Analiz | Tottenham 0-1 Ajax

Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid, Juventus gibi devleri eleyerek yarı finale yükselen Ajax, Tottenham’ı
deplasmanda 15. dakikada Van De Beek’in golüyle 1-0 mağlup ederek rövanş mücadelesi öncesi avantajlı bir
skorla Hollanda’ya dönmeyi başardı.

Ortalama pozisyonlar

Son ve Kane gibi takımın iki önemli hücum oyuncusundan yoksun olan Tottenham 3-5-2 dizilişiyle sahada yer aldı. Eriksen ve Alli’nin arkasında tek ön libero olarak Wanyama’ya görev veren Pochettino’nun yazımın devamında da bahsedeceğim gibi yanlış bir planla maça başladığını söyleyebilirim. 39. dakikada sakatlanan Vertonghen yerini Sissoko’ya bıraktı. Pochettino bu değişiklik ve sonrası oyun planları ile birlikte oyunda dengeyi kurmayı başardı. Ajax ise her zamanki gibi 4-2-3-1 dizilişi ile sahaya çıkarken ofansif orta saha mevkisinde bulunan Van de Beek sık sık bir forvet oyuncusu gibi rakibin defans arkasına koşularını yaptı. İki takım da maçın çoğu bölümünde 3. bölgede baskı yapmayı tercih etti.

Genel maç yorumu

Topla oynama ve şut istatistiklerine baktığımızda ilk 30 dakika Ajax’ın ciddi derecede oyunun hakimi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta 20. dakikada ekrana gelen istatistik görüntüsünde Ajax %66 oranında topa sahip olup 133 pas yaparken Tottenham ise sadece 40 pas yapabildi.


İki takım da pozisyona girmekte zorlandı. Maç boyunca Ajax 3 gol pozisyonu bulurken Tottenham ise 4 gol pozisyonu buldu.

Peki ilk 30 dakikada Ajax baskısının bu kadar etkili olmasının sebebi neydi ? 30.Dakikadan sonra neler değişti ?

Tottenham Ajax’ın oyun hakimiyetini nasıl sona erdirdi ?

Ajax


Ajax’ın birden fazla baskıdan kurtulma varyasyonu var bunun birincisi Frankie De jong’un Blind’in yanına gelerek savunmayı üçlemesi ve beklerini çizgiye atarak oyunu genişletmesi. Böylece rakibinin bloklar arasındaki mesafeyi arttıran Ajax, orta saha oyuncularına alan yaratmış oluyor.

Onana’nın orta mesafeli pasları

Ajax ayrıca iki orta saha oyuncusunu derin pozisyonda tutarak stoperlerini oyunu açması için kenarlara gönderiyor. Daha sonra ise Onana’nın orta mesafeli paslarıyla atağa kalkıyor.

Onana’nın orta mesafeli paslardaki becerisi göze çarpıyor. Attığı 10 orta mesafeli pasın 9 tanesinde isabet sağlamış. Ayrıca bu pasların büyük bir çoğunluğu Veltman ve Ziyech’in bulunduğu sağ tarafa doğru olduğu dikkat çekiyor.

Tadic’in rolü

Tadic takım arkadaşları markaj altındayken onların bilinçli olarak yaptığı koşular sayesinde açtığı boşluklara ilerleyerek takımını baskı altından çok rahat bir şekilde çıkarabiliyor.

Gördüğünüz gibi Moura Schöne’yi markaj altına almış durumda. Tottenham ise 3.bölgede pozisyon almış.

Schöne bilinçli bir şekilde sağ tarafa koşu göstererek Tadic’e top alması için alan yaratıyor. Tadic ise markajsız bir şekilde topu alarak rahat bir şekilde takımını atağa çıkartıyor.

Tadic’in rolü için bir pozisyon örneği daha. Frankie De Jong ve Schöne merkezi boşaltarak rakip orta saha oyuncularını kendilerine çekiyor. Daha sonra merkeze yaptığı koşuyla o boşluğu Tadic kullanıyor.

Diagonal paslar

Özellikle Ajax’ın bulduğu ciddi gol pozisyonları inceledikçe daha da rahat gözlemleyebileceğiniz bir durum. Ziyech’in ana rol aldığı atılan ters toplar sonucu yapılan tehlikeli ataklar rakiplerini çok zor durumda bırakıyor. Özellikle rakipleri doğru pozisyon alamadığı anlarda ise Ajax’ın ekmeğine yağ sürmüş oluyorlar.

Görselde Ziyech’in attığı pasların yönlerini görmektesiniz. Attığı Diagonal pasların çokluğu bu oyunun oluşmasında ana rol aldığını açıkça gösteriyor. Şimdi bu durumu en iyi açıklayan pozisyonlardan birini inceleyelim.

Ajax hücum ve orta sahaoyuncularının hepsi sağ tarafta pozisyon alıyor. Daha sonra sol tarafta açılan boş alana Ziyech pasını atıyor.

Burada penaltı noktasında bulunan Van de Beek’e dikkat çekmek istiyorum. Tagliafico’ya yaklaşırken ilk önce çevre kontrolünü yapıyor ve arkasından gelen Tadic’i görüyor.

Topun üstünden atlayarak topun Tadic’le buluşmasını sağlayan Van de Beek bu sefer rakip ceza sahasına doğru koşu yapıyor.

Boşta olan Neres’e pas vermek yerine dar açıdan kaleyi düşünen Van de Beek yanlış bir tercih yaparak pozisyonu değerlendiremiyor.

Ajax 3. bölge baskısı

Ajax 3. bölgede çok adamla defans oyuncularına birebir baskı yaparak Tottenham’ı ilk önce kaleci Lloris’e dönmesini daha sonra ise Lloris’in pas kanallarını kapatarak hızlı hücuma çıkmayı hedefledi. İlk 30 dakika boyunca da neredeyse bütün topları toplayan Ajax topa sahip olma oranını oldukça arttırdı. İlk 30 dakika boyunca yaklaşık ortalama %60 topla oynama oranına sahip olan deplasman takımı oyunun hakimiyetini almayı başardı.

İlk önce yapılan yoğun baskıyla Tottenham oyuncularının kalecisine dönmesi sağlanıyor.

Daha sonra ise Lloris’in pas kanallarını kapatarak uzun topa zorluyorlar.


Beklerini de baskıya dahil eden Ajax topu hızlı bir şekilde kazanıyor.

Bu pozisyonda da Lloris’i yine hataya zorlayan Ajax takımının kazandığı toplar sonrası rakip sahada Tottenham oyuncularıyla aynı sayıda olduğunu görüyoruz. Kazandığı topları da fazla oyuncuyla hücum ederek daha da değerli hale getiriyorlar.

Ajax’ın golü

Ziyech yine çok akıllıca topu kalabalık alandan boş alana atıyor.

Tottenham savunmasını bu pozisyonda çok derinde kuruyor. Aslında birebir bakıldığında çok da doğru pozisyon alıyorlar.

Topu merkeze atan Neres içeri koşusuna başlıyor. Wanyama ve Alli aynı oyuncuya baskı yapmaya gidiyorlar.

Alli ve Wanyama oyuncu paylaşımını düzgün yapamayınca tek bir pasla oyundan düşüyorlar. Topu kullanmak için yeterli alanı bulunan Ziyech Van De Beek’e attığı ara pasla takımını 1-0 öne geçiren golün asistini yapıyor. Bu pozisyondaki Veltman’ın koşusu ise Rose’un Van De Beek’i kontrol etmesini zorlaştırıyor.

Ajax duran top zaafı

Özellikle Veltman’ın üstüne oynayan Tottenham kullandığı duran toplarda iki ciddi gol pozisyonu yakaladı.

Son olarak Ajax bölümünü bu görselle bitirmek istiyorum.

Birbirine yakın ve kusursuza yakın pozisyon alan Ajax’ın bu görüntüsü resmen ders niteliğinde. Veltman ise top sol kanattayken daha içte pozisyon alarak oyunu daraltıyor. Hücum oyuncularının rakip savunma oyuncuları ile birebir pozisyon alması ise yapılan herhangi bir savunma oyuncusu hatasında rakibini çok zor durumda bırakıyor. Çizgide yapılan üçgenlerle ise topu ayağında tutuyor.

Ajax top kaybında ise yine kusursuza yakın pozisyon alarak kontra preslerle rakibini baskı altına alıyor ve en kısa sürede topu kazanmaya çalışıyor.

Tottenham oyununu değiştiren hamle

Tottenham ilk 20 dakika oyunun tüm hakimiyetini Ajax’a bıraktı. 3’lü savunmanın tutmadığını ve rakip orta saha oyuncularına boş alanlar verdiğini gören Pochettino’nun ilk hamlesi Vertonghen’i sol beke koyup Rose’u merkeze çekmek oldu.

Ajax baskısını biraz olsun azaltmaya başlayan Tottenham Rose’un merkezde pas alternatifi oluşturmasıyla Ajax baskısından zaman zaman kurtulmayı başardı. Vertonghen’in sakatlanması nedeniyle Sissoko’yu orta sahaya alan Tottenham 4-2-3-1 dizilişi ile oynamaya başladı.

Sadece diziliş olarak değil aynı zamanda oyun planında da değişiklik yapan Pochettino, direkt toplar oynayarak Llorente’nin fiziğini kullanmayı düşündü. Blind-Llorente eşleşmesindeki fizik avantajını kullanmak isteyen ev sahibi ekip çoğunlukla sağ kanadını kullanmayı tercih etti. Örnek pozisyonları aşağıda sizinle paylaşacağım.

Atılan uzun topu Moura’nın önüne indiren Llorente ciddi bir pozisyonun gelişmesinde rol oynuyor.

 

Llorente’nin istatistiklerine baktığımızda tam 14 hava topu kazandığını görüyoruz. Kazandığı hava toplarıyla takımını Ajax yarı sahasına yerleşmesini sağlayan Llorente maç boyunca çok iyi mücadele etti.

3. bölgede doğru pozisyon alıp Onana’nın merkez orta saha oyuncularıyla bağlantısını kesen Tottenham Onana’yı Tadic’e uzun top oynamaya mecbur etti.

Gerek ikili mücadelelerde yüksek yüzdeyle oynaması gerekse de rakip yarı sahadaki sahipsiz topları kazanan Tottenham oyunu dengeye getirmeyi başardı. İstatistiklere baktığımızda Tottenham’ın rakip yarı sahada tam 40 sahipsiz top kazandığını görüyoruz.

Son’un eksikliği

Ataklarını ve hücum baskılarını fazla oyuncuyla yapan ve risk alan Ajax karşısında Tottenham zaman zaman boşluklar bulmayı başardı.

Rakip baskısından kurtulan Ajax orta sahada büyük boşluklar buluyor.


Topu hızlıca Llorente’ye atan Eriksen takım arkadaşını savunma oyuncusu ile birebir bırakıyor. Gerek fiziksel özellikleri gerekse de oyun tarzıyla top sürerek adam geçme becerisi az olan Llorente atağı değerlendiremiyor. Bu pozisyonda Son olsa farklı şeyler konuşuyor olabilirdik.

Sonuç

Ajax deplasmandan 1-0’lık galibiyetle ayrıldı. Maça inanılmaz bir başlangıç yaparak maçı domine eden Hollanda temsilcisi Tottenham’ı çaresiz bıraktı. Rakibin hamlesine ise güçlü bir şekilde cevap veremeyen Ajax bu konuda hanesine eksi yazdırdı. Maçın başlangıcında olduğu gibi oyunun hakimiyetini alamasa da rakibine çok az pozisyon verdi. Fakat ikinci yarı Neres’in direkten dönen topu hariç rakibini kontra ataklarla tehdit edemedi. Oyun tarzına aykırı olarak çok fazla top kaybı yaptı.

Tottenham ise 30.dakika sonrası oyunu ile umutlarını arttırdı. Gol pozisyonlarını ise duran top ve Llorente’nin indirdiği hava topları sonucu buldu. Rövanş mücadelesinin de çok çekişmeli geçeceğini düşünüyorum. Ajax’ın işi kolay olmayacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş