Analiz | Trabzonspor 2-1 Fenerbahçe

Trabzonspor ve Fenerbahçe, ligin 13. haftasında Trabzon’da bir araya gelirken, karşılaşmayı ev sahibi 2-1 kazandı. Trabzonspor bu galibiyetle 7. saraya yerleşirken, Fenerbahçe 13 puanda 15. sırada kaldı.

Ortalama pozisyonlar

Karşılaşmayı izleyen herkes Trabzonspor’un oyun genelinde ne kadar üstün oynadığını mutlaka görmüştür. Ortalama pozisyonlarda da bu durumu net olarak görülüyor; Trabzonspor’un iki bek oyuncusu, ortalama olarak neredeyse Fenerbahçe 3. bölgesinde topla buluşmuş.

Fenerbahçe’de ise Topal ve Elif’in kendi ortalama olarak kendi yarı alanıda buluşurken, iki bek oyuncusunun da orta çizginin oldukça gerisinde topla buluştuğunu görüyoruz. Stoperler, kanayan yara olarak her hafta gördüğümüz gibi derindeler.

Gene verilere baktığımızda da  Trabzonspor’un 25 şutuna karşılık Fenerbahçe’nin toplam 11 şutu var. Topla oynamada da beklendiği gibi %57’ye %43 Trabzonspor’un üstünlüğü gözüküyor. Trabzonspor’un atmış olduğu 25  şutun 11’inin Fenerbahçe ceza sahası içinden yapılmış olması Fenerbahçe savunma anlayışı için düşünülmesi gereken bir durum.

Fenerbahçe organize olmakta çok ciddi sorunlar yaşadı. İkinci yarı pas isabet oranı %76, üst düzey bir takım için olmaması gereken bir oran. Top kayıplarında da Fenerbahçe adına ciddi sıkıntılar var; tam 82 top kaybı yaptı Fenerbahçeli futbolcular, bunların 20 tanesi de kendi yarı alanlarında. Trabzonspor ise toplamda yaptıkları 65 top kaybının 9’u kendi yarı alanlarında.

Çokça top kaybettiği gibi, top da kazanamadı dün Fenerbahçe. toplamda 58 top kazanırken bunların 8’ı rakip yarı alanda olabildi. Trabzonspor’da ise kazanılan 75 topun 16’sı rakip yarı sahada.

Fenerbahçe düşük pas yüzdesi ile oynadı, çok top kaptırdı, az top kazandı, az şut çekti. Trabzonspor ilk dakikadan itibaren, taraftarında desteği ile 3. bölgede hareketli bir görüntü sergiledi.

Dakika 9; Sosa yarısaha çizgisinde, kendisine her hangi bir baskı yok. Nwakaeme, içeri kat ederek alan değiştiriyor. Isla da takip ederken boşalan alana sol bek Novak hareketleniyor.

Isla, yalnız kalmanın da etkisi ile tekrar Novak’a dönüyor ancak Nwakaeme’nin etrafında onu bozabilecek her hangi bir rakip oyuncu yok. Bu durum, karşılaşmanın genelinde oldu aslında, Fenerbahçeli oyuncular, çoğu zaman müdahalede geç, rakipten uzak kaldılar.

Nwakaeme, bu sefer de yardıma gelen Rodallega ile 2V1 yapıyor. Roman, Rodallega’ya çıkınca Nwakaeme onun boşalttığı alana koşusunu yapıyor. Isla, zor anlar yaşıyor. karşılaşma boyunca Trabzonsporlu oyuncuları Fenerbahçeli oyuncular karşısında 2V1, 3V2, 4V3’lerle avantaj sağladığını gördük. Sürekli alan değiştirler.

Nwakaeme, ceza alanı önünden şut imkanı buluyor, şutu dışarı gidiyor. Ancak her iki kanattan da Trabzonsporlu oyuncuların bindirmeleri gerçekten muazzam. Buna karşılık Fenerbahçeli 5 oyuncu gelişen atağı arkadan izledi. Tepkiler, müdahaleler ya hiç gelmedi, ya da hep geç geldi Fenerbahçeli oyunculardan.

Dk. 29; Sosa yine çok rahat bir şekilde kafasını kaldırıyor, ceza alanına bakıyor. Trabzonsporlu iki oyuncu uzak köşede bağıra bağıra top istiyor. Sosa, en iyi yaptığı işi yapıyor ve etkili diagonal bir pas atıyor. Fenerbahçeli oyuncular ayine geç kalıyor, geri kalıyor.

Dk. 49; Fenerbahçe yine gevşek karşılıyor rakibini. tek pasla Hasan Ali, 3V1 pozisyonda kalıyor.

Atak gelişiyor, Trabzonspor sürekli yardımlaşmaya, alan değiştirmeye devam ediyor. Fenerbahçeli oyuncular yine mesafeli, yine geç.

Dk. 58; Trabzonspor yine dara alanda üçgenlerini kurmuş. Ortalama pas mesafesi 16.9 metre oldu Trabzonspor’un, muhtemelen bu hafta en kısa pas yapan takım olacaklardır. Fenerbahçe orta saha ikilisinin pozisyon alışı ve Frey’in desteğe gelişini görüyoruz.

Atak gelişiyor, Trabzonspor Fenerbahçe tehlikeli bölgesine giriyor ancak Fenerbahçeli orta ikili pozisyon nasıl gelişecek diye bakıyorlar. Bu arada Frey yaklaşık 25-30 metre dripling ile rakibini bozmaya çalışıyor. Bu noktada Trabzonspor sol beki Novak’ın içeri kat ederek ceza sahasına yaptığı koşu çok kıymetli. Bunu maç sırasında birkaç kere daha denedi ve çok etkili oldu. Chelsea’de Alonso’nun bu penetrasyonlarını görüyoruz.

Dk. 60; Valbuena, Hasan Ali’ye desteğe gelmiş. Göz ucu ile sağ bek Pereira’yı kesiyor.

Ama ne oluyorsa, Pereira, Valbuena’nın “görüş alanından” çıkıyor. Dün akşam sadece bir ya da birkaç oyuncu özelinde değil, birbirleriyle yardımlaşmayan, konuşmayan bir ekip vardı Fenerbahçe adına. Mental olarak da bu maçın önemi iyi anlatılmamış hissi uyandı bende doğrusu.

Pozisyon bazında son olarak Fenerbahçe’nin yediği 2. gole bakmak istedim. Slimani Fenerbahçe için fırsat olabilecek bir geçişi “amatör”ce bir pas hatası ile kaptırıyor. ancak sonrası daha ilginç bana göre. Ciddi bir reaksiyon göremiyoruz Slimani’den, orada faul bile yapması bir hücum oyuncusu için anlaşılabilir olabilirdi. Ancak hafif bir ayak hareketi ile rakibinin geçişine çok da fazla ses çıkartmadı.

Ve Sosa’nın olağanüstü güzellikteki vuruşunu hep birlikte izledik. Sanırım Fenerbahçeli oyuncular da o vuruşun büyüsüne önceden kapılmış olacak ki Sosa’yı tek başına bırakmış görünüyorlar. Bu arada Trabzon adına kanattan da hala bindirmelerin geldiğine dikkat etmek gerek. Fenerbahçe genel olarak izleyen taraf oldu dün gece.

Sonuç

Trabzonspor, kendi adlarına sezonun en etkili oyununu sergilerken, Fenerbahçeli oyuncuları çoğunlukla refakat ederken, müdahale etmekte geç kalırken gördük.  Jailson’un cezalı oluşu sıkıntılı, ayrıca Benzia’yı da bu takıma dahil etmek için özel bir çaba sarf edilmiyor diye düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş