Analiz | Tottenham 1-2 Liverpool

Cumartesi günü oynanan maçta Tottenham ve Liverpool karşı karşıya geldi. Maçı Wijnaldum ve Firmino’nun golleriyle Liverpool 2-1 kazandı. Tottenham’ın tek golü ise son dakikalarda Erik Lamela’dan geldi.

Ortalama Pozisyonlar ve Kadrolar

Liverpool maçın başından itibaren oyunu domine etti. Bu oyundaki üstünlüğünün de sebebi savunmada kusursuz olmaları. Liverpool her zamanki gibi savunmada 4-5-1 dizilerek Tottenham’ın pas yollarını kapatmaya çalıştı. Özelikle ilerideki üç oyuncunun savunma oyuncularına baskı yaparken aynı zamanda merkez topun merkez ve bek oyuncularına gelecek pas yollarını kapattılar. Bu durumu maçın başından itibaren o kadar kusursuz yaptılar ki Tottenham geriden oyun kurmakta zorlandı. Daha da açmak istersek Firmino merkeze giden pas yollarını kapatırken Salah ve Mane beklere giden pas yollarını kapattı. Milner ve Keita ise merkezde Dier ve Winks’i marke etti. Liverpool’un savunmadaki bu başarısının üstüne bir de Liverpool’un kontra ataklara çıkma hızı da eklenince Liverpool maçın tek egemeni oldu.

Ortalama pozisyonlara baktığımızda Tottenham beklerinin ileride konumlandığını görüyoruz. Bu duruma Tottenham’ın savunmadan oyun kurarken yaptığı top kayıpları da eklenince Liverpool Tottenham beklerinin arkasında bıraktığı boşluğu kullanarak üçüncü bölgede 3v2 ve 2v2 kaldılar.

Tottenham maça hem savunmada hem hücumda 4-4-2 (4 merkez) oyuncusuyla oynadı. Tottenham’ın savunmadaki ilk planı Liverpool’un oyunu beklere oynamasını sağlamak daha sonra ise dörtlü merkez orta sahayı beklerin olduğu kanada kaydırarak Liverpool’un ileriye oynamasını engellemeye çalıştılar. Tottenham merkezde daha kalabalık olmasının avantajını kullanmak isterken Liverpool’un savunma anlayışı bu durumu bozdu. Liverpool Tottenham’ın merkezdeki üstünlüğüne çözüm olarak ortalama pozisyonlarda da gözüktüğü üzere Firmino’yu daha derine çekerek Salah ve Mane’yi ise merkeze yaklaştırdı. Tottenham geriden oyun kuramayınca uzun toplarla boşluk aramaya başladı ancak gene başarılı olamadı. Aslında Liverpool’un sol kanadı savunmada merkez ve sağ kanat kadar etkili değildi. Tottenham bulduğu etkili atakları sağ taraftan buldu.

Tottenham’ın oyunu hem savunmada hem de hücumda işlemeyince dizilişini değiştirerek 4-2-3-1’e geçti. Bu sistemde Eriksen bloklar arasında serbest oynadı. Fakat Liverpool’un organize baskısı ile Tottenham hem Eriksen ile topu buluşturmakta zorlandı ve hem de hücumda gene etkili olamadı.

Topla Oynama Yüzdeleri

Topla oynama yüzdelerine baktığımız zaman Liverpool maçın ilk 15 dakikalık kısmı dışında topu tamamen Tottenham’a bıraktığını görüyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi Liverpool Tottenham’ın hatalarından faydalanarak hızlı hücumlarla etkili oldu.

Top Kayıpları

Yukarıdaki görsel Tottenham’ın top kayıplarını gösteriyor. Tottenham kendi yarı sahasında tam 16 top kaybı yaptı. Bu da yukarıda bahsettiğim Liverpool’un maç kazandıran savunmasını bize anlatıyor.

Liverpool’da ise bu sayı sadece 8.

Liverpool Pas Kombinasyonları

Takımların yaptıkları pas kombinasyonlarında ilk 5’te genellikle savunma oyuncularının birbiri ile yaptıkları paslar yer alır. Liverpool’da ise en çok pası bekler, merkez oyuncuları ve Roberto Firmino’nun yaptığını görüyoruz. Bu durum Liverpool’un ikinci ve üçüncü bölgede etkinliğini gösterir nitelikte.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş