Analiz | Tottenham 0 – 1 Liverpool

İngiltere Premier Lig’in 22. haftasında bir maç eksiğiyle 21. maçına çıkan Liverpool, deplasmanda Tottenham Hotspur’la karşılaştı. Jürgen Klopp ve Jose Mourinho’yu bir araya getiren karşılaşmada konuk ekip gülen taraf 1-0’lık skorla Klopp’un öğrencileri oldu.

37’de Firmino’nun golüyle 3 puana uzanan Liverpool 21 maçta 61 puan yaparak Guardiola’nın rekorunu kırdı. En yakın rakibine 16 puan fark attı

Ortalama pozisyonlar

 

Oyuna 4-2-3-1 başlayan Tottenham, Kane ve Sissoko sakatlığı sonrası kadroda bulunmadılar. Arka savunma hattında da Tanganga tercihi dikkat çekti, Tanganga’nın önüne Aurier ile başlayan Mourinho savunmaya yönelik elinin güçlü olmasını istedi.

Liverpool da oyuna 4-3-3 sistemi ile başladı. Fabinho’nun sakatlığı devam ederken orta saha tercihlerinden biri olan Chamberlain sakatlıktan döndükten sonra tekrar orta sahada yerini aldı.

Genel pozisyon değerlendirmeleri

 

Tottenham oyun içinde başlanılan sistemden çok farklı bir kompozisyon ile oynadı. Tanganga’yı 3. Stoper olarak kullanan Tottenham, Rose’u ileri doğru oynatabilirken ataklara katılmasına izin verilirken Tanganga’yı atak aksiyonlarını kısıtlayıp savunmada açık vermemeye özen gösterdi. Orta alan bloğunu da 4’lü tutan bir Tottenham vardı.

Tottenham oyun başlarken Liverpool’un hücum hattına karşı 3’lü bir savunma yaparak sıkıştırmak istedi ve bu sıkıştırmalar ile alan bırakmak istemeyen Tottenham Salah ve Firmino’ya yakın bir tutum sergilemek istedi. Orta alanda verilen boşluklara yapılacak koşulardan dolayı kendilerini yakın tutmadılar .

4-4-2 dizlimini sergileyen Tottenham, ileri hatta Son ve Moura ileri ikilisini beklerken, Dele Alli ve Moura ikilisini gördük. Son’u Robertson’a ve Arnold’a yakın tutmak istedi.

Aurier’in kanat tarafında başlaması da Robertson çizgiye yakın oynadığı zaman Robertson’u engellemek ve iniş izni vermemekti. Tottenham, Son’un ve Aurier’in içeri doğru inerek bloğu bozulduğunda diğer kanat tarafında boşluk bıraktı. Bu da Liverpool adına avantajlar ortaya çıkardı bu avantajlar ise Tottenham’ın 4’lü orta saha bloğunun içeri doğru kaymalarında kanatlarında Robertson ve Arnold’a alan bırakıldı. Bu boşluklara koşu yapan Robertson ve Arnold orta açma fırsatlarını bulabildi.

Firmino’nun hareketliliği Salah’a ve Mane’ye boş alanlar ve fırsatlar yaratabiliyordu. Bu da Liverpool’un ön alanda boş alanlar yakalayarak pozisyonlara girme olasılığını arttırıyordu. Bundan dolay Firmino’nun Salah’a boş alan açması ve peşine Winks’i takması hem pas almasını ve kendisine tekrar bir koşu alanı yaratma fırsatı doğurdu. Salah’ın da bu boş alanlara koşarak pas alması Tottenham savunmasını dağılmasına sebep oldu.

Maçın genelinde de Dele Alli topu aldığında Liverpool’u oyuncular Dele Alli’ye karşı sayısal üstünlük sağlayarak oyunu kurmasına engelleyici bir yapıdalardı. Dele Alli aldığı topları yüksek baskılar ile birlikte topu kaybetmemek, oyunu kurmak ve direk topu ayağından çıkarmak istedi.

Tottenham ikinci yarı oyuncu değişikliği ile Tanganga’yı sol bek’e Aurier’i sağ beke çekti ve Dele Alli’nin olduğu konuma da Lo Celso’yu koydu bu da topa sahiplik oranını arttırdı. Tottenham bu dakikadan sonra oyun kontrolünü de eline almaya yavaştan başladı diyebiliriz. Bunun avantajı olarak hem top sahipliği ve ön alanda baskıyı arttırabilen bir Tottenham gördük.

Tottenham oyun kontrolünü ele almaya başlayınca ön alanda dağılabilerek önde markaj ve baskı oluşturabildi arka alan ve orta saha bağlantısını Fabinho’dan sonra oluşturan Henderson’a yapılan yakın markaj ile birlikte ön alanda baskılar sonuç vermeye de başladı.

Yukarıdaki baskı  Tottenham adına sonuç verdi ve 3’lü bir şekilde hücuma çıkış yapabildi. Son ve Dele, Van Dijk ile Gomez’in üstlerine doğru gelmesini istemesi adına enlemesine genişleyerek kaleye hareketlendi. Böylece Moura’ya şut fırsatı yaratılabilcekti ama Moura tercihini pas vermekten yana kullandı.

Topun kontrolünü ele alan Tottenham, Liverpool’un savunmada 4’lü bloklar kurmasına sebep oldu. Savunma moduna geçen Liverpool kanatları biraz daha ortaya yakın tuttu. Tottenham oyunu bekleri ile genişletip alanlar yarattı. Bu durum Aurier’in ileri çıkması adınada fırsat oldu.

Aurier ileri çıktıktan sonra da kendisini çizgiye yakın konumlandırdı. Kendisini çizgiye atmasının yararı Robertson’u üstüne çekerek alan açmak istemesiydi. Bununla birlikte de oyunu geniş tutabilme avantajı elde etti.

Oyunu geniş tutunca Robertson’un Aurier’i karşılamasına Robertson geldi ve Wijnaldum da Robertson’a yakın oynamaya hareketlendi bununla birlikte de koşu yapan Lo Celso boş alan bulabildi. Oyunu genişletebilen Tottenham istediğini alarak Arkaya koşular yapabildi.

Savunma konumuna geçen Liverpool savunma anlamında başarılı olan Origi tercihini yaptı ve Aurier’i karşılama anlamında Origiyi çizgiye yakın tutarak Aurier’e karşı oynatmak istedi. Bunda da başarılı olan Origi, Aurier’e alan ve boşluk yaratma imkanını azalttı.

Genel istatistikler

 

Atak yönlerine de baktığımızda Tottenham’ın sol tarafı daha aktif kullandığını görebiliriz. Bunun sebebi 70 dakika boyunca Tanganga’yı sağ bek de oynatmasıydı. Daha çok atak yapabildiği taraf sol taraf olan Tottenham oldu. Bunun yanı sıra Liverpool da kendi sağını daha çok aktif kullanmak zorunda kaldı. Tottenham’ın sol tarafı atağa çıkınca kendilerine sağ taraftan yer bulabildiler.

Oyunun geneline hakim olan taraf Liverpool oldu. Liverpool’un topa hakimiyeti ve oyunun kontrolünü elinde tutması avantajlarını getirdi. 1-0’ın getirdiği avantaj ve Tottenham’ın yaptığı değişiklikler ile birlikte topun sahip olma oranını sadece 75. dakikadan sonra verdi Tottenham bu dakikalardan sonra topun sahibi olabildi.

 

İlk yarı kendi sahasında baskı yiyen Tottenham, kendi sahasında toplam ilk yarı 14 top kaybetti. Liverpool ilk yarı 2 top kaybederken, ikinci yarı baskı yedikten sonra 7 top kaybetti.

Dele Alli’ye yapılan baskılardan söz etmiştik ve burada da kendi sahasında en çok top kaybeden Dele Alli oldu. Topu arkadan çıkaran isim olan Dele Liverpool’un Dele’ye yaptığı baskılar istediğini vermediğini gösterdi ve Dele kendi sahasında 4 top kaybederek takımının kendi sahasında en çok top kaybedeni oldu.

Instat Index puanına göre maçın adamı

Hücumda savunma hatlarını bozabilen, savunma hatlarını üzerine çekebilen Mane, Firmino’ya ve Salah’a alanlar açabildi. Bu da Liverpool’un ön alanda etkili olmasına sebep oldu. İkili mücadele kazanma oranı ikinci yarıda da artan Mane maçın adamı oldu.

Sonuç

Liverpool, eksik maçı olmasına rağmen en yakın rakibine 16 puan fark atmış durumda. Premier Lig kurulduktan sonra şampiyon olamayan Liverpool adım adım şampiyonluğa doğru ilerliyor. Liverpool oyunun kontrolünde elde tutan takım oldu, Tottenham’a baskı uygulayarak ilk yarı elde edileni alabilen Liverpool ikinci yarı biraz daha oyunu soğutarak başarılı oldu.

Tottenham’da ileride Kane sakatlandıktan sonra oyun sistemini oturtma konusunda kafamda soru işaretleri vardı, geçiş oyununda problemler yaşayacağını düşündüm ama Mourinho savunma anlamında Liverpool’u zorlayabildi ve Tanganga’ya güvendi. Bu güveninin de sonucu başarılı oldu. Elindeki kadro ile oynattığı sistem ile kıyaslamalar yapıldığında ise bu kadro ile başarılı oldu diyebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş