu kullanamayan yıldız Arjantinli’nin yerine giren genç İtalyan Pellegrini, 1 gol ve 1 asistlik performansının yanı sıra sahanın hemen hemen her bölgesinde aksiyon alanına girmiş. Yukarıdaki grafikte hem Pellegri’nin Pastore’ye göre çok daha fazla yön içeren bir oyun ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Pellegrini’nin oyuna girdiği 37.dakikaya  kadar olan Lazio üstünlüğünü ve sonraki bölümde Roma’nın daha dominant bir oyun karakteri ortaya koyduğunu da belirtmek gerekir.

Derbi Sonrası

Böylesine büyük derbiler öncesi mevcut form durumlarının önemsiz olduğunu bir kez daha gördük. Roma son 7 derbide 5 kez kazanıp sadece 1 yenilgi almıştı. Psikolojik avantajı bu maçta da kırılma anlarında lehlerine çevirdiler. Özellikle oyunu rahat bir şekilde istedikleri gibi yönlendirdikleri ikinci yarıda , Fazio’nun garip hatası sonucu yedikleri gole , 4 dakika içerisinde reaksiyon gösterip 2-1 öne geçmeleri, Lazio maçlarındaki yüksek özgüvenden geliyor. Lazio ise iyi başladığı bir Roma maçını kaybederek, ligde 5 maç üst üste kazanma şansını kaybetti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş