Analiz | Trabzonspor 1-2 Gözpete

Süper Ligin 6. haftasında Trabzonspor, Göztepe’yi ağırladı. İzmir ekibinin Yasin Öztekin’le ilk yarıda bulduğu 2 gole karşılık, bu sezon ilk kez 11’de forma bulan Burak Yılmaz’ın ayağından gelen gol, Trabzonspor için yeterli olmadı. Bu sonuçla, Trabzonspor arka arkaya ikinci maçtan da mağlup ayrılarak 7 puanda kaldı.

Mücadele öncesinde Trabzonspor’da Hosseini, Göztepe’de Poko sakatlıkları sebebiyle maç kadrosunda yer almadı.

Karşılaşmayı InStat verileriyle inceleyeceğiz.

Ortalama topla buluşma noktaları

Geçtiğimiz hafta Alanyaspor karşısında ikinci devrede yapılan Olcay-Abdülkadir, Nwakaeme-Vahid değişikliklerini bu hafta ilk 11’de gördük. Bu tercihler hakkında Ünal Karaman; maç sonu basın toplantısında, rakibin etkili kanat oyununa karşılık takım savunmasında daha faydalı olacağını düşünerek değişikliklere gittiğini söyledi.

Kadrodaki farklı isimlere rağmen Trabzonspor için maçın başındaki senaryo değişmedi. Trabzonspor, 1. bölgede eksik yakalanmamasına rağmen savunma yerleşiminde yapılan hatalar sonucunda maçın henüz 8. dakikasında geriye düştü.

Gol sonrası refleksi zayıf kalan Trabzonspor, benzer bir savunma yerleşim sorunu ve Onur Kıvrak’ın büyük hatası neticesinde Yasin Öztekin’in 2. golüne engel olamadı.

Maçın ikinci yarısına Vahid Amiri-Rodallega değişikliğiyle başlayan Bordo-Mavilier 3. bölgede daha etkili oldu.

66. dakikada Burak Yılmaz’la farkı 1’e indiren Trabzonspor’da teknik direktör Ünal Karaman’ın 2. değişiklik için 74. dakikaya kadar beklemesi yakalanan tempoyu olumsuz etkiledi.

Yapılan 2 ve 3. değişiklikler sonrasında ise Göztepe kalesinde etkisini iyice arttıran Trabzonspor, Burak Yılmaz’ın direkten dönen kafa vuruşu ve VAR sistemiyle iptal edilen gol sonucunda skora denge getiremeyerek maçtan puansız ayrıldı.

İstatistiklere baktığımzda Trabzonspor’un maçın ilk yarısında yalnızca penaltı vuruşuyla Göztepe kalesini yokladığını görüyoruz.

Trabzonspor / paslar

Trabzonspor’da pas dağılımlarını incelediğimizde takımın 3. bölgeye ve ceza alanına girişlerde Sosa ve Pereira’nın ayağına baktığını, Yusuf Yazıcı’nın ise bu isimlere destek olamadığını görüyoruz.

Ünal Karaman, Yusuf’u benzer performasına rağmen geçtiğimiz hafta 90 dakika sahada tutarken Göztepe karşısında 74 dakika forma şansı tanıdı.

Göztepe / anahtar paslar

Göztepe, anahtar paslar (4/3) sonucunda yakaladığı 3 gol fırsatının ikisini değerlendirerek sonuca gitti. Trabzonspor’da ise bu sayı 17/6.

Trabzonspor / şutlar

Trabzonspor’un şut ve eylem noktalarına baktığımızda ilk yarıdaki kısır oyunun ikici yarıda Rodallega’nın oyuna dahil olması ve Göztepe’nin geriye yaslanmasıyla birçok pozisyona sahne olduğunu görüyoruz.

Göztepe’nin ilk golü öncesinde Trabzonspor savunması

Görsele baktığımızda, ceza alanında fiziksel olarak 7’ye 3 Göztepe hücumu görüyoruz fakat Trabzonspor’da 5 oyuncu başka bir aleme geçişin eşiğinde, trajikomik şekilde konumlanmış durumda.

Göztepe’nin ikinci golü öncesinde Trabzonspor savunması

Trabzonspor’da savunma yine eksik yakalanmamasına rağmen ilk gole benzer bir konsantrasyon bozukluğu sonucu Yasin Öztekin’in topla buluşması ve Onur’un bariz hatasıyla fark ikiye çıkıyor.

Beto

Burak Yılmaz’ın penaltısında gole izin vermeyen Göztepe’nin başarılı kalecisi Beto, Süper Lig kariyerinde rakiplerin kullandığı 8 penaltının 5 tanesini kurtararak %62.5’lik oran yakaladı.

Deneyimli file bekçisi, geçtiğimiz sezon takımının Trabzonspor deplasmanından puanla dönmesinde de kilit rol almıştı.

Son söz

Trabzonspor, arka arkaya alınan mağlubiyetler sonucu zirveden uzaklaştı ve 6. haftada kredileri tüketti.

Ünal Karaman’ın, Hosseini’yi sakatlık dönüşünün ardından defansa monte eder mi ya da Kamil Ahmet’in hazır konuma gelmesiyle birlikte sol stoperde Novak’ı kullanır mı sorularına vereceği yanıtlar kendisi adına büyük bir sınav olacak.

Hücum adına elinde zengin denebilecek bir kadro bulunduran Ünal hocanın kadro yönetimi, Trabzonspor adına sezonun kilit noktası olmaya devam edecek.

Geçtiğimiz hafta hazır olmadığı gerekçesiyle takımla birlikte Alanya deplasmanında olmayan Burak’ın 90 dakika forma giymesi, Olcay Şahan’ın kadrodan yavaş yavaş kesik yemesi, Yusuf’un performansındaki düşüşlere karşın her zaman kadroda yer bulması gibi birçok faktör Trabzonspor’un hanesine eksi olarak yazıyor. Bu yönde tercihler, olumsuz saha sonuçlarıyla birleştiğinde mali sıkıntıların da hat safhada olduğu bir dönemde takımın yakaladığı havayı tamamen tersine çevirecektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş