Analiz: Torino 0-1 Juventus

Serie A’da Inter ile kıyasıya bir şampiyonluk mücadelesi veren Juventus, derbide deplasmanda karşılaştığı Torino’yu tek golle mağlup etti.

Ortalama pozisyonlar

Sahaya zaman zaman 4-3-1-2’ye de dönen bir 4-3-3 ile yayılan Juventus’ta savunmanın önündeki tek pivot rolünde görev yapan isim Pjanic oldu.

Ligde altı maçtır kazanamayan Walter Mazzari’nin takımı ise sahaya üçlü savunmayla çıkmayı tercih etti.

Topla oynama

Maç boyunca merkezden savunma arkasına Ronaldo’nun koşu yollarına atılan uzun toplarla sık sık pozisyon arayan Juventus, 40 metreyi aşan uzun topları 32 defa denerken, bunların 16’sında başarılı oldu.

Golü bulduğu 70. dakikaya kadar topla oynama konusunda rakibine üstünlük kurmayı başaran Juventus, 70’ten sonra ise savunma güvenliğini ön planda tutarak topu daha çok rakibine bırakmayı tercih etti. Sarri’nin takımının 90 dakika boyunca topa 45 saniyeden uzun sahip olduğu sekansların sadece dört defa yaşanması da dikkat çekici bir ayrıntı oldu.

Her iki takımın da merkez ataklarını pek tercih etmediği maçta Juventus ağırlıkla Cuadrado’nun olduğu sağ kanadı kullanmayı tercih etti. Torino ise ataklarının büyük bölümünü soldan gerçekleştirdi. 

İlk yarı

Torino’nun maç boyunca zaman zaman yaptığı önde pres Juventuslu oyuncuları birçok pozisyonda hataya sürükledi.

İlk yarıda büyük çoğunluğu sağ tarafta olmak üzere kendi yarı sahasında birçok top kaybı yapan Juventus, ikinci yarıda ise bu konuda daha dengeli bir görüntü verdi.

Maç boyunca ceza sahasında birden fazla oyuncunun bulunduğu durumlarda dahi kenar ortaları yapmayı çok fazla tercih etmeyen Juventuslu oyuncular maç boyunca 13 orta yaptı, bu ortaların dördü isabetli oldu. Juventus’un sağ beki Cuardrado maç boyunca bir orta yaparken, sol bek De Sciglio’nun ise hiç orta denemesinde bulunmaması dikkat çekici bir ayrıntı olarak göze çarptı.

Maurizio Sarri takımlarının karakteristik özelliklerinden biri olarak sayılabilecek tek toplara maç boyunca sıklıkla başvuran Juventus, 129 tek top denemesinin 106’sında başarılı oldu.

Juventus’un en fazla tek top yapan oyuncusu 25 isabetli pasla başı çeken Pjanic olurken, ev sahibi Torino bu istatistikte rakibinin gerisinde kaldı. Sarri’nin Napoli ve Chelsea dönemlerinde sıklıkla tep top oynayan Jorginho’yu tercih ettiğini düşünürsek savunmanın önünde görevlendirdiği oyuncularından bunu özel olarak talep ettiği ya da bu oyun tarzını seven oyuncuları özel olarak tercih ettiğini düşünebiliriz.

İkinci yarı

İkinci 45 dakikada rakip kaleye ilk yarıya nispeten daha kalabalık gitmeye çalışan Torino zaman zaman bu çabasında başarılı olsa da buna karşılık geçiş hücumlarıyla kalesinde önemli tehlikeler yaşadı.

Dybala’nın Ronaldo’nun önüne bıraktığı bu pozisyonda Portekizli futbolcu önemli bir fırsat yakalasa da Sirigu başarılı bir kurtarış yaptı.

60’ta yerini Higuain’e bırakana kadar maç boyunca ceza sahasına isabetli dört pas atan Dybala bu istatistikte 90 dakika sahada kalan Pjanic ve 76 dakika oynayan Bentancur ile birlikte takımının en iyisi oldu.  Maçı 29 başarılı aksiyonla tamamlayan Arjantinli hücum oyuncusu buna rağmen girdiği dört ikili mücadelenin hiçbirini kazanamadı.

İkinci yarıda rakibinin önde yaptığı kalabalık presi daha kolay aşan Juventus, bu pozisyonda sayısal avantajını kullanarak, topu hızlı bir şekilde rakip yarı alana geçirme konusunda sorun yaşamadı.

90 dakika boyunca Juventus’un üçüncü bölgeye en fazla isabetli pas gönderen (17) oyuncusu olan Cuadrado, Juventus’un rakip kaleye yaklaşmasında önemli rol oynadı. Kolombiyalı oyuncunun bu pozisyonda attığı pas yerini bulmasa da oyuncu maç boyunca yaptığı 84 başarılı aksiyonla açık ara bir şekilde bu alanda takımının en iyisi oldu.

De Light’ın kornerden gelen golünün ardından eski bir Juventuslu olan Zaza’yı da oyuna dahil eden ve hücum hattını hareketlendiren Torino, Cuadrado’nun kanadından yaptığı ataklarla beraberlik şansları bulsa da bunları değerlendirmeyi başaramadı.

De Light

Geçen sezon Ajax’taki gösterişli performansının ardından Juventus’a gelen ancak performansıyla haftalardır Serie A’nın en tartışılan oyuncularından biri olan De Light takımına galibiyeti getiren golü atan isim olmasının yanı sıra savunmadaki kritik müdahaleleriyle de öne çıktı. 14 ikili mücadelenin 10’unu kazanan Hollandalı futbolcu bununla beraber 53 başarılı aksiyon gerçekleştirdi ve takımının en iyilerinden biri oldu.

Cuadrado

13 ikili mücadele kazanan, üçüncü bölgeye 17 isabetli pas atan, maçı beş isabetli dribbling ile tamamlayan, rakiplerinden beş top çalan ve 50 isabetli pas yapan Cuadrado bu beş alanda da takımının en iyi oyuncusu oldu. Bentancur ile yaptığı işbirliğiyle takımının en güçlü pas bağlantısını oluşturan Kolombiyalı takımının galibiyetinde sağlam bir performans ortaya koyarken, hem ofansif hem de defansif anlamda ne kadar etkili bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi. Oyuncunun topla buluştuğu noktalar da Sarri’nin bekleriyle oyuna genişlik katma isteğini gösterir nitelikteydi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.